POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
Polis Akademisi 25. Dönem POMEM Kadın Özel Harekât Mezuniyet Töreni
Polis Akademisi 25. Dönem POMEM  Kadın Özel Harekât Mezuniyet Töreni

25. Dönem POMEM Kadın Özel Harekât eğitimlerini başarıyla tamamlayarak Emniyet Teşkilatına katılmaya hak kazanan toplam 500 öğrenci için İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun katılımıyla mezuniyet töreni düzenlendi. 

Mezuniyet törenine ayrıca; Eski Turizm ve Devlet Bakanı Güldal Akşit, İçişleri Bakan Yardımcıları Muhterem İnce ve Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil, Ankara Milletvekilleri Asuman Erdoğan, Arife Polat Düzgün ve Orhan Yeğin, Emniyet Genel Müdürümüz Mehmet Aktaş, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir, ev sahibi olarak Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak, Özel Harekat Başkanı Selami Türker, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Başkanlar, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanı Tuğgeneral Murat Bulut, kurumların üst düzey yöneticileri, daire başkanları, PMYO müdürleri, gazilerimiz ve akademisyenler katıldı. Mezun olacak öğrencilerin yerlerini alması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende dönem birincilerinden Leyla Bulut mezunlar adına bir konuşma yaptı ve yaş kütüğüne plaket çaktı.
Terör örgütleri ile mücadeleye değinen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Her seferinde ayağa kalktık. 15 Temmuz gecesi son bir hamle daha yaptılar. Belki de ellerini ovuşturup, ‘bu sefer tamam’ dediler. O gecenin tüm şehitleriyle hesaplarını alt üst ettik. Yine yanıldılar. Yine hüsrana uğradılar. O gün 8 bin olan özel harekâtımız bugün 22 bin. 1500 kişiyle piknik yapar gibi kamp yapan PKK, bugün 320 kişi kaldı. Kolunu kaldıracak hali kalmamıştır. PKK’ya yılda 5 bin kişi katılırdı, geçen yıl sadece 52 kişi katılmıştır. Kandırdıkları o 52 kişiyi de geç olmadan onlardan kurtaracağız.” ifadelerini kullandı. Bakan Soylu, “Türkiye bugün terör örgütleriyle kıyasıya bir mücadele içindedir. FETÖ’nün de bugün eli ayağı kesilmiştir. Sol örgütlerin kırsal kadroları bugün tamamen tasfiye edilmiştir, bir iki kişi ya vardır ya yoktur. Onlar da Avrupa’ya kaçma telaşında. Türkiye bugünlere darbecilerden gelecek haberi televizyon başında değil, sokaklarda, şu gazi mekânda şehitler vererek gelmiştir. Türkiye bu günlere polise hakaret edenlere alkış tutanlarla gelmemiştir.” dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dünyada sadece 3 ülkede bulunan Sanal Teknik Eğitim Merkezi’ni hayata geçirdiklerini bunu bir adım daha ileri götürüp yakın alan eğitim simülatörünü de kurduklarını belirterek, “Bu gerçek mermi ve gerçek silahlarla eğitim veren bir teknolojidir. Gerçek bir çatışmanın aynısını, sıfır maliyetle tekrar tekrar canlandırabileceğimiz yüksek teknolojiye geçiyoruz.” diye konuştu. Soylu, “Teşkilata yepyeni bir kuvvet olarak 500 kadın polis katılıyor. 17 bin aday arasından bu 500 polisimizi seçtik. Buradaki kardeşlerimiz bugün eğitimlerini tamamladı. İleri seviye atış teknikleri gibi birçok konuda güçlü bir eğitim aldılar. Birazdan yemin ederek görev yerlerine dağılacaklar.” dedi.
Mezun Olan Personele Seslendi
