POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
“KRİMİNAL ARAŞTIRMA SAHASINDA ÖNEMLİ YATIRIMLAR YAPIYORUZ”
 “KRİMİNAL ARAŞTIRMA SAHASINDA ÖNEMLİ YATIRIMLAR YAPIYORUZ”

Afet Kriminal İnceleme Temel Eğitim Kursu’nda konuşan İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, “Güvenliğin pek çok alanı olduğu gibi kriminal araştırma sahasında da gelişen teknoloji ve kurumsal tecrübemizi harmanlayarak modern anlamda yepyeni bir anlayış ile hareket ediyoruz. Önemli kaynak ve insan yatırımları yapıyoruz. Ciddi sonuçlara imza atıyoruz.” dedi.

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun katılımlarıyla doğal afetler veya çoklu kayıpların yaşandığı afetzedelerin kimlik tespiti işlemlerini yürüten personeli gelişen günümüz teknolojileri ile yetiştirmek, bilinçlendirmek amacıyla Kriminal Daire Başkanlığı koordinesinde düzenlenen “Afet Kriminal İnceleme Temel Eğitim Kursu” açılış töreni Elmadağ Şehit Mustafa Büyükpoyraz Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde düzenlendi.

Açılış töreninde konuşan İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu “ Hani günlük hayatta bir tabir vardır. Yerinde müdahale etmek denir. İşte tam da yerinde ama olay yerinde müdahale ederek suçu ve suçlunun tespit edilmesinde önemli bir hal ortaya koyan Kriminal Daire Başkanlığımızın Afet Kriminal İnceleme Birimlerinin eğitimi için bir araya geldik. Hem sahada çalışan Emniyet Teşkilatımızın hem de üniversitelerimizin bilgisini, tecrübesini bir araya getirmeye çalışıyoruz. Daha önce mezun olunan bir birimdi ancak hem kapsamını genişlettik kapasitesini arttırdık ve Avrupa standartlarının üzerini hedefledik. ” dedi.

“Herkesin Elini Taşın Altına Koyması Lazım”

İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu konuşmasının devamında, “Bir süredir üst üste attığımız bu eğitim adımları hizmet kalitemizi de saha sonuçlarımızı da her geçen gün çok daha iyi bir noktaya getiriyor. Bizim güvenlik meselesinde en sevdiğimiz veri sıfırdır. Sıfır kaza, sıfır can kaybı, sıfır yağmalama, sıfır asayiş olayı, sıfır uyuşturucu ve sıfır terör olayı. Bu hayırlı sıfırları sağlamak için bu eğitimler şarttır ve önemlidir. Elbette ki bu iklimi oluşturmak sadece bir yazılı talimatla olabilecek bir iş de değildir. Gayret lazım, herkesin desteği ve elini taşın altına koyması lazım. Ve hep birlikte de toplu bir irade ortaya koymak lazım. Bu sebeple sizleri bu yolda yanımızda görmekten duyduğum büyük mutluluğu aldığımız morali ifade ediyorum” diye konuştu.

Afet Kriminal İnceleme Temel Eğitim ile ilgili konuşmasını sürdüren İçişleri Bakanımız, “Afet konusu bizim önümüzdeki hafta biraz daha üzerinde duracağımız bir konudur. 17 Ağustos Depremi’nin yıl dönümü. Afad Başkanlığımızla bir çalışma ortaya koyduk ve hafta boyunca çeşitli etkinlikler ve farkındalıklarla, hatırlatmalarla bir depreme hazırlık haftasını inşallah hep birlikte geçirmeyi planlıyoruz.” dedi.

“Ciddi Sonuçlara İmza Atıyoruz”

Sözlerinin devamında, “Türkiye bugün Polislik anlamında suçu ve suçluyu takip etme anlamında teknolojik açıdan dünyanın gelişmiş ülkelerinden kesinlikle geri değildir. Hatta ileri olduğu pek çok safha vardır. Özellikle kriminal İnceleme noktasındaki kapasitemizde her vatandaşımızın rahatlıkla gurur duyabileceğini buradan ifade etmek istiyorum. Güvenliğin pek çok alanı olduğu gibi kriminal araştırma sahasında da gelişen teknoloji ve kurumsal tecrübemizi harmanlayarak modern anlamda yepyeni bir anlayış ile hareket ediyoruz. Suç ve suçlu teknolojiyi hangi hızda ve kapsamda kullanıyor ise biz onlardan daha hızlı ve geniş kapsamda kullanıyoruz. Önemli kaynak ve insan yatırımları yapıyoruz. Ciddi sonuçlara imza atıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Programda konuşan Emniyet Genel Müdürümüz Mehmet Aktaş ise “Gelişim, değişim ve verimliliği esas alarak, teşkilatımızın her biriminde, kalite standartlarını en üst seviyede tutma hedefindeyiz. Bu minvalde profesyonel yaklaşım, modern teknikler ve ilave donanımlarla, teşkilatımızı daha güçlü bir yapıya ulaştırmak için, eğitim merkezli çalışmalarımızı her birimimizde aralıksız sürdürüyoruz. Güvenlikle ilgili her konuda daima hazırlıklı olan teşkilatımız, afet yönetimine ilişkin de kapasitesini artırarak bu konuda da daha güçlü bir misyon üstlenmekte kararlıdır.” vurgusunu yaptı.

Konuşmasının devamında afet mağdurlarının kimlik tespitinin yapılmasının ve ailelerine ulaştırılmasının, sadece adli ve idari bir süreç değil, aynı zamanda insani bir vazife olduğuna değinen  Aktaş, “Yine afetlerde yıkım nedeni ile iletişim altyapısı, sağlık hizmetleri, ulaşım gibi hayati hizmetlerde aksama yaşanması, afet mağdurlarının kimliklerinin belirlenmesini zorlaştırmaktadır. Bütün bunları dikkate alarak, hayatın temel gerçeklerinden biri olan afetlerin, bilimsel tekniklerle araştırılması noktasında, en kapsamlı, en geniş içerikli ve uygulamalı eğitim kursumuzu bugün başlatıyoruz.” dedi.

Konuşmasına devam ederken bu eğitim sayesinde, afet olaylarının öncesi ve sonrasında sebep - sonuç ilişkisine dair, daha sağlıklı veriler ışığında, mağdurların kimliklerinin belirlenmesinde görev alacak, uzman personeller yetiştirileceğine değinen Emniyet Genel Müdürümüz, “Eğitimlerin bir diğer faydası da, afet sonrası polisiye, adli ve tıbbi olarak, yapılan araştırmaların hızlanması ve kurumlar arası koordinasyon ve uyumun güçlenmesi olacaktır. Ayrıca teknolojik imkanlarla donatılmış inceleme araçlarımız sayesinde, uydu iletişimi gibi haberleşme yöntemleri kullanılarak, güvenli bir şekilde parmak izi taraması ve sorgulaması da yapılabilecektir.” ifadelerine yer verdi. “Afet Kriminal İnceleme Temel Eğitim Kursu” açılış töreni programı eğiticilere Teşekkür Belgesi takdim edilmesi ve hatıra fotoğrafı çekiminin ardından son buldu