POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
15 Temmuz’dan Günümüze 135 Bin 916 FETÖ Operasyonu
 15 Temmuz’dan Günümüze 135 Bin 916 FETÖ Operasyonu

Gölbaşı Özel Harekat Başkanlığında 15 Temmuz şehit aileleri, gazilerimiz ve yakınları onuruna  düzenlenen yemek programına video konferans yöntemiyle  katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı olarak 15 Temmuz’dan bugüne kadar 135 bin 916 FETÖ operasyonu, 312 bin 121  gözaltı yapıldığını vurgulayarak, “ Yemin olsun ki bu devletin içinde bu ülkenin içinde bir tane bile FETÖ’cü çer çöp bırakmayacağız, ne pahasına olursa olsun bunları son nefesimize kadar takip edeceğiz” dedi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Ankara - Gölbaşı Özel Harekat Başkanlığı’nda 15 Temmuz Şehitlerimizin aileleri, gazilerimiz ve yakınları onuruna yemek programı düzenlendi. Programa, İçişleri Bakan Yardımcıları Muhterem İnce, Mehmet Ersoy ve Tayyip Sabri Erdil, Milletvekilleri, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir, İçişleri Bakanlığı birimlerinin üst düzey yöneticileri, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Başkanlar, Daire Başkanları, Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz ile Ankara İl Protokolünden üst düzey yöneticiler ile şehit yakınları ve gazilerimiz katıldı. Burada şehitler için hazırlanan platformlara kırmızı karanfil bırakıldıktan sonra, şeref defterleri imzalandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende ayrıca Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi. Yaşanan sel nedeniyle Rize’de bulunan ve  programa video konferans yöntemi ile katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şunları kaydetti:

“Her yıl buradan dünyaya, ‘ey dünya biz ayaktayız, biz yıkılmadık ve biz yıkılmayız’ diye haykıralı tam 5 yıl oldu. Şunu da herkesin bilmesini isterim 5 yıl önceki ihaneti yapanların hayali asla bugünkü Türkiye değildi. Onların hayali uyuşturucu tacirlerinin yolgeçen hanı yaptığı, terör örgütlerinin eylemleri ile bu ülkenin yöneticilerini sindirdiği, güney sınırının altına bakamayan, doğu sınırının doğusuna bakamayan, Ege’de Akdeniz’de bir yüzme mesafesinin uzağına gidemeyen, gençlerini milli ve manevi değerlerinden koparıp atacakları, ahlakına sahip çıkamayan, lideri olmayan bir Türkiye’ydi. Türkiye bütün bu karanlık ve boş hayalleri yıkmıştır. Sadece 15 Temmuz gecesinde değil, 15 Temmuz gecesinden sonraki 5 yılın her gününde yıkmıştır.”

“Türkiye Hedeflerine Emin Adımlarla İlerliyor”

15 Temmuz’dan sonra Türkiye’de sadece darbecilerin tahrip ettiği binalarda değil, pek çok konuda yenilenme olduğunu belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Türkiye, güvenlik politikalarını yenilemiştir. Terörle mücadele stratejisini yenilemiştir. Sanayi ve kalkınma stratejisini yenilemiştir. Türkiye kendi göbeğini kendisi kesmeyi, yerli ve milli olanla yürümeyi milli bir şuur haline getirmiştir.”  şeklinde konuştu. 15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden 5 yıl geçtiğinin ve Türkiye’nin hedeflerine emin adımlarla ilerlediğinin altını çizen Soylu, “Artık önümüzde hedeflerimiz var. 15 Temmuz’daki destandan güç alıp, burada şehadet şerbeti içmiş evlatlarımızdan güç alıp hedeflerimizin peşinden koşma ve onlara layık olma zamanıdır. En büyük hedefimiz, ekonomik ve güvenlik istikrarımızı, çevremizdeki istikrarsızlığa rağmen devam ettirmek ve tahkim etmek olmalıdır” dedi.

