POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
Ankara Emniyet Müdürlüğü Yeni Binasının Açılış Töreni Gerçekleştirildi
Ankara Emniyet Müdürlüğü Yeni Binasının Açılış Töreni Gerçekleştirildi

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında uçak ve helikopterden atılan bombalarla hasar gören Ankara Emniyet Müdürlüğünün binası yenilendi. Yeni hizmet binasının açılışı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirildi.

Açılış törenine, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Bosna Hersek Halklar Meclisi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, MİT Başkanı Hakan Fidan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, siyasi partilerin genel başkanları ve 15 Temmuz 2016'da Ankara'da şehit olanların yakınları ve gaziler katıldı.

Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, “Açılışını yaptığımız Ankara Emniyet Müdürlüğü yeni hizmet binamızın hayırlısı olmasını Allah'tan diliyorum. Polis teşkilatımız, 15 Temmuz gecesi vatandaşlarımızla sırt sırta vererek adeta tarih yazdı. Kimi zaman üç beş gözü pek polisimiz, FETÖ'cü alçaklar tarafından işgal edilen bazı yerleri kısa sürede kurtararak darbenin bastırılmasında büyük başarı elde ettiler. Özel Harekatçılarımız, yetişebildikleri her yerde darbecilere kök söktürdüler.” ifadelerini kullandı.

Ankara'nın dört bir tarafında 15 Temmuz 2016 gecesi polislerin aslanlar gibi mücadele ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, “Az önce kendisini dinledik, soyadı Aslan, Turgut Aslan kardeşimiz, bu mücadelede önde gelenlerden bir tanesi oldu. Kendisini buradan dinlerken hala yüreğinden gelen ifadeleri de duydunuz. İşte bizim polisimiz bu. Kendilerine bir kez daha yürekten şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.” dedi.

“Bir Daha Ayağa Kalkamayacaklar”

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, “Sakalımızı kestiler ama kesilen sakal çok daha gür bitti; biz ise onların kollarını kestik, kolay kolay bir daha ayağa kalkamayacaklar. Türk demokrasisinin kazanımlarına gerektiğinde canı pahasına sahip çıkan kurumlarımız olduğu müddetçe kimse bu millete diz çöktüremeyecek. Milletine ve devletine bağlı askerlerimiz, polislerimiz, istihbaratçılarımız olduğu sürece hiçbir güç bir daha asla 15 Temmuz benzeri işgal girişimlerine teşebbüs edemeyecektir.” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açılışta yaptığı konuşmasında, “Cenabıhakk'ın ve milletin rızasını değil, talimat aldıkları o hainin rızasını düşündüler. Ancak bu milletin evlatları öyle yapmadı. Ankara Emniyet Müdürlüğünde, Gölbaşı Özel Harekatta, Genelkurmay'ın önünde, şehitler köprüsünde, TÜRKSAT'ta Kızılay'da Kahramankazan'da, TRT'nin önünde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde, Özel Kuvvetler Komutanlığında, jandarmada göreve koşanlar, şehit ve gazi olanlar, sadece Allah'ın rızasını ve milletin duasını düşündüler. Onun için Allah bu millete zafer nasip etti ve zatı devletlerinin liderliği ve gayretiyle, bu binaları bir zafer anıtı olarak dikmeyi nasip etti. Hem sizlerden hem o gece meydanlara inip kah şehit kah gazi olan kah tankların üstüne çıkıp ihanete 'dur' diyen, en azından evinin bir köşesinde dua eden bütün vatan evlatlarından Rabbim gani gani razı olsun. Katkılarınızla vücut bulan Ankara Emniyet Müdürlüğümüzün ve planlanandan çok önce Havacılık Dairemizin yeni binaları, ülkemize hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini belirterek, “Bu ülkede terör örgütleri, PKK, PYD, DEAŞ ve 15 Temmuz'da hain darbe planını gerçekleştiremeyen FETÖ başta olmak üzere bütün terör örgütleri, bu milletimize namus ve şeref sözümüzdür ki diz çöktürülecek ve tasviye edilecektir.” değerlendirmesini yaptı.

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya ise açılışta yaptığı konuşmasında, FETÖ’nün 40 yıl boyunca bu asil Milletimizi dini hassasiyetlerine saygılı görünerek kandırdığını, vatan evlatlarını özgürce düşünemeyen ve sorgulamadan itaat eden birer mankurt haline getirip devletin en kılcal damarlarına kadar yerleştirdiğini anlattı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanı Gazi Turgut Aslan ise burada yaptığı konuşmasında 15 Temmuz gecesi hayatını kaybeden şehitlere Allah'tan rahmet, sevenlerine başsağlığı diledi. 2014'de TEM Daire Başkanı olarak atandıktan sonra FETÖ'nün hedeflerini mercek altına alınması talimatını verdiğini aktaran Terörle Mücadele Daire Başkanı Gazi Turgut Aslan, TEM Dairesi olarak FETÖ'nün terör örgütü olduğuna dair bir rapor yazarak altına imzasını attığını hatırlattı. Konuşmaların ardından canlı bağlantı yapılarak Havacılık Daire Başkanlığı yeni hizmet binasının açılış töreni gerçekleştirildi. Tören, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen'in yaptırdığı duanın ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Şentop, bakanlar ve konukların binanın açılış kurdelesini kesmesiyle sona erdi.