POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
TÜRK POLİS TEŞKİLATININ İLK MÜZESİ AÇILDI
TÜRK POLİS TEŞKİLATININ İLK MÜZESİ AÇILDI

Türk Polis Teşkilatının ilk polis müzesinin açılış programı İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Polis Müzesi'nde Sultan Abdülmecid döneminden bugüne kadar Emniyet Teşkilatının geçirdiği safhalar, polisin kullandığı silah, mühimmat, kıyafet, haberleşme araçları ile teşkilata ait belge ve fotoğraflar yer alıyor.

Türk Polis Teşkilatının ilk polis müzesi Emniyet Genel Müdürlüğü Sosyal Hizmetler ve Sağlık Daire Başkanlığı bünyesinde İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun katılımıyla açıldı. 1518 metrekare alanda oluşturulan müzenin açılışına İçişleri Bakanımızın yanı sıra Bakan Yardımcıları Muhterem İnce ve Tayyip Sabri Erdil, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve 15 Temmuz Gazisi Turgut Aslan ve gazi Emniyet Müdürü Atalay Ürker ile emniyet mensupları katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda konuşan İçişleri Bakanımız, köklü kurumların sahip olduğu kültürün doğru ve eksiksiz şekilde gelecek kuşaklara aktarılmasının önemine değinerek, Polis Müzesi'nin bu amaçla açıldığını ifade etti.

 176 Yıllık Adanmışlık ve Fedakarlık Hikayesi

Geçen yıl Demokrasi ve Özgürlükler Adası'ndaki Adnan Menderes Müzesi'ni açtıklarını hatırlatan İçişleri Bakanımız şöyle konuştu:  “1960 darbesinden 5-10 yıl sonra bu müzeyi açabilseydik, hatıraları, hikayeleri 'demokrasi bekçisi' olarak ortaya koyabilseydik, tarihi yanlış yazmak isteyenler ve yanlış yazılmış tarihi gelecek kuşaklara referans olarak göstermek isteyenleri kulağından tuttuğumuz gibi o gün sobeleseydik, belki 12 Eylül, 28 Şubat ve 15 Temmuz'u yaşamayabilirdik. Hala birilerinin utanmadan, sıkılmadan, yaşına başına bakmadan gece yarısı bildirileri yayınlama cesareti bulmasının önüne hep birlikte geçebilirdik. Hala birilerinin o bildirileri topluma pazarlamaya çalışmasını, sulandırmaya çalışmasını görmek zorunda kalmayabilirdik, utanırlar ve belki yüzlerini önlerine düşürürlerdi.”

Soylu, Polis Müzesi'nin açılışıyla Türk Polis Teşkilatının 176 yıllık adanmışlık ve fedakarlık hikayesinin anlatıldığını belirterek, şunları kaydetti: “Millet bizi doğru tanısın, bu kahraman evlatlarını doğru anlasın, bu teşkilatın kendi evladı olduğunu unutmasın. Birileri unutturmasın, karalamasın. Batı'da insanların boğazına bastırıp nefesini kesen gaddar adamlar gibi olmadığımız unutulmasın. Virüs nedeniyle evinden çıkamayan vatandaşımıza market alışverişini götüren insanlar olduğumuz unutulmasın. Dünyanın en köklü polis teşkilatlarından biri olduğumuz, başkasının 5, bizim 25 suçla mücadele ettiğimiz unutulmasın. Dünyanın en yüksek teknolojili, en kapasiteli polis teşkilatlarından biri olduğumuz unutulmasın.

Hırsızdan malını, uyuşturucu satıcısından evladını, KADES'e tıklayıp katilden canını kurtarmak isteyen insanımızın umudu olduğumuz unutulmasın. Otoyoldan ceset toplamayalım diye yol kenarlarında nöbet tutan evlatlar olduğumuz unutulmasın. Üç, beş tane sorumsuz veya art niyetli insanın yalan yanlış sosyal medya mesajını kesip kırma videolarına heba edilecek kadar alelade bir teşkilat olmadığımız unutulmasın. Bekçisinden genel müdürüne kadar, narkotik köpeğinden bomba uzman köpeğine kadar, bir elbise giyip bomba düzeneğine el uzatan evladından, özel harekatçısından çevik kuvvetine, asayişinden bilgisayar başında siber dolandırıcıyı takip eden uzmanına, havacısından kurbağa adamına, büro memurundan amirine