POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
“15 Temmuz’un Hesabını Misliyle Soruyoruz”
 “15 Temmuz’un Hesabını Misliyle Soruyoruz”

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Gölbaşı Özel Harekat Başkanlığı’nda düzenlenen yemek programında konuşan İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, 15 “Temmuz gecesinden üzgün çıktık ama boynu bükük çıkmadık” diyerek 15 Temmuz’un hesabının misliyle sorulduğunu ifade etti.

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve İçişleri Bakan Yardımcıları Muhterem İnce, Mehmet Ersoy, Tayyip Sabri Erdil, İsmail Çataklı,  Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, İler İdaresi Genel Müdürü Ali Çelik’in Havacılık Daire Başkanlığını ziyaretlerinin ardından Özel Harekat Başkanlığı’nda düzenlenen yemek programına geçildi. Açılış törenine ayrıca Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları ve çok sayıda emniyet personeli  katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualarla yemek programı başladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu burada yaptığı konuşmasında, Fetullahçı Terör Örgütü ile mücadelenin sürdüğünü belirterek, “Birileri ısrarla sulandırmaya ve yumuşatmaya çalışıyor. Ama sadece bu yıl FETÖ'ye dönük 9 bin 903 operasyon yaptık. 15 Temmuz'un hesabını misliyle soruyoruz.” dedi. Türk milletinin daha önce de ihanetler gördüğünü belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ilk kez 15 Temmuz'da devletin üniformasını giyen, ekmeğini yiyen adam müsveddeleri tarafından devletin kalleşçe sırtından vurulduğunu, onların tasmalarını tutan sahiplerinin, ortaklarının, bütün gece kulak kabartıp kendileri açısından iyi bir haber beklediğini dile getirdi.

“15 Temmuz’da Evimizde Oturmadık”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 15 Temmuz gecesinden üzgün çıktıklarını ama boynu bükük çıkmadıklarını vurgulayarak, “O gecenin hainleri, bugün hala mahkemede ileri geri konuşuyorlar. Çünkü hala o gece nasıl büyük bir duvara tosladıklarını anlamadılar. Nasıl alçakça kandırıldıklarını, nasıl bir devlete ve nasıl bir millete silah çektiklerini hala anlamadılar. Sosyal medyadaki tetikçileri hala boylarından büyük laflar ediyorlar. Çünkü artık ne ahlakları, ne onurları, ne insan olarak itibarları kaldı. 'Vatansız serseriler' olarak oradan oraya savruluyorlar. Şunu herkesin bilmesini isterim ki 15 Temmuz'da sadece ihaneti bastırıp, gidip evimizde oturmadık. O gece verilen emekleri heba etmedik. Türkiye o geceden sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkenin bütün hasımlarını, bütün problemlerini karşısına alıp tek tek çözmeye başlamıştır. Bütün terör örgütlerini, PKK'yı, FETÖ'yü, DEAŞ'ı, aşırı sol terör örgütlerini tek bir yapı olarak gördük ve ezmeye başladık. 15 Temmuz'dan itibaren tüm terör örgütlerine yönelik 324 bin 243 operasyon gerçekleştirdik. Yine tüm terör örgütlerine yönelik 69 bin 496 tutuklama yaptık, 5 bin 778 teröristi etkisiz hale getirdik.” dedi.

PKK'nın da FETÖ'nün de üstüne basılmış böcek gibi debelendiğini söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “DHKP-C’de üst düzey yönetici kadrosunda hemen hemen kimse kalmadı. DEAŞ’a karşı teyakkuzumuz hala sürüyor. Birileri ısrarla sulandırmaya çalışıyor, yumuşatmaya çalışıyor ama sadece bu yıl FETÖ’ye dönük 9 bin 903 operasyon yaptık. 15 Temmuz’un hesabını misliyle soruyoruz.” ifadesini kullandı.

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Türk Polis Teşkilatının gücünü daima milletten aldığını belirterek, “Daima seçilmiş meşru otoritenin emrinde ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.’ ilkesiyle temel hak ve özgürlüklere saygılı, hukukun üstünlüğünü ilke edinmiş, teknolojik gelişmelere açık, şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim anlayışını kendisine düstur edinmiştir.” diye konuştu.

Türk Polis Teşkilatının, vatan, bayrak, cumhuriyet ve vazife uğruna seve seve canını feda etmekten asla çekinmediğini vurgulayan Uzunkaya, “Milletimizin yeniden diriliş mücadelesi verdiği 15 Temmuz hain darbe girişiminde 'vatan namustur' diyerek vatan uğruna en kıymetli varlıkları olan canlarını seve seve feda eden 251 şehidimiz bizlere vatan sevgisinin ne denli yüksek bedelli olduğunu da bir kez daha göstermişlerdir. Türk Polis Teşkilatı ülkemizin bekası ve milletin istikbali için yine milletimizden ve onun şanlı tarihinden aldığı güç ve sarsılmaz imanla ülkemizin huzurunu bozmaya ve güvenliğini sarsmaya yeltenen tüm şer odaklarına, onların taşeron örgütlerine ve arkalarındaki dahili ve harici karanlık güçlere ve mahfillere karşı canı ve kanı pahasına kararlı, azimli ve onurlu mücadelesini sürdürmeye devam edecektir.” dedi.

Programda ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Özel Harekat Başkanı Selami Türker, Gazi Polis Memuru Atilla Tetik ve Şehit Polis Memuru Ferhat Kaya’nın annesi Şengül Kaya’da misafirlere hitaben birer konuşma gerçekleştirdi. Düzenlenen yemek, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.