POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
POLİS ARAMA KURTARMA GÖREVE HAZIR
POLİS  ARAMA KURTARMA  GÖREVE HAZIR

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, yeni kurulan Polis Arama Kurtarma biriminin tanıtım programına katıldı. 2021 yılının afet eğitim yılı ilan edildiğini belirten Bakan Soylu ayrıca, ‘’Polis Arama Kurtarma birimi, afet yönetim stratejimizin bilinçli bir projesidir. Toplam 2 bin 240 personele eğitim verilmesini planladık ve şu ana kadar bin kişinin eğitimi tamamlandı.’’ açıklamasında bulundu.

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, AFAD koordinesinde arama kurtarma faaliyetlerinde görev alması hedefiyle oluşturulan Polis Arama Kurtarma (PAK) Tanıtım Programı’na katıldı. Program Emniyet Genel Müdürlüğü Gölbaşı Yerleşkesinde düzenlendi. Afet ve arama kurtarma konusunda, emniyet birimlerinin, jandarma arama kurtarma birimlerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve AFAD’ın afet anına çok önemli bir disiplin getirdiğini belirten Bakanımız Sn. Soylu, polisin görevinin sadece afette arama kurtarma olmadığını, şimdi de PAK timleri ile afete daha hazır hale gelen bir tabloyu gerçekleştireceklerini söyledi. Afet nedeniyle yaşanan travma ve acılara rağmen birçok tecrübeyi de edindiklerini anlatan Soylu, “Dışarıda duran iki tır, dört tane de dorse var. Bunların oluşmasına Elazığ depreminde karar verdik. Vatandaşımıza hazır yemek ikram edecek bir aracımız hemen hazır. Şimdi bir öğünde on bin kişilik yemek verecek mobil aşevimiz var. Bir on binlik kapasiteyi de jandarmamız hazırlıyor. Elazığ depreminin akabinde Belediyeler Birliği’nden de rica etmiştik, onlar da hazırlıyor. Yani 30 bin kapasiteli mobil aşevini ülkemize kazandırmış olacağız.” diye konuştu.
PAK’ın, Jandarma Arama Kurtarma ekiplerinden sonra emniyet teşkilatı için hayal ettikleri bir ekip olduğuna dikkati çeken İçişleri Bakanımız, katkı verenlere teşekkür etti. Soylu, “Allah’a şükürler olsun bu hayalimiz gerçekleşmiş oldu. Türk Polis Teşkilatı Vakfımızdan da çok büyük destek ve katkı görüyoruz. Eğer acil bir yerde devletin bütçesinden karşılayamayacağımız bir yatırım söz konusuysa sağ olsun Vakfımız karşılıyor.” dedi. AFAD’a da şükranlarını sunan İçişleri Bakanımız, AFAD’ın sadece afetleri değil, afetlerle karşı karşıya kalınan durumlardan çıkışı da koordine ettiğini anlattı. Soylu, AFAD’ın, aynı zamanda afette birlikte çalıştığı ekiplerin eğitimini de sağlayacak çok önemli ve güçlü bir kurum olarak görevini yerine getirdiğini dile getirdi. 
Elazığ depreminden etkilenen bir çocuğun yazdığı mektuptan bölüm okuyan İçişleri Bakanımız, şunları söyledi: “(O yıkık evlerin içine giriyorsunuz, üstünüze yıkılacak diye hiç korkmuyor musunuz). Yedinci sınıfa giden Meltem kızımız, Elazığ depreminde gördüklerinden etkilenmiş ve bir mektup yazmış polis amcalarına. ‘Merhaba Kahramanlar’ diye başladığı mektubunu, (Polisler, AKUT, UMKE, jandarma, asker ve diğerleri. Hiç pes etmeyin, herkesin hayatı sizin elinizde.) diye bitirmiş. Aslında bütün şifreyi vermiş bize Meltem. Bizlerin hayatı, sorumlulukları, milletin tevdi ettiği sorumluluklar, karşı karşıya olduğumuz meseleler, bize pes etme, yorulma, uyuma, ihmal etme şansı vermemektedir. Bunlar fedakarlık meslekleridir. Hiç kimseye sırtımızı dönemeyiz. Haksızlığa gözümüzü, kulağımızı kapatamayız. Onun için biz İdlib’deyiz, Afrika’da su kuyuları açıyoruz, Ege’de ölümle burun buruna kalmış insanların yardımına koşuyoruz.”