POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
Karmaşık Cinayetler Antropoloji Laboratuvarında Aydınlatılıyor
Karmaşık Cinayetler Antropoloji Laboratuvarında Aydınlatılıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı Antropoloji Laboratuvarı, dünyada sadece üç ülkede bulunan antropoloji laboratuvarlarından biri olup en karmaşık cinayetlere ışık tutuyor. 

Kriminal incelemenin en önemli aşaması antropoloji laboratuvarındadır. Aydınlatılamayan cinayetlerden kayıp çocuklara kadar pek çok vaka, son teknoloji ile donatılmış bu laboratuvarda sonuca ulaştırılıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığının bünyesindeki Antropoloji Laboratuvarı ise, kimlik tespiti için farklı yöntemler kullanıyor. Yeniden yüzlendirme, iskelet incelemeleri ve adli yaşlandırma burada yapılıyor. Bu gelişmiş laboratuvardan dünyada sadece 3 tane bulunuyor. Bunlardan birisi de Türkiye’de. Bulunan kemikler özel bir teknikle inceleniyor, hatta yeniden yüzlendirme bile yapılıyor. Yıllar sonra bulunan bir kafatasından maktulün kimliğine ulaşılıyor.
İskelet Bulgularından Yaş,Cinsiyet ve Boy Tayini Yapılıyor
Öncelikle gelen iskelet bulgularından yaş, cinsiyet ve boy tayini yapıldığını belirten Komiser Yardımcısı Onur Akyıldız, “Cinsiyet tayini yaparken bazı kemikler insan vücudunda farklılık gösteriyor. Örneğin; kalça kemiği dediğimiz pelvis kemiği kadınların doğurganlık yapılarından dolayı farklı. Açı erkeklere göre farklılık gösteriyor.” dedi. Akyıldız, “Bir diğer belirleyici de kaş kemiği. Kaş kemiği erkeklerde daha kütleli olurken kadınlarda yapısından dolayı belirgin değil.” ifadelerini kullandı.
Laboratuvarda Antropoloji Mezunu Polisler Görev Yapıyor
Yeniden yüzlendirme, maktulün kimliğinin belirlenmesinde en önemli sistem. Bunun için 3 boyutlu yazıcı kullanılarak kafatasının bir örneğine ulaşılıyor. Adli Yaşlandırma laboratuvarı da özellikle kayıp şahıslar noktasında önemli bir görev yürütüyor. Küçük yaşta kaybolan çocukların değişen ve gelişen yüzü burada belirleniyor. Bu yöntemle gerçek yüz hatları yüzde 90 tespit ediliyor. Laboratuvarda ortaya çıkarılan resim 81 ilde kayıp şahıslar büro amirliklerine gönderiliyor.