POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
8 İLDE SUÇ ÖRGÜTÜ OPERASYONU: 136 KİŞİ YAKALANDI
8 İLDE SUÇ ÖRGÜTÜ OPERASYONU: 136 KİŞİ YAKALANDI

KOM Daire Başkanlığı tarafından 8 ilde suç örgütüne yönelik operasyon düzenlendi. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından operasyona ilişkin bilgi paylaşıldı. Mafya tipi organize suç örgütlerinin nihai amaçlarının haksız kazanç elde ederek maddi ve manevi güce ulaşmak olduğu hatırlatıldı.

Turizm sezonu öncesi yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği sahil şeridindeki illerde ve turistik diğer büyükşehirleri de kapsayacak şekilde Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı tarafından Sahil Rüzgarı Operasyonu gerçekleştirilmiştir. 8 ay süren çalışmalar sonucu yapılan tespitler doğrultusunda Antalya'da 32, Aydın'da 15, Balıkesir'de 25, İzmir'de 30, Mersin'de 19, Muğla'da 19, İstanbul'da 13 ve Adana'da 18 olmak üzere 171 şüphelinin yakalanması için eş zamanlı operasyon başlatılmıştır. 8 ildeki operasyonda şu ana kadar 136 şüpheli yakalanmıştır. Firari 35 kişiyi yakalama çalışmaları devam etmektedir. Söz konusu şüpheliler "yağma, tehdit, tefecilik, silahla yaralama" gibi yerel olarak organize suç örgütü faaliyetlerinde bulunmaktadırlar.

Operasyonun İstanbul Ayağında 21 Kişi Yakalandı

İstanbul'un da arasında bulunduğu 8 ilde suç örgütlerine eş zamanlı operasyon başlatılmıştır. Kentte 26 adrese düzenlediği baskında, 13'ü İstanbul'un, 8'i diğer illerin yürüttüğü soruşturma çerçevesinde aranan 21 zanlıyı yakaladı. (yakalanmıştır) (ayrıca devrik cümle) Adreslerde yapılan aramalarda, 5 tabanca, 2 av tüfeği, 120 mermi, 3 pala ve 1 kelepçe ele geçirilmiştir. İzmir ve Aydın'da, "Sahil Rüzgarı Operasyonu" kapsamında 33 şüpheli gözaltına alınmıştır. İzmir'de haklarında gözaltı kararı verilen 29 şüpheliden 21'i yakalanmıştır. Zanlıların adreslerinde yapılan aramalarda 18 ruhsatsız tabanca, 3 pompalı tüfek, 51 fişek ile 328 mermi ele geçirilmiştir. Zanlıların, örgütlü silah kaçakçılığı faaliyetlerinde bulundukları tespit edilmiştir. Aydın'da da Germencik ve Nazili ilçelerinde belirlenen adreslere düzenlenen operasyonda 12 kişi yakalanmıştır. Hakkında gözaltı kararı bulunan 3 zanlının yakalanması için çalışma sürdürülmektedir. Adreslerdeki aramalarda, tabanca, tüfek, Hint keneviri bitkisi ve uyuşturucu haplar ele geçirilmiştir.