POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
"38 BİN 183 İHBAR ALDIK HEPSİNE KOŞTUK"
"38 BİN 183 İHBAR ALDIK HEPSİNE KOŞTUK"

     Vatandaşların uyuşturucu ihbarlarını korkmadan yapabilmeleri için UYUMA adlı bir uygulamayı kullanıma sunduklarını ifade eden İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu,  bu uygulamayı 479 bin kişinin telefonuna indirdiğini söyleyerek , “38 bin 183 ihbar aldık, hepsine koştuk.” dedi.

     İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Balıkesir Öğretmenevi’nde, “Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum” adlı proje kapsamında uyuşturucu ile mücadelede bağımlılıktan kurtarılan gençlerin anneleriyle bir araya geldi. Türkiye’de devletin ve milletin sonuna kadar uyuşturucu meselesinde annelerle birlikte olacağını vurgulayan İçişleri Bakanımız, sözlerini şöyle sürdürdü:
      “Gerek 5 yıllık İçişleri Bakanlığım süresince gerekse de şahsi hayatım boyunca uyuşturucu meselesinde elde ettiğim en önemli tecrübelerden birisi şudur ki özellikle bu mesele tek başına bir kurumun veya bir kesimin verebileceği bir mücadele değildir. Bu öyle bir mesele ki bir ucu küresel terör örgütlerine PKK’ya, DEAŞ’a çıkar, bir ucu organize suç çetelerine küresel uyuşturucu baronlarına çıkar, bir ucu Amerika’nın Afganistan politikasına çıkar, bir ucu üç kuruşluk torbacının aklına çıkar, bir ucu sahiplerinin imal ettiği veya anlaşamadığı metruk binalara, boş arsalara çıkar, bir ucu kültür terörizmine, bir ucu sosyal medyadan görsel medya platformlarına kadar sorumsuz ve şuursuz, gözünü para hırsı bürümüş emperyalist yapılara çıkar.”
 2021 Yılındaki Uyuşturucuyla Mücadele Verileri
     İçişleri Bakanımız, uyuşturucudan ölenlerin sayısının 2016’da 920 olduğunu, bu sene ise şu ana kadar 314’e düştüğünü bildirerek, şu bilgileri paylaştı: “Yılbaşından bugüne kadar 53 ton esrar yakalandı. Bugün itibarıyla 19 ton eroin, 1,5 ton da gümrük, 20,5 ton, Cumhuriyet tarihinin yıl bitmeden rekoruna kavuştuk. Bundan 5-6 yıl evvel uyuşturucunun yüzde 25’i Ağrı, Van ve Hakkari civarında yakalanıyordu. Yüzde 75’i de batı vilayetlerimize gelebiliyordu. Şimdi yüzde 75’ini orada yakalıyoruz, sınırımızdan içeri girer girmez ancak yüzde 25’i bu tarafa geliyor ve katbekat da artırdık. Sadece Hakkari’de 6,5 tonun üzerinde eroin yakaladık. Bu çok büyük bir rakam ve hakikaten onları pes ettirebilmek için elimizden gelen her şeyi ortaya koymaya çalışıyoruz. Kendilerine atılan iftiralara rağmen denizlerde, uluslararası sularda operasyon yapmaya devam ettiklerini söyleyen Soylu, drone ve insansız hava araçlarıyla, kenevir ekimlerine karşı mücadele yürüttüklerini aktardı. 

