POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
EGM KAAN MOBİL UYGULAMASI
EGM KAAN MOBİL UYGULAMASI

ÖZEL GÜVENLİK DENETLEME BAŞKANLIĞI

Kamu güvenliğini tamamlayıcı mahiyette görev yapan özel güvenlik görevlilerinin genel kolluk kuvvetleriyle etkili iletişim ve işbirliği ile koordinasyonunu sağlamak, aidiyet duygularını geliştirmek, suçu meydana gelmeden önlemek, meydana gelen olaylardan genel kolluğun en seri şekilde bilgisinin olmasını sağlamak, devam eden olaylara etkin ve zamanında müdahale ederek olay yerindeki delillerin sağlıklı bir şekilde muhafazası ve genel kolluğa teslimi amacıyla Başkanlığımız tarafından “Genel Kolluk-Özel Güvenlik İşbirliği ve Entegrasyon Projesi (KAAN)” hazırlanmıştır. Uygulama kapsamına öncelikle kamu hastaneleri, eğitim kurumları, havalimanları, alışveriş merkezleri, park ve bahçeler ile toplu taşıma alanları dahil edilmiş olup, etkin, verimli, sürdürülebilir, ölçülebilir ve denetlenebilir güvenlik hizmeti sunulmasını sağlamak amaçlanmıştır.
Proje ile hali hazırda 81 ilimizde 6.825 ayrı noktada 80.150 özel güvenlik görevlisi ve 16.114 genel kolluk personeli marifetiyle hizmet verilmektedir. Projeye geçiş sürecinde Başkanlığımızca 96.264 genel kolluk personeli ve özel güvenlik görevlisine eğitim verilmiştir. 2021 yılı içerisinde öncelikle site ve benzeri yerlerde görev yapan özel güvenlik görevlilerine eğitimler verilmeye başlanmış olup KAAN uygulaması kapsamında olmayan yaklaşık 90.000 noktada çalışan 270.000 özel güvenlik görevlisi yılsonuna kadar projeye dâhil edilecektir. 
    Proje kapsamında özel güvenlik görevlileri tarafından kolluk birimlerine yapılan bildirimler, 30 Eylül 2020 tarihine kadar illerimiz tarafından oluşturulan WhatsApp grupları üzerinden gerçekleştirilmekteyken, bu tarihten sonra KAAN Projesinin edinimlerinin önemli bir fonksiyonu olan iletişimin etkin ve güvenli bir şekilde sürdürülebilmesi amacıyla, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Daire Başkanlığı koordinesinde geliştirilen “EGM KAAN Mobil Uygulaması” üzerinden yapılmaktadır.
    EGM KAAN Mobil Uygulaması sadece özel güvenlik görevlileri tarafından kullanılabilen, herhangi bir olay anında en yakın genel kolluğa (polise) olayı ve adresini bildirmesi için geliştirilmiş olan bir mobil uygulamadır. Mobil Marketler (App Store - Google Play Store) üzerinden ücretsiz olarak indirilerek kurulumu yapılır ve uygulama açılıp T.C Kimlik Numarası girildikten sonra kullanıcının Özel Güvenlik Bilgi Sisteminde (ÖGNET) kayıtlı cep telefonu numarasına gelen doğrulama kodu ile kayıt işlemi gerçekleştirilir. Özel güvenlik görevlileri uygulamaya bir kere kayıt olduktan sonra uygulamaya direkt giriş yapabilmektedir.
 Mobil Uygulama üzerinden yapılan bildirimlerde özel güvenlik görevlilerinden adres bilgisi istemek yerine mobil cihazın konum bilgisine erişim izni alınmaktadır. Ayrıca uygulamanın bildirim yapıldığı ekranında olaya ait fotoğraf/video yükleme seçeneği bulunmaktadır. Bu sayede özel güvenlik görevlilerinin uygulama üzerinden gerçekleştirdiği bildirimleri en kısa sürede ve etkin bir şekilde genel kolluğu bildirmesi imkanı sağlanmıştır.

KAAN Projesi kapsamında hem WhatsApp Uygulaması hem de EGM KAAN Mobil Uygulaması faal bir şekilde kullanılmaktadır. Projenin faaliyete geçtiği günden itibaren günümüze kadar 35.468 bildirim yapılmış ve bu kapsamda 13.111 kişiye yasal işlem tesis edilmiştir.

EGM KAAN Mobil Uygulaması 30 Eylül 2020 tarihinden günümüze kadar 138.000’den fazla kullanıcı tarafından indirilerek kullanılmaya başlanmıştır. KAAN Uygulaması kapsamında olmayan özel güvenlik görevlilerinin de gerekli eğitimleri aldıktan sonra projeye dahil edilmesiyle birlikte EGM KAAN Mobil Uygulamasının yaklaşık 340.000 kişi tarafından kullanılması beklenmektedir.