POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
T-129 ATAK
 T-129 ATAK

Teşkilatımız kurulduğu günden bugüne ülke sınırları içinde, halkımızın huzur ve güvenliğinin teminatı olmuştur. Günümüzde teknoloji alanındaki hızlı gelişim hayatımızı kolaylaştırdığı gibi suç ve terör örgütlerinin de eylem kabiliyetlerini arttırmıştır. Bu nedenle vatandaşlarımızın huzur ve güven içinde hayatlarını devam ettirebilmeleri için modern teknolojiyi yakından takip etmek ve etkin bir şekilde kullanabilmek, Teşkilatımızın en önemli görevlerinden birisi olmuştur.

 Teşkilatımızın köklü tarihi göz önünde bulundurulduğunda, özellikle son dönemde edinilen teknolojik kazanım ve kabiliyetler; suç ve terörle mücadelede büyük fark yaratarak hem huzur ve güvenliğin tesisinde, hem de Teşkilatımızın suç ve terör örgütlerine karşı caydırıcı bir güç olmasında büyük etkenlerdendir. Modern teknolojinin en hızlı ilerlediği alanlardan biri olan havacılık, tüm dünya üzerinde güvenlik unsurları tarafından yakından takip edilerek görev ihtiyaçlarına göre şekillendirilmektedir. Havacılığın Teşkilatımızdaki temsilcisi olan Havacılık Daire Başkanlığı, kurulduğu 1981 yılından beri toplumun huzur ve güvenliği için gökyüzünde görev yapmaktadır.

Havacılık Daire Başkanlığı, envanterindeki hava araçları ile Teşkilatımızın diğer birimleri ile ortak operasyonlar yürüterek, PMN (Personel ve Malzeme Nakli) görevleri ile intikal kabiliyetlerini arttırmış, keşif-gözetleme görevleri ile gökyüzündeki gözü olmuştur. Teşkilatımızın, Devlet Büyüklerini koruma görevleri ile organize suç örgütleri, insan kaçakçılığı, narkotik suçlar ve bölücü terör örgütleriyle mücadele görevlerinde öncelikle devletimizin ve vatandaşlarımızın, görev yapan personelin ve kullanılan araçların güvenliğinin sağlanabilmesi için taktik keşif ve gözetleme helikopterine ihtiyaç duyulmuştur. Bu kapsamda 2013 yılında Savunma Sanayii Başkanlığı’na (SSB) yazılan yazı ile proje için çalışmalar başlatılmıştır.

Yapılan çalışmalar sonucunda, SSB ve Türk Havacılık Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) arasında 02 Ocak 2017 tarihinde imzalanan İçişleri Bakanlığı Silahlı Helikopter Tedarik Projesi Sözleşmesi ile Emniyet Genel Müdürlüğüne 9 adet T-129 ATAK helikopterinin tedarik edilmesi kararlaştırılmıştır. Sözleşmenin imzalanmasından sonra proje T-129 EGEMEN projesi olarak adlandırılmıştır. 2017 yılında başlayan projenin ilk helikopteri Şubat 2021 tarihinde teslim alınmış, Mayıs 2021 tarihinde ise iki helikopter daha alınarak Teşkilatımızın ilk ATAK filosu oluşturulmuş olup, diğer 6 helikopterin alım çalışmaları halen devam etmektedir. Teşkilatımız, helikopterlerin teslimi ile dünyada taarruz helikopterini envanterine dahil eden ilk polis teşkilatı olmuştur. Buna ek olarak Havacılık Daire Başkanlığında görev yapan pilotlar intibak eğitimlerini tamamlamalarıyla birlikte, dünyanın ilk polis taarruz helikopter pilotu ve Türkiye’nin ilk kadın taarruz helikopter pilotu unvanlarını alarak hem ülkemizde hem de dünyada ilklere imza atmışlardır.

Havacılık Daire Başkanlığı envanterinde yer alan hava araçları ve gelişmiş kamera sistemleri ile halihazırda keşif ve gözetleme görevlerini uzun yıllardır icra etmektedir. Yıllardır yürütülen bu görevlerdeki en kritik husus gözlemlenen olaya müdahale edebilme ve yer unsurlarını yönlendirme esnasında, eş zamanlı olarak güvenliğini sağlayabilmektir. Bu bağlamda T-129 ATAK helikopteri teşkilatımız için büyük öneme sahiptir. T-129 ATAK helikopteri ile teşkilatımızın mevcut hava araçları ile yürüttüğü operasyonlara ve sahip olduğu kabiliyetlere ek olarak, Aselsan üretimi olan ASELFLIR 300T kamera sistemi ve M197 20 mm’lik top silahı ile artık hava araçları ile yapılan keşif gözetleme, personel malzeme nakli ve operasyon görevlerinde hem görevli personelimizin hem de hava araçlarımızın güvenliği sağlanabilecektir. Böylece suç ve terör örgütleri ile mücadelede vatandaşlarımızın ve personelimizin güvenliğini sağlamak, genel asayiş ve emniyeti 7/24 ülkenin her yerinde en hızlı şekilde sağlamak amaçlanmaktır.

Havacılık Daire Başkanlığı, Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “İstikbal Göklerdedir” şiarıyla, devletin-milletin güvenliğini sağlamak ve verilen görevleri en etkin şekilde yerine getirmek için teknolojiyi her alanda yakından takip etmekte, ülkemizde ve dünyada daha birçok ilklere imza atmaya devam edecektir.

 

 

Ömer Bertan ÇAM

Pilot Komiser