Mezun olan kadın özel harekât personeline seslenen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “İnanıyorum ki sizler de bizim yüzümüzü yere eğdirmeyecek, bayrağı hep yukarı taşıyacaksınız. Size ağabey olarak tavsiyem... Annelerinizin, babalarınızın size öğrettiklerini unutmayın. Şu sözümü unutmayın; rutine kendinizi alıştırmayın. Ne öğrenmişseniz onun üstüne koymayı bilin. Bizim mesleğimiz disiplinsizlik ve ihmali kabul etmez. 1 saniyelik ihmaliniz hem canınıza hem bu milletin büyük acısına sebep verir. Birbirinizle arkadaşlığınızı kuvvetli yapın. Siz dünyanın en iyi özel harekâtçılarısınız. Siz dünyanın en iyi keskin nişancılarısınız. Siz Türk’ün kıymetli kadınlarısınız.” dedi. Özel Harekât Polislerimizin, terör örgütleri ve ihanet odaklarına karşı etkin, yoğun ve kararlı bir mücadele yürüttüğünü belirten Emniyet Genel Müdürümüz Mehmet Aktaş, “Özel Harekât Başkanlığımızın gerek personel sayısı, gerek araç – gereç ve silah kapasitesi, gerekse teknolojik donanım olarak her geçen gün daha da güçlendiğini ve tarihinin en yüksek kapasitesine ulaştığını rahatlıkla ifade edebilirim. Ayrıca diğer branşlarımızda olduğu gibi Özel Harekat branşımızda da kadın personel sayısının artması bizleri mutlu etmekte, gücümüze güç katmakta, vizyon ve misyonumuzu da zenginleştirmektedir. Kadınıyla erkeğiyle hepimizin ortak paydası devletimizin bekasıdır, milletimizin huzurudur, güvenliğidir, esenliğidir” vurgusunu yaptı.
Emniyet Genel Müdürümüz mezun olan kadın polislere seslenerek, “Vatan ve bayrak sevdalısı çok kıymetli genç meslektaşlarım, başarı çıtasını her geçen gün daha da yükselten Emniyet Teşkilatımızın saflarına katılmanızdan ötürü gururluyuz. Her biriniz sadece güç, kudret ve güveni değil, aynı zamanda adalet, vicdan ve merhameti de temsil ediyorsunuz. Sizler, bir taraftan terör örgütleri ve ihanet odaklarının tepesine devletimizin demir yumruğunu indirirken, diğer taraftan mazlum ve mağdura yardım elini uzatacak, şefkatinizle ve güler yüzünüzle her daim vatandaşımızın yanında olduğunuzu göstereceksiniz” ifadelerini kullandı.“ Hiç şüphe yok ki, her biriniz, ülkemizin dört bir yanında fedakârca görev yapacak, Emniyet Teşkilatımızın şanlı tarihine önemli başarılar armağan edeceksiniz. Sizleri yetiştiren ve bu gurur tablosunda büyük pay sahibi olan kıymetli ailelerinize en derin şükranlarımı arz ediyor; bilgi ve tecrübeleriyle yetişmenize katkı sunan akademimize ve eğitim kadromuza da bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.
6 Aylık Zorlu Eğitim Başarıyla Tamamlandı
Törende konuşan Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak da mezun olan özel harekât polis memurlarına seslenerek şöyle konuştu:  “Çok kıymetli genç arkadaşlar; sizler özel bir sınavı başarı ile geçip özel bir eğitim aldınız. Her biriniz 34 kişi arasından seçildiniz. Polis temel eğitimi ve özel harekât branş eğitimini kapsayan 6 aylık zorlu eğitimlerinizi başarıyla tamamladınız. Sizleri bu başarınızdan dolayı kutluyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.  Sizleri vatana hayırlı evlatlar olarak yetiştiren anne ve babalarınızı da kutluyorum. Sizlere bu özel eğitimi veren akademimizin hoca ve yöneticileri ile özel harekât başkanlığımızın hocalarını da kutluyorum. Yaptığımız her işte bizleri destekleyip yol gösteren ve bu mutlu günümüzde bizleri yalnız bırakmayan Sayın İçişleri Bakanımıza şükranlarımızı sunuyor, teşkilatımızın yeni kadın özel harekât polis memurlarının vatanımıza ve milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyor; hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” Törende mezun olan kadın özel harekât personeli bir gösteri gerçekleştirdi. Dereceye giren ilk altı öğrenciye hediyelerinin verilmesi, yemin töreni ve hatıra fotoğrafı çekiminin ardından tören sona erdi.

“Kadınıyla erkeğiyle hepimizin ortak paydası devletimizin bekasıdır, milletimizin huzurudur, güvenliğidir, esenliğidir”

Mehmet AKTAŞ