POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
Polis Akademisinde Mezuniyet Coşkusu
Polis Akademisinde Mezuniyet Coşkusu

PAEM 5. Dönem İlk Derece Amirlik Eğitimi’ni başarı ile tamamlayarak Emniyet Teşkilatı’na Komiser Yardımcısı olarak katılmaya hak kazanan bin 837 mezun için Polis Akademisi Başkanlığında mezuniyet töreni düzenlendi.

PAEM 5. Dönem Mezuniyet Töreni İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun katılımıyla Polis Akademisi Gölbaşı yerleşkesinde gerçekleştirildi. Mezuniyet törenine ayrıca; Milletvekilleri Emrullah İşler, Zeynep Yıldız, Asuman Erdoğan, Ankara Valisi Vasip Şahin, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir, Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Başkanlar, Daire Başkanları ve teşkilat personeli katıldı.Mezunların yerlerini alması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, dönem birincisi Muhammed Şahin mezunlar adına bir konuşma yaptı ve yaş kütüğüne plaket çaktı. 
PAEM 5. Dönem Eğitim Filmi ile Depremin İlk 6 Saati isimli kamu spotunun yayımlanmasının ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’nın mesajı okundu. Cumhurbaşkanımızın mesajında şu ifadeler yer aldı: “Polis Akademisi’nin kıymetli yöneticileri ve hocaları, Akademimizin sevgili öğrencileri, sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Polis Amirleri Eğitim Merkezimizdeki eğitimlerini başarıyla tamamlayarak göreve başlamayı hak eden siz komiser yardımcılarımızı tebrik ediyorum. Sizleri vatan ve millet sevdalısı birer evlat olarak yetiştiren ailelerinize, eğitiminize katkı sağlayan hocalarınıza teşekkürlerimi sunuyorum. Sadece bir mezuniyet töreni gerçekleştirmiyor, gelecek adına, aydınlık bir Türkiye adına bugün çok büyük bir gurur ve heyecanı paylaşıyoruz. Bugün 1 bin 837 komiser yardımcımızın da  katılımıyla Türk Polis Teşkilatı, ülkemize ve milletimize hizmet yolunda daha da güçlenmiştir. Emniyet birimlerimiz, bünyesini saran FETÖ virüsünden temizlendikçe terörle mücadeleden asayiş hizmetlerine, istihbarattan diğer hususlara kadar her alanda başarıdan başarıya koşuyor. Koronavirüs salgınına karşı son bir yıldır yürüttüğümüz zorlu mücadelede de emniyet teşkilatımız yine en ön safta yer alıyor. Güvenlik güçlerimizin kararlı operasyonları sayesinde Türkiye, her geçen gün daha huzurlu, daha emniyetli bir yer haline geliyor.
Önümüzdeki dönemde özgürlük-güvenlik dengesinden asla taviz vermeden, hukuk ve demokrasi sınırları içinde görevimizi en iyi şekilde yaparak, aziz milletimize hizmet etmeyi sürdüreceğiz. Bu süreçte sizlerden bir grubun, şahsın veya ekibin değil; Türk Milleti ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin polisleri olarak görev yapmanızı bekliyorum. Yine görevinizi icra ederken, arkanızda devletin ve milletin, bunların temsilcisi olan Cumhurbaşkanı’nın bulunduğunu asla unutmayınız. Şeyh Edebali’nin, “İnsanı Yaşat Ki, Devlet Yaşasın” ilkesini, vazife yaptığınız müddetçe lütfen aklınızdan ve kalbinizden çıkarmayın. Rabbim yar ve yardımcınız olsun diyor, her birinize çalışmalarınızda Mevla’dan muvaffakiyetler niyaz ediyorum. Vatanımızın bekası için can veren aziz şehitlerimizi rahmetle yad ediyor, milletimizin emniyetini, güvenliğini, huzurunu sağlama gayesiyle gece-gündüz çalışan tüm polislerimize şükranlarımı sunuyorum.”
