POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
15 TEMMUZ ŞEHİTLERİMİZ UNUTULMADI
15 TEMMUZ ŞEHİTLERİMİZ UNUTULMADI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın katılımlarıyla 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde şehit olan polisler ve vatandaşlar için anma töreni gerçekleştirildi.

Programa ayrıca Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Turgut Aslan, İçişleri Bakan Yardımcıları Bülent Turan, Mehmet Aktaş, Mehmet Sağlam, Münir Karaloğlu, Emniyet Genel Müdürü Erol Ayyıldız, Ankara Valisi Vasip Şahin, diğer emniyet üst yöneticileri ile şehit yakınları, gaziler ve çok sayıda davetli katıldı.
Anma töreni programı, şehitlerin fotoğraflarının olduğu platforma karanfil bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualarla başladı.
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sözlerine “Kıymetli kardeşlerim, Huzur ve güvenliğimizin teminatı Kahramanlar! 15 Temmuz’un 7. yıldönümünde; bir taraftan zaferimizin sevincini yaşıyor, bir taraftan ebediyete uğurladığımız şehitlerimizin hüznünü taşıyoruz. Sinemizde aynı anda 2 duygumuz var. İkisi de yüce, ikisi de büyük...” diyerek başladı.
“Vatan için anadan, yardan, serden geçen ölürsek şehit, kalırsak gaziyiz diyen 2 bin 739 kahraman gazimize sizlerin şahsında şükranlarımı sunuyorum” ifadesini kullanan Yerlikaya, “15 Temmuz’da eşi benzeri görmemiş bir ihanetle sarsıldık. Askerimizin tertemiz üniformasını kirleten o fetöcü hainler irademize, istiklal ve istikbalimize kastettiler. Vatanımızı işgale yeltendiler” şeklinde konuştu.
Bakan Yerlikaya, “Sıkılmış yumruklarından başka silahı olmayan masum sivillerimizi ağır silahlarla taradılar. Hiçbir kutsalı, hiçbir değeri, ahlakı olmayan o hainler, ekmeğini yedikleri milletine ihanet ettiler! Milletimiz bunlara boyun eğmedi. Başkomutanımızın çağrısıyla meydanlara indi. 21. yüzyılda; Destanlar Çağının bittiği sanılan bir zamanda tarihin en büyük destanlarından birini bizim milletimiz yazdı. Türkiyemizin en uzun ve en karanlık gecesinde; kadınıyla erkeğiyle yaşlısıyla genciyle... Topyekün Türk Milleti vatanına canlı kalkan oldu” dedi.
Yerlikaya, “Bu zafer, milletimizin eseridir! Bu zafer, inancın eseridir! Bu zafer, kardeşliğin eseridir! Bu zafer, ölümü öldürenlerin eseridir! Kardeşlerim; 15 Temmuz’da, ihanetin de direnişin de merkez üssü Başkentimizdi. Ankara’da başlayan bu direniş, buradaki inanç, Türkiye’ye dalga dalga yayıldı. Gazi Meclisimiz 11 kez, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 3 kez, Ankara İl Emniyet Müdürlüğümüz 6 kez ve pek çok stratejik hedef, F-16’lar ve Helikopterle defalarca bombalandı” ifadelerini kullandı.
 Ankara İl Emniyet Müdürlüğü önünde 13 kişinin şehadete erdiğini belirten İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Onlar canlarından aziz bildikleri vatana can verdiler. İsimleri tarihe altın harflerle geçti. Adları sonsuza kadar şanlı bayrağımızla birlikte anılacak. Allah makamlarını âli eylesin. Onlar önünüzde siper, ardınızda dağ gibi duran arkadaşlarınızdılar. İyi günde kötü günde teselli bulduğunuz dostlarınızdı onlar.” dedi.
