POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
Polis Amirleri Eğitim Merkezi Müdürlüğü 4. Dönem Mezunlarını Verdi
Polis Amirleri Eğitim Merkezi Müdürlüğü  4. Dönem Mezunlarını Verdi

Hacı Bayram Veli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Külliyesi Kongre Merkezi'nde (PAEM) ilk kademe amir eğitimini başarı ile tamamlayarak Emniyet Teşkilatı’na Komiser Yardımcısı olarak katılmaya hak kazanan 2 bin 659 mezun için bugün saat 13:30’da mezuniyet töreni düzenlendi.

Mezuniyet törenine, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Mustafa Şentop, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakan Yardımcıları, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları, Terörle Mücadele Dairesi Başkanı Gazi Turgut Aslan, İl Emniyet Müdürleri, Teşkilat personeli ve mezunların aileleri katıldı. Mezun olacak öğrencilerin yerlerini alması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende dönem birincisi Hande Günay  mezunlar adına bir konuşma yaptı ve yaş kütüğüne plaket çaktı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, konuşmasında “ Polisin topluma yaklaşımı devletin vatandaşına yaklaşımı adeta aynası gibidir. Sizlerden milletin canına malına namusuna kasteden vicdansızlara karşı daima sert ve tavizsiz ama insanımıza karşı her zaman müşfik olmanızı bekliyoruz. Vatandaş ile münasebetlerinizde saygıyı hiçbir zaman terk etmeyecek, kanunların bize verdiği yetkiyi kullanırken asla sınırları aşmayacağız. Vatandaşla aramıza duvarlar kesinlikle örmeyeceğiz. Sizlerden mensubu olmaktan gurur duyduğumuz aziz milletimize en güzel şekilde hizmet etmenizi bekliyoruz” dedi.

FETÖ'nün Akademi üzerindeki tasallutunu kırmak için polis eğitim sistemi reformu gibi birçok adım attıklarını dile getiren Şentop, “O dönemde, bu çalışmaları tam istediğimiz seviyede maalesef hayata geçiremedik. Bunun elbette hem iç hem de dış dinamiklerden kaynaklanan sebepleri vardı. Örgüt, bürokrasi ve medya içindeki uzantılarıyla bu süreci sabote etmek için olağanüstü çaba harcadı” dedi.

“Mesleğinizi en güzel şekilde icra etmenizi bekliyoruz”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, konuşmasının devamında “Her birinizden aldığınız eğitimin üzerinizde taşıdığınız üniformanın milletimizin ve ailelerimizin sizin için gösterdiği fedakârlıkların hakkını vererek mesleğinizi en güzel şekilde icra etmenizi bekliyoruz. Karşımdaki bu iftihar tablosunda milletimizin huzuru ve emniyeti için gece gündüz demeden görev yapacak fedakârlık abideleri görüyorum. Bugün burada gerektiğinde istiklalimiz ve istikbalimiz uğruna gözünü kırpmadan şehadete yürüyecek kahramanları görüyorum.” şeklinde ifade etti.

Mezun olan Komiser Yardımcılarının aileleri ile Polis Akademisi Başkanlığının yönetici ve eğitmen kadrosuna teşekkürlerini ileten Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop “Akademimizin bütün hocalarını bütün yöneticilerini mezunlarımızın kıymetli ailelerini bir kez daha gönülden tebrik ediyorum. Aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle yad ediyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun hepinize sevgilerimi ve selamlarımı sunuyorum” diyerek sözlerine son verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Sayın Meclis Başkanımız çok kıymetli mesai arkadaşlarım; şahsen tanışmamış olsanız da, buradaki gençler yabancımız değildir. 15 Temmuz gecesi gözünü kırpmadan 251 evladını şehadete uğurlayan, binlercesinde gazi olarak bağrına basan aziz milletimizin aynı cömertlikle bugün tekrar devlet hizmetine sunduğu, aynı akıbete hem hazır hem de talip olan evlatlarımızdır. 15 Temmuz’dan bugüne kadar Emniyet Teşkilatımıza tam 112 bin 208 yeni arkadaşımızı dâhil ettik. Bu sadece alelade bir istatistiki veri değildir. Bu sayı aziz milletimizin gücünün ve Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine olan inancının da bir göstergesidir. Hem bu yeni arkadaşlarımızda hem de desteklerinizle gerçekleştirdiğimiz ekipman, teçhizat, teknoloji gibi yatırımların tamamının oluşturduğu güçle son üç yıldır elde ettiğimiz güvenlik başarılarını hep birlikte daha da ileriye taşıyacağımıza olan inancım tamdır.” şeklinde sözlerine başladı.