Törende mezunlara seslenen İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu; terörle mücadele birimlerinden istihbarata, asayişten siber güvenliğe kadar tüm birimlerde ciddi bir yenilenmenin söz konusu olduğuna dikkati çekti ve “15 Temmuz sonrasında 15 bin 627’si Komiser Yardımcısı, 80 bin 979’u Polis Memuru ve 27 bin 721’i Çarşı ve Mahalle Bekçisi olmak üzere, Emniyet Teşkilatımıza toplam 124 bin 327 yeni personel temin edilmiştir. Bu sayı, bugün 310 bin 919 olan Emniyet Personelimizin yüzde 40’ıdır. Halen emniyet hizmetleri sınıfında çalışan personelimizin yüzde 92’si üniversite mezunudur. Emniyet personelimizdeki nitelik ve nicelik artışını, aynı zamanda yüksek teknolojiyle de destekliyoruz. Dünyada sadece 3 ülkede bulunan ve kısa adı SATEM olan Sanal Taktik Eğitim Merkezi’ni hayata geçirdik. Yakın Alan Çatışma Eğitim Simülatörü’nü de inşallah devreye almayı planlıyoruz” dedi.
“Polislik Hakkın, Hukukun ve  Adaletin Mesleğidir”
Polislik mesleğinin disiplin, her an tetikte olma ve en yüksek mesleki dayanışmayı gerektirdiğini belirten Soylu, “Polislik hakkın, hukukun ve adaletin mesleğidir. Polis Amirleri Eğitim Merkezi 5. dönem mezunları, benim kahraman arkadaşlarım, bugün biz size şerefli bir üniformayı, asil bir milleti, şanlı bir bayrağı, kulağımızda 5 vakit okunan ezanı emanet ediyoruz. Biz size mazlumu, mağduru, çocuğunu uyuşturucudan korumaya çalışan anne babayı, evini, iş yerini, malını hırsızdan korumaya çalışan insanımızı, şiddete uğramış, insanca yaşama hakkını arayan kadını, çoluk çocuğunun nafakasını temin etmek için çalışıp geç vakitte işinden evine giden insanları, ezcümle ‘imdat’ diyen kim varsa, hepsini size emanet ediyoruz. Bu emaneti teslim almaya hazır mısınız? Hakkı, hukuku, zalime karşı korumaya hazır mısınız? Alın teriyse alın teri, şehadetse şehadet, gereği her neyse bir an bile düşünmeden yapmaya hazır mısınız?” ifadelerini kullandı.
Emniyet Genel Müdürümüz Mehmet Aktaş ise törende yaptığı konuşmada, “Emniyet teşkilatımız, şanlı tarihine eklediği sayısız başarılarla ‘Güçlü, Güvenli Türkiye’ ideali doğrultusunda, milletine aşk ve sadakatle hizmet etmektedir. 81 ilimizin her köşesinde ve en ücra noktasında her bir vatandaşımızın, başını yastığa rahat koyması, hiç şüphesiz ki bizim sorumluluğumuz altındadır. Bu sorumluluğu hakkıyla yerine getirmek için her türlü suç ve suçluya karşı amansız mücadelemizi, kesintisiz ve kararlı bir şekilde sürdürmekteyiz” cümleleri ile sözlerine başladı.
“Milletimizin esenliği, ülkemizin güvenliği ve devletimizin bekası için her geçen gün yeni imkânlar ve teknolojilerle güçlenmeye ve aramıza katılan her bir teşkilat mensubumuzla da büyümeye devam ediyoruz” vurgusunu yapan Aktaş, “Büyük bir özveriyle görevi başında olan teşkilat mensuplarımız gibi yüreği hizmet aşkıyla dolu, özgüveni yüksek, azimli, kararlı ve gözü pek bu genç arkadaşlarımız da ülkemizin dört bir yanına dağılarak, milletimizin canını, malını, namusunu, vatanımızı, ezanımızı ve bayrağımızı koruyacak, aziz milletimize layıkıyla hizmet etmenin onur ve gururunu yaşayacaklar. Milletimizin desteği ve duasıyla yeni başarı hikâyeleri yazacak, yeni nesillere ilham verecekler, tıpkı 15 Temmuz’da olduğu gibi… Necip milletimizin, meydanları hainlere dar ettiği 15 Temmuz darbe kalkışmasında, teşkilatımız da verdiği mücadele ile milletimizin güvenine layık olduğunu bir kez daha göstermiştir” dedi.
