POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
4. Uluslararası Güvenlik Sempozyumu Yoğun Katılımla Gerçekleştirildi
4. Uluslararası Güvenlik Sempozyumu Yoğun Katılımla Gerçekleştirildi

Polis Akademisi Başkanlığı Uluslararası Terörizm ve Güvenlik Araştırmaları Merkezi tarafından 22-24 Kasım 2019 tarihlerinde Antalya’da “Akdeniz’de Devlet ve Düzen” başlıklı 4. Uluslararası Güvenlik Sempozyumu düzenlendi. Üç gün süren sempozyumda sahip olduğu stratejik önem, ticaret yolları, zengin doğal kaynakları ve kitlesel göç sorunları gibi bölgeye ilişkin birçok konu çeşitli boyutlarıyla tartışılmıştır. Bu bağlamda Akdeniz’in enerji güvenliği, sorunların uluslararası hukuk boyutu, mülteci krizi, değişen güç dengeleri, düzen ve istikrar arayışları gibi konular düzenlenen oturumlarda ele alınmıştır.   

Sempozyumda açılış konuşması yapan Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak; Doğu Akdeniz’de keşfedilen enerji kaynaklarının paylaşımında küresel ve bölgesel güçlerin rekabetinin öne çıktığını, bu rekabet sürecinde yaşanan gelişmelerin Akdeniz’de istikrar ve düzen arayışının ayrıntılı olarak incelenmesi gerektiğinin en önemli göstergesi olduğunu belirtti.

Sempozyum kapsamında gerek yurtiçi gerek yurtdışından alana yönelik çalışmalar yapan bilim insanları, siyasetçiler, gazeteciler ve ilgili meslek erbaplarının bir araya gelmesiyle bölgesel sorunların tespiti ve çözümü noktasında önemli katkılar sunuldu.