 Yerlikaya, “15 Temmuz’da bir kez daha anladık ki; Çanakkale Ruhu yaşamaktadır. Kardeşliğimiz diri, dipdiri ayaktadır. Türkiye Yüzyılı’na işte bu kardeşlik duygusu hayat vermiş. Bu ruh, Türkiye Yüzyılı’nın hem kilit taşı, hem temel taşı olmuştur. Bu ruhu yaşatmak hepimizin boynunun borcudur. Türkiye’nin geleceği de bu ruhtur. Hepimizin istikbali bu ruha emanettir. Milletin selameti, Aziz vatanın bölünmez bütünlüğü için şehadete koşan kardeşlerimizi onurlu bir hayat sürmek için iradesine sahip çıkan kahraman gazilerimizi unutmadık, unutmayacağız. Bu destanı yazanları Türkiye Yüzyılı’nın tüm kahramanlarını sonsuza dek yaşatacağız. Şehit Ömer Halisdemirleri... Tankların önünde sıradağlar gibi duran yiğitleri... Bombalara meydan okuyan kardeşlerimizi, Kahraman Kazan’da uçaklar kalkmasın diye ekinini yakan amcamızı... Ve hiçbir kahramanımızı... Unutmadık unutmayacağız” şeklinde konuştu.
Yerlikaya, “Fetö’cü vatansız hainleri de unutmayacağız. Onlarla dünyada da ahirette de görülecek hesabımız var. Nereye saklanırlarsa saklansınlar, Hangi kılığa girerlerse girsinler... İzlerini sürüyoruz. Devletimiz teyakkuzdadır. 15 Temmuz 2016’dan bu yana Fetöcü hainlerle amansız bir şekilde mücadele ediyoruz. Her bir hain, adalet önünde hesap verinceye kadar mücadelemiz devam edecek. Andolsun ki şehitlerimizin kanı, Gazilerimizin gözü arkada kalmadı, kalmayacak” dedi.
Emniyet Genel Müdürü Erol Ayyıldız da “Fetö’cülerin hain darbe girişimine karşı, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, milletçe verdiğimiz onurlu mücadelenin yedinci yıldönümünün idraki içinde, o geceki direnişimizin sembol mekânlarından birindeyiz.” dedi.
15 Temmuz’un milletin vatanına, bayrağına, ezanına, namusuna ve onuruna sahip çıktığını tüm dünyaya bir kez daha ilan ettiği tarih olduğunu söyleyen Ayyıldız, “O gece, bir millet, iradesine alçakça el uzatanlara karşı canı ve kanı pahasına, büyük bir zafere imza atmıştır. O destansı mücadele ile Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, necip milletimiz; kirli bir tezgâhı bozmuş, ihanete ve işgale geçit vermemiştir.” diye konuştu.
“Bağımsızlık benim karakterimdir, düsturuyla hareket eden bu asil milletin emir ve hizmetinde olmayı her daim şeref sayan Emniyet Teşkilatımız da, o gece yine kahramanca mücadele etmiş, 63 evladını şehit vermiştir” sözleriyle konuşmasını sürdüren Emniyet Genel Müdürü Ayyıldız, “O gece, bu milletin helal paralarıyla alınan silahları bu millete doğrultma alçaklığını gösterenler, maşeri vicdanda da en aşağılık mertebeye mahkûm olmuşlardır” dedi. 
Erol Ayyıldız, “Hiç şüphesiz ki, son terörist etkisiz hale getirilinceye, inindeki son FETÖ’cü bulunup gereği yapılıncaya kadar, 15 Temmuz gecesi direnişimizdeki motivasyonumuzda en ufak bir azalma olmayacaktır. Manevi varlıklarıyla şu an yanımızda olduklarından asla şüphe duymadığımız, şehadet mertebesine ulaşan 253 kahramanımıza bu gazi mekanda bir kez daha söz veriyoruz” dedi.
Emniyet Genel Müdürü Ayyıldız, “Şehitlerimizin ruhları şad olsun. Bizlere bıraktıkları emanetler emin ellerdedir. Allah’ın izniyle emanetlerine halel getirmeyeceğiz. Selaların sesiyle meydanlara akın eden, şehitlerimize, gazilerimize ve milletimizin her bir ferdine bir kez daha şükranlarımı ifade ediyor, bu şanlı mücadelenin saflarında yerini alan ve esaret girişimini hezimete uğratan kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, yaşayan şehitlerimiz gazilerimize en derin şükranlarımı arz ediyor; saygılarımı sunuyorum” diyerek sözlerine son verdi.
Programda ayrıca Cumhurbaşkanı Başdanışmanı 15 Temmuz Gazisi Turgut Aslan, Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz da konuklara hitaben konuşma gerçekleştirdiler.
Program, dua edilmesi ile sona erdi.