“Teşkilatımız Tarihinin En İyi Seviyesinde”
Emniyet Genel Müdürümüz, “Sayın Bakanım, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve zat-ı alinizin emir ve direktifleri doğrultusunda nitelikli personel yapısı, teknik altyapı ve donanımı ile tarihinin en iyi seviyesinde olan teşkilatımız, hiç şüphe yok ki, FETÖ, PKK ve DAEŞ başta olmak üzere tüm şer odaklarının kökü kazınana kadar mücadelesini, tavizsiz bir şekilde sürdürme azminde ve gücündedir. Bu gücümüzün arkasında ilelebet payidar kalma hedefi, milletimizin güveni ve sevgisi var. Aynı ruh ve aynı heyecanla geleceği daha güvenli hale getirme inancı var. Aramıza katılan ve ortak paydası vatan olan genç meslektaşlarıma görevlerinde başarılar dilerken, onları yetiştirip bugünlere getiren saygıdeğer ailelerine de şükranlarımı sunuyorum. Sizler, aldığınız eğitim ve kazandığınız donanımla insan haklarına saygılı, hukuka bağlı ve vatandaş odaklı bir yaklaşımla mesai mefhumu olmaksızın her şart ve koşulda milletimizin emrinde ve hizmetinde olacaksınız. Cennet vatanımızın bölünmez bütünlüğü, milletimizin güven ve huzuru için canlarını feda eden kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize sağlık ve uzun ömürler diliyor; saygılarımı sunuyorum.” sözleri ile konuşmasına son verdi.
Tam Kapasite ile Yüz Yüze Eğitim
 “2015 yılından günümüze, bugün teşkilat saflarına kattığımız 1.837 arkadaşlarımız da dahil, toplam 17.702 komiser yardımcısını mezun etmiş bulunmaktayız.” ifadeleriyle sözlerine başlayan Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak ise, “Bu rakam mevcut amirlerin yüzde 76.6’sına tekabül etmektedir.  Aynı dönem zarfında, neredeyse yarısı yenilenen personeli ile emniyet teşkilatımız çok daha etkin, dirayetli ve bilgili bir şekilde başarılı işlere imza atmaktadır.  İç güvenlikle ilgili tüm verilere de yansıyan bu başarı, iyi adayların seçilip onlara hem uygulamalı hem de teorik olarak ne kadar kaliteli ve verimli eğitim verildiğinin en somut göstergesidir. Teşkilatımızın, bugün, bu değişimin meyvelerini topluyor olmasının haklı gururunu yaşamaktayız” dedi. 
Türkiye ve tüm dünyanın son bir yıldır çok zorlu bir salgın sürecinden geçmekte olduğuna vurgu yapan Çolak, “ Bugün mezun ettiğimiz arkadaşlar 4 aydır hiç çarşı iznine çıkmadan eğitimlerine devam etmişlerdir. Aynı şekilde Türkiye’nin farklı illerindeki 30 polis okulumuzdaki 9.408 polis adayımız da hiç izin kullanmadan eğitimlerine devam etmektedirler. Polis Akademisi, Kovid-19 salgını döneminde, Türkiye’de tam kapasiteyle yüz yüze eğitim veren tek eğitim kurumu olmuştur.” diyerek bu zorlu süreci başarı ile yürüten Akademi personeli ve öğrencilerini tebrik etti. Tören, dereceye giren ilk üç öğrenciye hediyelerinin verilmesi, mezun olan öğrencilerin yemin etmesi, tören geçişi ve hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.

“Güvenlik güçlerimizin kararlı operasyonları sayesinde Türkiye, her geçen gün daha huzurlu, daha emniyetli bir yer haline geliyor.”
     Recep Tayyip ERDOĞAN

“Polislik hakkın, hukukun ve adaletin mesleğidir.”
            Süleyman SOYLU