POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
‘ATAK’ Emniyet’in Gücüne Güç Katacak
‘ATAK’ Emniyet’in  Gücüne Güç Katacak

Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Aktaş’ın katılımlarıyla “T-129 Atak Silahlı Helikopter Projesi Teslim Töreni”  Ankara’da düzenlendi. Programda konuşan Emniyet Genel Müdürümüz, toplamda 9 adet olan T-129 Atak helikopterlerinin tamamını 2022 yılının sonuna kadar teslim alacaklarını söyledi.

T-129 Atak Silahlı Helikopter Projesi Teslim Töreni Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Aktaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Programa ayrıca; TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuayip Alpay, TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları Selami Hüner, İbrahim Kulular, Resul Holoğlu, Havacılık Daire Başkanı Uygar Elmastaşı, Medya Halkla İlişkiler ve Protokol Daire Başkanı Levent Eke ve Havacılık Daire Başkanlığı personeli katıldı. Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Aktaş burada yaptığı konuşmasında, “176 yıldır güvenliğiniz için her yerdeyiz diyen Emniyet Teşkilatımız,  kara, hava ve denizde huzur ve güvenliğin temini noktasında her geçen gün gücüne güç katmakta, operasyonel ve önleyici polisiye hizmetlerdeki caydırıcı gücünü arttırarak, suç ve suçluya karşı mücadelesini kesintisiz bir şekilde sürdürmektedir” dedi.
Güvenlik hizmetine yeni bir boyut kazandırmak amacıyla kurulan Havacılık Daire Başkanlığının teşkilatımızın her alandaki başarısına çok büyük katkılar sağladığını belirten Emniyet Genel Müdürü Aktaş, “Alanında uzman, nitelikli personel yapımız, en üst seviyede kullandığımız teknolojimiz, standart üstü araç-gereç, teçhizatımız ve gelişmiş bilişim sistemlerimiz sayesinde suç ve suç odaklarına karşı sahadaki baskımızı ve etkinliğimizi her geçen gün arttırmaktayız” vurgusunu yaptı. Aktaş, Türk Polisinin gökyüzündeki gücü olarak, sürekli yeni teknolojilerle kendini yenilediğini söyledi. Aktaş, daha ileri seviyede bir güvenlik hizmeti vermenin gayretiyle Havacılık Daire Başkanlığı envanterinin güçlendirildiğini ve böylelikle terörle mücadeleden narkotik suçlara, organize suç örgütleri ve insan kaçakçılığı ile mücadeleden trafik düzeninin sağlanmasına kadar her türlü polisiye faaliyetlerde daha etkin ve daha hızlı hareket kabiliyeti elde edildiğini dile getirdi.
2022 Yılının Sonuna Kadar Tamamı Teslim Alınacak
Emniyet Genel Müdürümüz, “2022 yılının sonuna kadar tamamını teslim alacağımız, toplamda 9 adet olan T-129 Atak Helikopterlerimizin ilkini, bugün teslim alarak Havacılık Dairemizin filosuna büyük bir gururla dahil ediyoruz. Helikopterlerimiz, Ankara merkezli Diyarbakır, Van, Şırnak ve Hakkâri illeri öncelikli olmak üzere bölge illerinde hareketli filo olarak görevlendirilecektir” ifadelerini kullandı. Hava araçlarında kullanılan dost-düşman tanıma sistemi (IFF) ve Kriptolu Telsiz gibi Milli Kripto kullanan cihazların, teşkilatımız tarafından kullanılabilmesi ve işletilebilmesi için Milli Savunma Bakanlığı ile “Kripto Protokolü” imzalandığını belirten Emniyet Genel Müdürü Aktaş, “Savunma Sanayii Başkanlığı koordinesinde, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması için TUSAŞ, ASELSAN, HAVELSAN ve ROKETSAN gibi yerli ve milli kurumların da katkı verdiği, birimlerimizin görevlerine yönelik sistemler ve ekipmanları ile değişik sınıflarda insanlı ve insansız hava aracı tedarik projelerimiz de, uyum içerisinde devam etmektedir.” dedi.
“Güvenlik Göklerde Emin Ellerde”
Aktaş, “Gücümüz, milletimizin gücüdür.  Teşkilatımıza yaptığımız her yatırım güvene yatırımdır, huzurlu geleceğe yatırımdır, devletimizin bekasına yatırımdır. Bugün teslim aldığımız Atak Helikopterlerimiz başta olmak üzere her türlü modern araç- gereç, silah ve mühimmatın teşkilatımıza kazandırılması ile büyümemiz, güçlenmemiz ve gelişmemiz noktasında çok büyük destek ve himayelerini gördüğümüz,  Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Bakanımıza, Bütün bu yerli ve milli imkânların hem teşkilatımızın hem de diğer güvenlik birimlerimizin istifadesine sunulması için çok büyük bir gayreti ortaya koyan Savunma Sanayi Başkanlığımızın, Türk Havacılık ve Uzay Sanayisinin, ASELSAN’ın, HAVELSAN’ın ve ROKETSAN’ın değerli yöneticilerine ve çalışanlarına teşkilatım ve şahsım adına şükranlarımı sunuyorum. “Güvenlik Göklerde Emin Ellerde” sloganıyla polisimizin gökyüzündeki gücüne güç katacak atak helikopterlerimizin teşkilatımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu. “T-129 Atak Silahlı Helikopter Projesi Teslim Töreni”  programı hatıra fotoğrafı çekiminin ardından son buldu.

"Gücümüz miletin gücüdür. Teşkilatımıza yaptığımız her yatırım güvene yatırımdır,huzurlu geleceğe yatırımdır,devletin bekasına yatırımdır."

Mehmet AKTAŞ