POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
Polis Merkezi Amirleri Eğitici Yetiştirme Kursu Tamamlandı
Polis Merkezi Amirleri Eğitici Yetiştirme Kursu Tamamlandı

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun katılımlarıyla Polis Merkezleri Eğitici Yetiştirme Kursu Açılış Töreni düzenlendi. Verilen eğitimde toplam 620 Polis Merkezi Amiri eğitim aldı.

Açılış programına İçişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil, İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Ankara Valisi Vasip Şahin, Emniyet Genel Müdürümüz Mehmet Aktaş, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Sahil Güvenlik Genel Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir, Emniyet Genel Müdür Yardımcılarımız ve daire başkanları katıldı. Asayiş Daire Başkanlığınca 81 İl Emniyet Müdürlüğünde görevli tüm Polis Merkezi Amirlerine yönelik Polis Merkezleri Eğitici Yetiştirme Kursu açılış töreni İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu “Geçen yıl hatırlıyorum bu meseleye karar verdiğimiz an büyük bir heyecan duymuştuk. Bugün burada bunun sürdürülebilir bir hale gelmesi yani takip edilmesi, değişen amirliklerin yerine bu kurs ihtiyacının yeniden başkanlığımızca ortaya konulması, esas itibariyle zihniyet açısından takdire şayandır. Onun için arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Belki de yönetim meselesinin en önemli öğelerinden bir tanesi sürdürülebilir istikrardır, meseleyi takiptir ve mümkündür ki yenilemektir. Eylül ayının ortalarında bu kursta hitap etme fırsatı bulmuştuk. Çok şükür Allah tekrarını nasip etti.” değerlendirmesini yaptı.

“Sürekli Kendimizi Geliştirmeliyiz”

Konuşmasının devamında Soylu, taktir, tedbir ve tevekkülün birbirine yakın duran ama birbirinden ayrı olduğuna değinerek “Bizim işlerimiz manevi tarafı olan işlerdir. Çünkü bizim inancımız bize hem işini sağlam yapmayı öğütler hem de her insana aynı bakmayı öğütler Takdiri ilahidir, vatandaşımızın başına sıkıntılı bir iş gelebilir. Gaspa uğrar, evine hırsız girer, Allah göstermesin daha acılı bir işle karşı karşıya kalır. Bu insan kime gidecek? Bu insan kimden yardım isteyecek? Doğaldır ki “Polis” diyecek. Elbette ki devletine koşacak. İşte o noktada sizler varsınız. Hemen koşup size gelecek. İşte o andan itibaren sizin meslek bilginizle, vicdanınızla, merhametinizde aynı anda teyakkuza geçmek durumundadır. Bu eğitimler belki insanlarla hemhal olmayı, bir derdi ile size koşup gelen insanı anlamayı dinlemeyi öğreten eğitimlerdir. Burada öğrenip Polis Merkezi Amirliklerinde anlatmanız için ama daha ötesinde bunları karakter olarak yerleştirmeniz için verilen eğitimlerdir. Meselenize bu perspektiften bakmak, bu pencereden bakmak için gerçekleştirilen eğitimlerdir hiç durmamalıyız ve sürekli kendimizi geliştirmeliyiz.” dedi.

Emniyet Genel Müdürümüz Mehmet Aktaş ise konuşmasında, bu eğitimlerin suçun önlenmesinde, polisin soruşturma kapasitesinin artırılmasında, olayların aydınlatılarak faillerin yakalanmasında çok önemli katkılar sağlayacağına polis-halkla ilişkilerini esas alan birçok konuda daha yüksek başarılar elde edileceğine inandığını belirtti.

620 Personele Eğitim Verildi

Polis Merkezi Amirliklerinin yeniden yapılandırılarak görevlerinin daha etkin yürütülmesi, sorumluluk alanlarındaki hâkimiyetinin artırılması, vatandaşların güvenlik ihtiyaçlarının kolay, hızlı ve etkin bir şekilde sağlanması amacıyla bu eğitim programının hazırlandığını dile getiren Aktaş konuşmasının devamında “Teşkilatımız, güvenlik - özgürlük dengesi içinde suç ve suçlu ile olan mücadeledeki başarı çıtasını her geçen gün daha üst noktalara taşıma azim ve kararlılığı içerisindedir. Talimatlarınız doğrultusunda planlanan bu eğitim programı sonucunda tüm ülke genelinde toplam (620) Polis Merkezi Amirimiz eğitimlerini başarı ile tamamlayarak daha donanımlı bir şekilde sahadaki görevlerini ifa edeceklerdir.” dedi. Polis Merkezleri Eğitici Yetiştirme Kursu sonucunda ülke genelindeki toplam 620 Polis Merkezi Amiri eğitimlerini tamamlayarak sahadaki görevlerine geri döneceklerdir.