“Metruk Binalara Savaş Açtık”
     İçişleri Bakanımız, vatandaşların uyuşturucu ihbarlarını korkmadan yapabilmeleri için UYUMA adlı bir uygulamayı kullanıma sunduklarını hatırlattı. Bu uygulamayı 479 bin kişinin telefonuna indirdiğini anlatan Soylu, şöyle devam etti: “38 bin 183 ihbar aldık, hepsine koştuk. Aynen kadına şiddette olduğu, KADES uygulamasındaki gibi. Metruk binalara savaş açtık. Olabildiğince bu yerlere müdahale ediyoruz, etmeye devam edeceğiz. Bugüne kadar 106 bin 827 metruk bina tespit ettik. Yüzde 66’sını yıktık, yüzde 15’ini rehabilite ettik. Yani 70 binine yakınını yıktık, 15-16 binini rehabilite ettik. Geri kalan 18-19 bin bina veya metruk yapıyı da yıkacağız.”
Saha araştırmaları yaptıklarını ifade eden Soylu, bu işin tüm yönleriyle nasıl olduğunu, kullanıcıların nasıl başladığını, nerede kullandıklarını, kim olduklarını öğrenmeye çalıştıklarını söyledi. İçişleri Bakanımız bu çalışmalar hakkında şu bilgileri aktardı: “Kullanıcılara ‘Anneniz ne iş yapıyor?’ diye sorduk. Yüzde 80’in üzerinde ev hanımı. ‘Nerede kullanıyorsunuz?’ diye sorduk. 

     Yüzde 48’i kendi evinde kullanıyor. Yani her şey gözünüzün önünde oluyor. Yüzde 28’i metruk binalarda kullanıyor. Şimdi biz niye En İyi Narkotik Polisi Anne Projesi’ni ürettik? Sayın Valimiz niye annelerle bu işe başladı? Biz niye metruk binaları yıkıyoruz? Bunun bir altyapısı var. Çünkü ya evde ya metruk binada kullanılıyor. Ondan sonra parklarda, arabaların içinde kullanılıyor. Yukarıdan aşağıya nerede kullanıldığını çıkardık. Biz bunlara karşı tedbir almaya çalıştık. Düşündük ki bu mücadelede ailelerle bir araya gelelim. Onların bilgisini ve farkındalığını artıralım. Şu ana kadar birebir bu tip toplantılarla 334 bin anne ve anne adayına ulaştık. Az bir rakam değil hem de pandemi döneminde. Her ilde programlarımız devam ediyor. Hem personel eğitimlerimizi artırdık hem de uzmanlaşmalarını sağladık. Narkotik köpeklerine varıncaya kadar tüm kapasitemizi yukarı çıkardık. Eskiden Narkotimlerimiz 15-20 vilayetimizdeydi, şimdi 81 vilayetimize geldi. Bir, arzla mücadele edeceğiz. İki, kullanıcıların talepleriyle mücadele edeceğiz. Üç, rehabilitasyonu yapacağız. Bu üçü de bizim görevimizdir. Üçünü de birlikte yapacağız.”
 “Uyuşturucu Satıcısına Kimse Benden Aman Dilemesin”
     Uyuşturucu ile mücadele konusunda ailelerin emrine amade olduklarını bildiren Soylu, şunları kaydetti: “Bu işle ilgili siyaset yapanlara söylüyorum. Valla öyle bir sınanırsınız ki öyle bir sınanma içine girersiniz ki işin içinden çıkamazsınız. Ben nasıl oldu da bunları söyledim? Nasıl oldu da bu mücadele eden insanların hakkına girdim? Nasıl oldu da mücadele eden insanların karşı karşıya kaldıkları sıkıntıları görmedim de bunu bir siyaset malzemesi haline getirdim?’ diye kıvranır durursunuz. Bu işler tehlikeli işlerdir. Ben çok anne, baba gördüm. Allah böyle bir sınavla karşı karşıya kalındığında gayret, kuvvet versin, devlet versin, dost versin, güç versin. Onun için yalnız olmuyor, yalnız olmaz. Hepimiz bu işin her tarafından tutmak zorundayız. Uyuşturucu satıcısına kimse benden aman dilemesin. Ben dilemem, arkadaşlarıma da dilemeyin diyorum zaten. Cesaret edemeyecek hale getirmek lazım. Bu anneler gözyaşı dökeceğine uyuşturucu satıcısı gözyaşı döksün. Bu kadar basit.”