POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
Günümüz Polislik Sistemlerinde Özel Kuvvetlerin Yeri Çalıştayı
Günümüz Polislik Sistemlerinde Özel Kuvvetlerin Yeri Çalıştayı

Polis Akademisi ve Özel Harekat Başkanlığı ortaklığında, Polis Akademisi Anıttepe yerleşkesinde bulunan Çalıştay Salonunda; Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Emekli Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük, Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak, Özel Harekat Başkanı 1. Sınıf Emniyet Müdürü Selami Türker, Teftiş Kurulu Başkanı 1. Sınıf Emniyet Müdürü Fenni Gürsel, Polis Akademisi ve Özel Harekat Başkan Yardımcıları,Akademi yönetici ve akademisyenlerinin katılımlarıyla, “Günümüz Polislik Sistemlerinde Özel Kuvvetlerin Yeri Çalıştayı” düzenlendi.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak ve Özel Harekat Başkanı 1. Sınıf Emniyet Müdürü Selami Türker’in açış konuşmaları ile başlayan çalıştay, Emekli Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük, Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hamit Emrah Beriş, Erzincan POMEM Müdürü 1. Sınıf Emniyet Müdürü Alper Özdemir, 1. Sınıf Emniyet Müdürü Olgun Altuntaş, Polis Akademisi Adli Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Salih Zeki Haklı, Macaristan Ulusal Kamu Hizmeti Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kund Regenyi, Polis Akademisi Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Demirden ile alanında uzman akademisyen ve uygulayıcıların sunumlarıyla; “Özel Harekat Polisi: Dünya Örnekleri”, “Türk Özel Harekat Polisinin Kurumsal Yapısı ve Hizmet Kapasitesi”, “Türkiye’de Özel Harekat Polisinin Kamu Düzeninin Sağlanmasındaki Önemi” konu başlıklarıyla üç oturum şeklinde gerçekleştirildi. 
Programda konuşan Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, “Emniyet Teşkilatımız, köklerinden aldığı güç, mazisinden aldığı ilham ve milletimizden aldığı destek ile 176 yıldır, tüm tehdit ve tehlikelerin bertaraf edilmesi için azim, kararlılık ve cesaretle mücadelesini her şart altında sürdürmektedir. Bu minvalde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özel silah, teçhizat ve taktikleriyle zor ve riskli bir görevi icra etme kabiliyetine sahip polis özel harekât birimlerimizin faaliyet alanları da her geçen gün artmaktadır. Polis Özel Harekât Başkanlığı bünyesindeki birimlerimiz; terörle mücadeleden, arama kurtarmaya; kaçakçılık ve organize suçlarla mücadeleden asayiş ve narkotik suçlarla mücadeleye kadar birçok alanda ülke güvenliğine önemli katkılar sunmaktadır.” dedi.
“Demokrasinin Savunucusu ve Koruyucusu”
Aktaş, “FETÖ tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe girişiminde görüldüğü gibi, polis özel harekât birimlerimiz; bir iç güvenlik unsuru olarak toplumsal hayatın içerisinde demokrasinin savunucusu ve koruyucusu olarak da görev yapmaktadır. Teşkilatımızın gözbebeği ve çelik bileği olan özel harekâtımız, bir taraftan devletimizin çelik yumruğunu hainlerin tepesine indirirken, diğer taraftan adalet, merhamet, vicdan ve şefkatle de vatandaşımızın yanında yerini almaktadır. Bu açıdan bakıldığında ülkemizin her noktasında meydana gelebilecek olaylara kısa sürede ve etkin müdahalede bulunma yetisine sahip özel kuvvetlerin, teçhizat ve teknolojik kapasitelerinin geliştirilmesi, personel seçimi ve eğitimi büyük önem arz etmekte ve hassasiyet gerektirmektedir.” şeklinde konuştu.
Programda konuşan Polis Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak ise, “Ülkemizde köklü bir maziye sahip terörle mücadelede en önemli kurumsal tecrübelerden birine sahip özel harekat birimimiz, başta terör örgütleri olmak üzere milli birlik ve beraberliğimize kast etmeye çalışan ve amacı ne olursa olsun her türlü suç örgütüne yönelik gerçekleştirilen ve özel kabiliyet gerektiren tüm görevler için vazgeçilmez bir hal almıştır. Ülkemizde olduğu gibi tüm dünyadaki polislik sistemlerinde özel kuvvetlere verilen önem gün geçtikçe artmaktadır. Bu gün ise burada gerçekleştirilen “Günümüz Polislik Sistemlerinde Özel Kuvvetlerin Yeri Çalıştayı” sayesinde gerek ülkemizde gerekse tüm dünyada görev yapmakta olan özel kuvvetlerin yapıları, eğitimleri ve faaliyetler alanları gibi birçok konu alanında uzmanlar ile daha geniş bir perspektiften bakarak ele alınacaktır.” ifadelerini kullandı.