POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
POLİS MÜZESİ
 POLİS MÜZESİ

Sosyal Hizmetler ve Sağlık Daire Başkanlığı

Emniyet Genel Müdürlüğü Dikmen Ek Hizmet Binası yerleşkesi Sosyal Hizmetler ve Sağlık Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan Polis Müzesi teşkilatımızın kuruluşunun 176. Yılı etkinlikleri kapsamında 09.04.2021 tarihinde açılmıştır. Polis Müzesi 1518 m² müze sergi alanı olmak üzere toplamda 3.801 m² alandan oluşmaktadır. Müze; Türk Polis Teşkilatının tarihini, kültürünü kuruluşundan günümüze geçirdiği safhalarını, tarihi süreçteki gelişimini, değişimini yeni nesillere aktararak halkla ilişkilerin ve kurumsal imajın güçlendirilmesine katkı sağlamak amacıyla açılmıştır.

Osmanlı Döneminde ilk Polis Müzesi 1911 yılında Dersaadet (İstanbul) Polis Mektebi bünyesinde planlanmış ancak savaş koşulları nedeniyle çalışmalara ara verilmiştir. 30 Nisan 1917 tarihli İkdam Gazetesinde neşredilen ve Dahiliye Nezaretinden Vilayetlere yazılan 12 Nisan 1917 tarihli genelge ile birimlerden toplanan kıyafet ve teçhizatların yanında suçla mücadele esnasında şehit olan polislere ait fotoğrafların da İstanbul Polis Müdüriyetinde sergilendiği belge ve kayıtların incelenmesinden anlaşılmıştır.

Cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra müzenin malzemeleri Ankara’ya taşınmış ve 1937 yılında eğitime başlayan Ankara Polis Enstitüsüne teslim edilmiştir. Müzelik eserler uzun süre teşhir edilmeden muhafaza edilmiştir. I. Dünya Savaşı yıllarında başlayan Polis Müzesi açma çabaları, yaklaşık bir asır sonra Kültür ve Turizm Bakanlığının onayı ile özel müze statüsünde açılan Polis Müzesi ile tamamlanmıştır.

Müzede, Sultan Abdülmecid döneminden günümüze kadar Emniyet Teşkilatı’nın geçirdiği safhalar, polisin toplumda asayişi sağlarken izlediği yollar, karşılaştığı olaylar, kullandığı araç ve gereçler sergilenmektedir.

6 bölümden oluşan müzenin A, B ve C sergi alanlarında Türk Polisinin tarihteki yerinin anlatıldığı bölümde tarihi kıyafetler, polis tarihi kronolojisi, Osmanlı polis teşkilatının yapılanması, Osmanlı karakol maketleri, kahraman polislerimiz, Türk edebiyatında polisiye romanlar, ilk parmak izi, ilk bisikletli süvari birliği kurulması, silahlar ve tarihi araçlar sergilenmektedir. Ayrıca silikon mankenler, canlandırmalar, aksesuarlar, maket dioramalar ve belgesel nitelikli prodüksiyonlar ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır.

D bölümünde kriminal ve bomba imha canlandırma alanları, polis köpeklerinin tanıtımı, trafik kuralları eğitim alanı, trafik kuralları oyunu, hediyelik eşya bölümü, polis kitaplığı ve sosyal alanlar yer almaktadır.

E bölümünde güncel polis ekipmanları, güncel polis kıyafetleri, 15 Temmuz alanı, şehitlerimize ait eşyalar, şehitler prodüksiyonu, şehit künyeleri, tarihi dokümanlar, tarihi fotoğraflar ve yabancı devlet teşkilatlarından gelen hediyeler yer almaktadır. F bölümünde zırhlı polis araçları açık alanda sergilenmektedir. Polis Müzesinde ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil edilen 24 adet Polis Kültür Varlıkları da sergilenmektedir.

Polis Müzesi Ayrancı Mahallesi, Selimiye Caddesi, No:17, D Blok, Kat 4, Çankaya/Ankara adresinde pazar günleri hariç haftanın altı günü 10:00-17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak teşkilat mensuplarımızın ve vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.

Polis Müzesinin geniş kitlelere ulaşması amacıyla, ziyaretçilerin internet üzerinden müzeyi ziyaret etmelerini sağlayan sanal Polis Müzesi www.egm.gov.tr internet adresinden 7/24 ziyaret edilebilmektedir.  

Polis Müzesine eser göndererek katkı sağlamak isteyen birimlerimiz ve teşkilat mensuplarımız Sosyal Hizmetler ve Sağlık Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan Müze Şube Müdürlüğüne ait 0 312 462 48 02 numara ile irtibat kurabilirler.