İçişleri Bakanlığı olarak 15 Temmuz’dan bugüne kadar 135 bin 916 FETÖ operasyonu, 312 bin 121  gözaltı yapıldığını vurgulayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “ Yemin olsun ki bu devletin içinde bu ülkenin içinde bir tane bile FETÖ’cü çer çöp bırakmayacağız, ne pahasına olursa olsun bunları son nefesimize kadar takip edeceğiz, şurada şehit verdiğimiz bu pırıl pırıl çocukların hesabını bunlardan tek tek soruyoruz, Allah’a yemin olsun ki sormaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu. 15 Temmuz sonrasında gerçekleştirilen operasyonlara da dikkat çeken Bakan Soylu, “Bu ülkenin 15 Temmuz’dan sonra kötüye giden bir tane güvenlik rakamı yoktur. Madde bağlantılı ölümler 941’di, bugün 314’e geriledi. Terör örgütünün yıllık katılımı 5 bin 558’di, geçen yıl 53’e kadar geriledi. Bin 500 kişiyle sadece bir yerde piknik yaparlardı, bugün sınırlarımızın içinde toplam 240 kişiden eksiği var fazlası yok. Hangi güvenlik rakamını alırsanız alın, hiçbiri geri gitmemiştir. Trafik kazalarındaki can kayıpları bile bunlardan sonra yüzde 35 azalmıştır. Evden hırsızlık günlük ortalaması bile yüzde 48 azalmıştır. Çünkü bütün o işlerin başına, bu ülkenin temiz evlatları gelmiştir” şeklinde konuştu.

“Her Şart ve Koşulda Birlik ve Beraberliğimize Sahip Çıkacağız”

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ise “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, aziz milletimizle birlikte FETÖ’cü hainlerin istila girişimine geçit vermediğimiz 15 Temmuz Destanı’nın 5’inci yıldönümü vesilesiyle bu gazi mekânda bir aradayız. 15 Temmuz’da, milletin silahını yine millete doğrultan hain darbecilere karşı, tekbirler, selalar, dualar eşliğinde kıyama kalkan aziz milletimiz, milletin emrinde olan kahraman güvenlik güçlerimiz ile birlikte, şehir şehir, sokak sokak, meydan meydan onurlu bir mücadele vererek, ülkemizin üzerinde hesap yapanların heveslerini kursaklarında bırakmıştır” diye konuştu. Cumhurbaşkanımızın ‘meydanlara inin’ çağrısının ardından, milletimizin hainlere canını siper ettiğini ve Emniyet Teşkilatının bu destanda 63 vatan evladını şehit verdiğini vurgulayan Emniyet Genel Müdürü Aktaş, “Tüm hainler bilsin ki, söz konusu vatan olduğunda hepimiz bir an bile tereddüt etmeksizin, aynı fedakârlığı ve cesareti gösterme kararlılığındayız. Hiç şüphe etmiyoruz ki, dinimiz için, vatanımız için, bayrağımız için, namusumuz için gözünü kırpmadan şehadete koşan o kahramanlarımız, şu anda, bu gazi mekânda, manevi varlıklarıyla bizimle birlikteler ve aramızdalar.” dedi.

Aktaş, “Kahraman şehitlerimiz tıpkı bu kutsal vatan gibi, bizlere emanet olarak bıraktığınız değerli aileleriniz, onurumuzdur, şerefimizdir, başımızın tacıdır. İhanet karşısında dimdik duran dirayetiniz ve cesaretinizden aldığımız feyzle, o gecenin onur ve gururunu yaşamaya devam edecek, aynı inanç ve ruhla, her şart ve koşulda birlik ve beraberliğimize sahip çıkacağız. Duamız odur ki, Allah bizleri sizlere mahcup etmesin” ifadelerini kullandı. Konuşmasında gazilerimize de seslenen Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, “Şanlı gazilerimiz, bu onurlu mücadelenin en ön safında ölümü öldürerek,  korkuyu korkutarak tarihin şanlı sayfalarına geçen yeni bir destan yazdınız. Hiç şüphesiz ki, kararlı, imanlı duruşunuz, cesaret ve dirayetinizle o gecenin zaferle taçlanmasında büyük pay sahibi oldunuz. Namerde fırsat vermeyerek, istikbal ve istiklalimiz için bedel ödeyen ve hakkınızı asla ödeyemeyeceğimiz sizlere Allah’tan uzun ömürler diliyorum” dedi ve terör örgütleri ile mücadeledeki kararlılığa vurgu yaptı. Programda ayrıca Özel Harekat Başkanı Selami Türker, Gazi Polis Memuru İsmail Alper ve Şehit Komiser Yardımcısı Gülşah Güler’in babası Hüseyin Güler de misafirlere hitaben birer konuşma gerçekleştirdi. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma töreni programı, yatsı namazından sonra Mevlüd-i Şerif okunması ve Sela’ların okunması ile sona erdi.