POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
26. DÖNEM GÖREVE HAZIR!
 26. DÖNEM GÖREVE HAZIR!

Polis Akademisi Başkanlığına bağlı 24 Polis Meslek Eğitim Merkezinde eğitimlerini tamamlayan 6.760 Polis Memuru Teşkilatımız saflarına katıldı. Malatya Polis Meslek Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen mezuniyet törenine İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu katıldı. 

Polis Akademisi Başkanlığına bağlı 24 Polis Meslek Eğitim Merkezinde eğitimlerini başarıyla tamamlayan 6.760 Polis Memuru (6.063 erkek, 697 kadın) 20 Haziran 2021 Pazar günü gerçekleştirilen törenler ile Emniyet Teşkilatı saflarına katıldı. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu Malatya Polis Meslek Eğitim Merkezi yerleşkesinde düzenlenen mezuniyet törenine katıldı. Tören programında ayrıca;  Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Ahmet Çakır, Hakan Kahtalı, Polis Akademisi Başkanı Prof.Dr. Yılmaz Çolak, 2.Ordu Kurmay Başkanı ve Gar.Kom.Tuğg. Mehmet Can Tepedelen, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanı, İnönü Üniversitesi Rektörü, Turgut Özal Üniversitesi Rektörü, Vali Yardımcıları, 11 Kaymakam, MİT Bölge Başkanı, İl Emniyet Müdürü, İl Jandarma Komutanı, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediye Başkanları, Malatya POMEM Müdürü, İl Emniyet Müdür Yardımcıları, Malatya POMEM ve İl Emniyet Müdürlüğü Yöneticileri, Mülkiye Müfettiş ve Başmüfettişleri, Kaymakam Adayları ve basın mensupları yer aldı.

İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu mezuniyet programında yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "11 Ekim 2019’da ilana çıktığımızda, '7 bin polis alacağız' dediğimizde 'ben de varım' diyen, ön başvuru yapıp bu şerefli üniformayı giymeye talip olan vatan evlatlarının sayısı 105 bin 128. Televizyonda bir şehit haberi gördüğünde korkan değil, hırslanan, 'Bir dalımız kesilirse bin filiz veririz' diyen bu büyük, asil milletin, 'Bu bayrağa feda olsun' diye devletin emrine vermeye hazır olduğu, evlatlarının sayısıdır. Biz bu evlatların içinden 7 binini alabildik. Buradaki arkadaşlarımızla birlikte, tüm Türkiye'de 24 POMEM merkezinde, sınavı geçen 6 bin 760 evladımız, bugün mezun olmaktadır. Geride kalan o 98 bin 368 evladımıza, belki yaşı tutmadığı için, belki başka bir nedenden başvuramayan ama gönlü aklı bizimle olan yüz binlerce evladımıza, onların aslan yürekli ailelerine sesleniyorum. Desteğinizi aldık, mesajınızı aldık, hepiniz bizim gözbebeğimizsiniz, hepiniz bizim gücümüzsünüz ve moralimizsiniz."

“Türkiye'yi Bir Operasyon Merkezi Haline Getirmek İstediklerini Biliyoruz”

Soylu, 15 Temmuz gecesi milletin evlatlarının ülkesi için mücadele ettiğini kaydederek, "Kimlerin neyin duasını yaptığını da çok iyi biliyoruz. Kim ne derse, ne düşünürse, hangi iftirayı ortaya koyarsa koysun; biz bugün Türkiye’de PKK terör örgütünün militan sayısını 255’in altına getirdiğimizi biliyoruz. Mağaralardan çıkamadıklarını, telsizlerde ağladıklarını, Kandil’den 'imdat' çağrısı yaptıklarını biliyoruz. Bugün bizim uyuşturucu mücadelemize fitne atmak isteyenlerin, geçen yıl 165 milyar liralık uyuşturucu yakalamamızdan ne kadar rahatsız olduklarını biliyoruz. Türkiye'yi bir operasyon merkezi haline getirmek istediklerini elbette ki biliyoruz. " diye konuştu.

“Hangi Yalanları Servis Ettiklerini Biliyoruz”

İçişleri Bakanımız,  Jandarmanın kimin kenevirlerini söktüğünü, narkotik polislerin, sahil güvenlik ekiplerinin kimlerin tezgahına çomak soktuğunu bildiklerini ifade ederek, şöyle devam etti: "Ülkemize çöreklenmeye çalışan 14 tane uluslararası mafya liderini Türk polisinin paketleyip sahiplerine iade etmesinden, kimlerin rahatsız olduğunu elbette ki biliyoruz. Yurt dışına kaçan o hain FETÖ'cülerin hala bu ülkede bir 15 Temmuz hayali kurduklarını biliyoruz. Türkiye'yi eski Türkiye'ye çevirmek için, karıştırmak için, insanları sokağa dökebilmek için, bu milletin kardeşliğini bir fitne ateşiyle yakabilmek için nasıl tezgahlar kurduklarını, hangi yalanları servis ettiklerini biliyoruz. Kimsenin sokaklara dökülmemesinden kimlerin rahatsız olduğunu, özelikle Türkiye’de ve Türkiye’nin dışında bu fitne ateşini körüklemek isteyenlerin neler yapmak istediklerini de biliyoruz. Hangi fitneleri, hangi grupları harekete geçirmek istediklerini, milletimizin sağduyusunu nasıl tahrip etmek istediklerini de biliyoruz. Bize yurt dışından ithal düzensiz göç, terör, uyuşturucu gibi konularda dünya ortalamasının üstünde bir sorumluluğumuz var ve Allah’a şükür, dünya ortalamasının üstünde bir başarıyla bu üç meselede de milletimizin yüz akı olduk."

