POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
"Adaletin Tesisi Noktasında Bizler Öncü Kuvvetiz"
"Adaletin Tesisi Noktasında Bizler Öncü Kuvvetiz"

Antalya’da düzenlenen Asayiş Suçları ile Mücadele Değerlendirme Toplantısı’nın açılış programında konuşan Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Aktaş, “Adaletin tesisi noktasında bizler öncü kuvvetiz” diyerek Emniyet Teşkilatının etkinliğini daha da arttırmayı hedeflediklerini dile getirdi. 

24-27 Şubat 2020 tarihleri arasında, Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Aktaş'ın katılımıyla Antalya’da Asayiş Daire Bakanlığı Koordinesinde “Asayiş Suçları ile Mücadele Değerlendirme Toplantısı” açılış programı yapıldı. Toplantı açılış programına; Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Albay Oğuz Bavbek, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Erhan Gülveren, Asayiş Daire Başkanı Levent Tuncer, Antalya İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Antalya İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tekin Aktemur, İl Asayiş Şube Müdürleri ve Sorumlu Müdür Yardımcıları katıldı.

Protokolü selamlayarak konuşmalarına başlayan Emniyet Genel Müdürümüz Mehmet Aktaş, köklü bir maziye sahip olan teşkilatımızın toplum hayatının barış, huzur ve güven içerisinde sürmesi noktasında önemli çalışmalar yürüttüğünü ve kamu düzeninin tesisi için yeni stratejiler belirlemekte olduğunu söyledi. “Asayiş, toplumun bütününü, yani 83 milyonu doğrudan ilgilendiren ehemmiyettedir, asla boşluk, taviz ve dikkatsizlik kabul etmez.” diye sözlerine devam eden Aktaş, “Bu nedenle herkesin evinde huzur içerisinde uyuması, sokakta güvenle dolaşması, çocuğunu huzurla okula göndermesi, yaşadığı şehrin güvenliğinden emin olması için her bir mesai arkadaşımız, hassasiyet ve azimle görevine dört elle sarılarak, sorumluluğunun gereğini yerine getirme gayretindedir. Güvenli şehirler, sizin disiplinli ve özverili çalışmalarınızla mümkün olacaktır.” ifadelerini vurguladı.

“Önemli Adımlar Atıyoruz”

Emniyet Genel Müdürümüz konuşmalarının devamında, “Vatandaşlarımızla doğru ve sağlıklı bir iletişimin yürütülmesi, taleplerin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak incelenmesi ve elbette onlarla iş birliği içerisinde güvenli bir geleceğin inşası için teşkilat olarak gerekli planlamaları yapıyor, koordinasyon içerisinde önemli adımlar atıyoruz.” ifadelerine yer verdi. Emniyet Genel Müdürümüz Mehmet Aktaş, “Adaletin tesisi noktasında bizler öncü kuvvetiz. Asayişin sağlanmasında görev yapan yaklaşık 91 bin beş yüz personelimizin yanı sıra, 21 bin 292 çarşı ve mahalle bekçimiz de önleyici devriye hizmetleriyle mal varlığına karşı işlenen suçların azalmasında büyük rol oynamaktadırlar. Güvenliğin tüm mahalle ve sokaklarda tesisi için bekçi alımlarımıza devam ediyor, etkinliğimizi daha da artırmayı hedefliyoruz. Bütün bu gayret ve çalışmaların sonucu olarak mal varlığına karşı işlenen suçlarda bir önceki yıla göre % 10 oranında düşüş sağlayarak;  Sayın Bakanımızın emir ve direktifleri doğrultusunda aynı azim, aynı vazifeşinas bir anlayışla yeni hedeflere odaklandık. Ayrıca aile içi ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi noktasındaki kararlılığımızı eğitim faaliyetleri ile de destekleyerek devam ettirirken, tüm il ve ilçelerimizde kurduğumuz, şikâyetlerin alınıp, iş ve işlemlerin yürütüldüğü ve sadece bu alana yönelik hizmet veren ilçe büro amirliklerimiz vasıtasıyla da, soruna daha bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşmaktayız.” dedi.

Devletin Şefkat Eli

“Kadın Destek Uygulaması (KADES) ile de kadınlarımızın herhangi bir tehdit anında bir dokunuşla, en hızlı şekilde kolluk birimlerimize ulaşarak yardım almalarını sağlıyoruz. Sosyal projelerle gençlerimiz ve çocuklarımız başta olmak üzere vatandaşlarımızın hayatına dokunuyor, onlarla doğrudan iletişim içerisinde olurken, talep ve ihtiyaçlarını da yerinde dinleyerek, her şart ve durumda yanlarında olmaya devam ediyoruz.” vurgusunu yapan Aktaş “Tıpkı Elazığ’da meydana gelen son depremde olduğu gibi, deprem sonrası yaraların sarılması ve bu zor zamanlarda asayişin yanı sıra maddi ve manevi tüm imkânlarımızı seferber ederek, devletin şefkat elini hissettirme noktasında gayret ortaya koyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Sözlerine son vermeden önce Emniyet Genel Müdürümüz, “Hiç şüphesiz ki her bir teşkilat mensubumuzun azim ve kararlılıkla görevini sürdürmesinin yanı sıra; verimliliğin artması, standartların yükseltilmesi, teknik donanımın güçlendirilmesi ve elbette ki milletimizin güven ve desteği ile “asayiş” hizmetlerini çok daha ileri noktalara taşıyacak;   insan haklarına ve hukuka saygılı bir anlayışla görevimizi layıkıyla yerine getirmenin gayretinde olmaya devam edeceğiz.” şeklinde sözlerine devam ederek, “Değerlendirme toplantımızın hayırlı sonuçlara vesile olmasını temenni ederken, son olarak ülkemizin bölünmez bütünlüğü, milletimizin huzur, refah ve namusu için gözünü kırpmadan canını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor,  hepinizi saygı ile selamlıyorum.” ifadeleriyle sözlerine son verdi.