 

“Sadece aklınızla ve dilinizle değil kalbinizle de söz veriniz”

Konuşmasının devamında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kıymetli genç arkadaşlarım sözün yükü ağır olur. Onun için sadece aklınızla ve dilinizle değil kalbinizle de söz veriniz. Birazdan burada bir söz vereceksiniz. Hem kendinize, hem ailelerinize, hem de bu büyük millete, tarihimize, medeniyetimize, geleceğimize, ama en önemlisi Cenabı Hakk’a bir söz vereceksiniz. Sevgili genç arkadaşlarım iyi polis olmaya hazır mısınız? Bu ülkeyi hainlerden teröristlerden hırsızdan uğursuzdan temizlemeye hazır mısınız? Milletin canını, malını, namusunu, Ayyıldız’ı bayrağını korumak için gerektiğinde şehadete koşmaya hazır mısınız? Allah sizden razı olsun. Size inanıyoruz ve size güveniyoruz.” diye konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bakın aranızda 15 Temmuz’da gazilik şerefi ile şereflenmiş büyükleriniz var. Burada Turgut Müdürümüz var. Bir sözü 2019’un tarihi belgelerinin içerisindeki geleceğe nakşedilecektir. Ankara Emniyet Müdürlüğü binasının açılış töreninde söylediği söz. Belki de 2019’un en tarihi sözlerinden bir tanesidir. Dönüp dünyaya “FETÖ’nün ihanet belgesini arıyorsunuz! Benden başka, benden canlı bir belge var mı?” diye bütün dünyaya haykırmıştır. Doğruyu söyleyeceğinize de, doğru ya sımsıkı sarılacağınızda, mesleğinizin size getirmiş olduğu yükümlülük ve sorumlulukları biraz önce Turgut Müdürümüzün anlattığı söylediği ve bize bıraktığı o anlayışı hiçbir zaman bırakmayınız.” dedi.

“Allah ayağınızı taştan esirgesin.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Sayın Cumhurbaşkanımıza, bu yolda birlikte yürüdüğümüz tüm mesai arkadaşlarımıza sonsuz şükranlarımızı sünüyoruz. Yola bugün katılacak olan genç kardeşlerimize ve ailelerine de Cenabı Haktan muvaffakiyetler diliyoruz. Allah ayağınızı taştan esirgesin. Allah hepinizi muhafaza etsin. Allah bizi, sizi tarihimize, bu günümüze, geçmişimize, topraklarımıza ve medeniyetimize mahcup etmesin. Bu vesileyle, bu yolda yürürken kendilerini çok büyük bir makama ulaşmak nasip olmuş bulunan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, Sayın Meclis Başkanımızın nezdinde buradaki tüm hanımefendilere ve beyefendilere şükranlarımızı sunuyor, hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” şeklinde sözlerini tamamladı.

2 bin 659 Komiser Yardımcısı Mezun Oldu

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ise törende yaptığı konuşmada  “Emniyet Genel Müdürlüğümüzün gurur günlerinden birini daha yaşadığımız mezuniyet törenimize hoş geldiniz diyor, sizleri saygı ile selamlıyorum.” şeklinde sözlerine başladı. Aktaş, “Sayın Meclis Başkanım, ilk derece amirlik eğitimini tamamlayan 2 bin 659 gencimizin mezuniyetleri münasebetiyle bizleri onurlandırdığınız için şahsım ve teşkilatım adına şükranlarımı arz ediyorum. 174 yıldır milletimizin emrinde ve hizmetinde olan emniyet teşkilatımız, milletimizin can ve mal güvenliğinin sağlanması yanında, devletimizin bekasına, milletimizin birlik ve dirliğine, ülkemizin bölünmez bütünlüğüne kast eden her türlü şer odağına karşı büyük bir azim ve kararlılıkla mücadele ettiğine” değinen Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Aktaş “Emniyet Teşkilatımız, 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, aziz milletimizle birlikte ortaya koyduğu eşsiz mücadele ile bir kez daha milletimizin güvenine layık olmanın onurunu yaşamaktadır mezun olacak genç meslektaşlarımın üstlendikleri bu kutsal görevin kendilerine ve milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyor, onları yetiştirip bugünlere getiren saygıdeğer ailelerine de şükranlarımı sunuyorum. ” dedi.

Konuşmasına devam eden Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş “Son olarak ülkemizin bölünmez bütünlüğü, milletimizin huzur, refah ve namusu için gözünü kırpmadan canını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor,  Sayın Meclis Başkanımız ve Sayın Bakanımız başta olmak üzere tüm haziruna saygılarımı arz ediyorum” diyerek sözlerine son verdi. Tören, dereceye giren ilk üç öğrenciye hediyelerinin verilmesi, mezun olan öğrencilerin yemin etmesinin ardından sona erdi.