“30 Bin Bekçi Hedefi Koyduk”

Soylu, 2017 yılında bekçi alımına başladıklarını ve 30 bin hedefi belirlediklerini de dile getirerek, "Şu anda, 29 bin 101 çarşı ve mahalle bekçisi kardeşimiz görevinin başında. Bizim arkadaşlarımız yılmadılar, gayret ettiler ve günlük ortalama evden hırsızlığı yüzde 50 azalttılar" dedi. Emniyet teşkilatında 15 Temmuz 2016’dan önce 22 bine yakın emniyet amiri bulunduğunu, darbe girişiminden sonra bu sayısının 7 bine kadar düştüğünü anlatan ancak çalışmalardan taviz verilmediğine dikkat çeken İçişleri Bakanımız, "Hiç gıkımız çıkmadı ve işimizi sektirmedik. Hem FETÖ ile mücadele ettik, tasfiye etmeye çalıştık. Hem organize suç örgütlerini çökerttik hem de Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu yakalanmalarını gerçekleştirdik. Milletimizin huzuru ve güveni olsun diye hep beraber salgını geçirdik. Devletin bütün gücünü seferber ettik. Bu ve bunun gibi daha pek çok başarının arkasında, hem Türkiye'nin hem de bu teşkilatın, bilhassa 15 Temmuz'dan sonra ortaya koyduğu yenilenme vardır" dedi.

“Bizle oynamayın kafanıza çökeriz, bu milletle oyun oynamayın”

2020 yılında PKK terör örgütüne Türkiye’den 15, yurt dışından ise 5 kişinin katılım sağladığını belirten Soylu, konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı: "Dertleri bu, belediyeleri nasıl istismar edemiyoruz, nasıl Türkiye'nin içerisinde terör örgütüne eleman devşiremiyoruz. O çocuklar niye öğretmen, mühendis, doktor, pilot, hemşire, eczacı, polis, asker olmak istiyorlar diye çıldırıyorlar. Tam 40 yıldır yürüttükleri projeyi çökerttik ve onların başarılı olmamalarını sağladık. Sınır ötesinde ne kadar terör yuvası varsa TSK ile birlikte üzerlerine çöküyoruz. Nasıl içeride bütün barınaklarını, inlerini tarumar ediyorsak aynı şekilde ediyoruz. Biz sadece PKK terör örgütünü çökertmiyoruz, kimse yanlış almasın. Tam kurtuluş mücadelemizden itibaren bizden intikam almak isteyenlere 'Bizle oynamayın kafanıza çökeriz, bu milletle oyun oynamayın' diye bir büyük iddiayı ortaya koyuyoruz. Yenilmeyeceğiz, başaracağız, kazanacağız inşallah."

“Polis Akademisini FETÖ’den Temizleyerek Yeniden Yapılandırdık”

Mezuniyet töreninde konuşan Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak ise, “17-25 Aralık FETÖ darbe girişiminden sonra Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından atanmış olduğumuz bu görevde, adeta FETÖ’nün işgaline uğramış ve karargâhı haline getirilmiş Polis Akademisini, FETÖ unsurlarından hızla temizleyerek yeniden yapılandırdık” ifadelerini kullandı.  2015 yılından günümüze, toplam 102.377 polis memurunun mezun edildiğini söyleyen Çolak, “Bu rakam mevcut memurların yaklaşık yüzde 40’ına tekabül etmektedir. Aynı dönem zarfında, amirlerin yüzde 75’i (her dört amirden üçü) ve bekçilerin de yüzde 95’i yenilenmiştir” dedi. Konuşmasının devamında mezun olan öğrencilere seslenen Çolak, şu ifadeleri kullandı: “Sevgili arkadaşlar; 6 Ekim 2020 tarihinde başlayan zorlu teorik ve uygulamalı eğitimlerinizi başarıyla tamamladınız ve bu şanlı üniformayı giymeye hak kazandınız. 15 Temmuz gecesi ikinci Kurtuluş Savaşını veren kahraman ve aziz milletimize layık olacağınızdan hiç şüphemiz yok. Sizlerin burada bulunması ve bu şanlı üniformaya layık görmesi yine aziz milletimizin mücadelesi ve kararlılığı sayesindedir. Bu sebeple üstleneceğiniz tüm görevlerde, başarılı olacağınıza bizler can-ı gönülden inanıyoruz. Sizlere öğretilen hukuk devleti ilkelerinden asla ayrılmadan, demokrasimizin birer koruyucu neferi olarak, milletimize hizmet yolunda, hepinize başarılar diliyor, mezuniyetinizden dolayı sizleri kutluyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun”

Yapılan konuşmaların ardından Malatya POMEM'de eğitimlerini tamamlayan 224 polis adayı tören geçişi yaparak yemin etti, törende ayrıca dereceye giren öğrenciler ödüllerini protokol üyelerinin elinden aldı.