POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ’NDE ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ’NDE ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun katılımlarıyla FETÖ'nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında uçak ve helikopterden atılan bombalarla hasar gören Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nde 15 Temmuz Şehitleri için anma töreni gerçekleştirildi.

Anma töreni programı, şehitler anısına mozoleye çiçek sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualarla başladı. Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, “5. yılında da 15. yılında da ya bizim evlatlarımız ya da bizden sonra gelecek nesiller burada olacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Bu aziz millet, bu güzel ülke, 15 Temmuz'dan öncede darbeler gördü.” ifadelerine değinen İçişleri Bakanımız, “Bizi yıllarca geriye götürdüler, bizi fakirleştirdiler. Geleceğimize geçmişimize darbe vurdular. Bunu yapanların hiçbirini yargılamadılar. Bayram gibi kutladılar. Geçtiğimiz 4 yılın hiçbir gününü boş geçirmedik. O gece bizi bin yıl geriye götürmelerine inat biz daha ileriye gittik. Özellikle güvenlik politikalarında daha stratejik, daha bütüncül yaklaşım oraya koyduk. Cumhurbaşkanımızın kararlılığıyla gerçekleştirdik.” dedi.

“Bu Millet Vesayet Kafasına Karşı Dumuştur”

Konuşmasının devamında İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu “İşte 15 Temmuz gecesi canlarımız gitti. 251 şehit verdik, binlerce kardeşimiz gazi oldu, sakat kalanlar, hayatlarının kalanını tekerlekli iskemlede geçirmeye mahkum olanlar oldu. Ama bugün bakıyoruz ki hala 15 Temmuz anmalarından rahatsız olan, hala milletin bu teyakkuzunu sulandırmaya çalışan, hala hesap sordurmamaya çalışan, hala Cumhurbaşkanımıza 15 Temmuz üzerinden iftiralar atan, hala bir sonraki darbecilere işaret fişeği atmaya çalışan ve hala demokrasi aklına yatmamış, milli iradeye alışamamış, vesayet hastası bir zihniyet var. 15 Temmuz gecesi bu millet, sadece darbecilere karşı durmuş değildir, millet bu vesayet kafasına karşı durmuştur, onu tasfiye etmiştir ve inşallah bir daha da yaşam hakkı vermeyecektir.” dedi. Soylu, Türkiye'nin bir yandan FETÖ, PKK, DEAŞ ve sol örgütlerle eş zamanlı mücadele ederken diğer yandan düzensiz göçle, uyuşturucuyla mücadele edip şehirlerin ve yolların güvenliği için büyük bir gayret ortaya koyulduğunu söyledi.

Şehitlerimiz ve Gazilerimiz Unutulmadı

Konuşmasına son verirken Türkiye’nin bugün, vatandaşının hangi camiye, hangi müzeye gideceğine kendisi karar veren bir ülke olduğunu vurgulayan İçişleri Bakanımız, “İşte bütün bu hali tesis eden, o gece bu gazi mekanda, Kızılay'da, Gölbaşı Özel Harekat'ta, Türksat'ta, İstanbul 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde, Kahramankazan'da, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde, Genelkurmay Başkanlığı önünde, şehadete yürüyen gaza ehlinin ve onların emanetine sahip çıkan bu aziz milletin, sizlerin sayesindedir. Allah, bizlere tekrar böyle geceler, acılar, ihanetler yaşatmasın. Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Programda konuşan Emniyet Genel Müdürümüz Mehmet Aktaş ise konuşmasına, “Emniyet teşkilatımız, milletimizin yazdığı bu destanın en ön safında yerini alarak, o gecenin aydınlık bir sabahla neticelenmesinde üzerine düşen rolü en iyi şekilde yerine getirmenin onur ve gururunu yaşamaktadır. Sadece bu gazi mekânda 7 şehit verdik. O gecenin tamamında ise emniyet teşkilatı olarak toplam 63 şehidimiz oldu. O gece bizim yaptığımız yeni bir şey değildir,  bu milletin asli karakteridir. ” diyerek başladı.

Milletin Emanetine Sahip Çıkıldı

Emniyet Genel Müdürümüz konuşmasının devamında milletin helal paraları ile alınan silahları, yine bu millete doğrultan ruhunu satmış FETÖcü hainlerin o gece Ankara Emniyet Müdürlüğü, Özel Harekât ve Havacılık Daire Başkanlığı binalarını uçakla, tankla, topla ve en ağır silahlarla alçakça saldırdıklarına dile getirerek, “Bütün noktalarda olduğu gibi, burada da bizim arkadaşlarımız hainlere karşı canları pahasına büyük bir mücadele vermiş, sabaha kadar bu ağır silahlara geçit vermeyerek,  milletin emanetine sahip çıkmış ve bu mekânları hainlere teslim etmemişlerdir.” dedi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü, Özel Harekât ve Havacılık Daire Başkanlığı yeni hizmet binalarının eskisinden çok daha donanımlı,  çok daha ihtişamlı ve çok daha modern olarak inşa edildiğine vurgu yapan  Aktaş, “Emir, direktif ve destekleriyle sadece bu binaların değil, genel olarak teşkilatımızın hem personel sayısı ve niteliği,   hem teknik donanım hem de araç – gereç ve fiziki imkânlar açısından eskiye göre çok daha güçlü ve modern bir seviyeye ulaşmasını sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımıza,  bu modernleşme ve yenilenme hamlesini büyük bir disiplin ve ısrarla takip eden, sonuca ulaşmasını sağlayan Sayın Bakanımıza şahsım ve teşkilatım adına şükranlarımı arz ediyorum.” ifadelerinin kullandı.

Emniyet Genel Müdürüğmüz Mehmet AKTAŞ "Emniyet teşkilatımımız, milletimizin yazdığı bu destanın en ön safında yerini alarak, o gecenin aydınlık bir sabaha neticelenmesinde üzerine düşen rolü en iyi şekilde yerine getirmenin onur ve gururunu yaşamaktadır" dedi. 

“251 Şehidimiz Asla Unutulmayacak”

Aktaş, “Allah’ın izniyle, son nefesimize kadar tanklara ve uçaklara meydan okuyan şehit ve gazilerimizin onurunu yaşatacak, 63’ü emniyet mensubu, 251 şehidimizi asla unutmayacak, unutturmayacağız. Selaların sesiyle meydanlara akın eden,  şehitlerimize, gazilerimize ve milletimizin her bir ferdine şükran borçluyuz.” dedi ve sözlerini sonlandırdı. Programda ayrıca Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gazi Turgut Aslan, Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz da konuklara hitaben konuşma gerçekleştirdiler. Dua edilmesi ve hatıra fotoğrafı çekiminin ardından buradaki anma töreni sona erdi.