POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
Birleşmiş Milletler Görevlendirme Öncesi Eğitimi Sertifika Töreni
Birleşmiş Milletler Görevlendirme Öncesi Eğitimi Sertifika Töreni

     Emniyet Genel Müdürümüz Mehmet Aktaş’ın katılımlarıyla Polis Akademisi ile Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı koordinesinde “Birleşmiş Milletler Polisi Görevlendirme Öncesi Eğitimi Sertifika Töreni” gerçekleştirildi.

     Törene Birleşmiş Milletler Polis Birimi Başkanı Luis Carrilho, Polis Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak, Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Zafer Ersin, Birleşmiş Milletler Polis Birimi Şefi M. Ata Yenigün, Karadağ Büyükelçisi Perisa Kastratovıc, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları İbrahim Kulular, Ahmet Şengün, Karadağ, Angola, Karadağ ve Vietnam Büyükelçiliklerinden temsilciler, Polis Akademisi Başkan Yardımcıları, Emniyet Müdürleri, Akademisyenler ve 7 ülkeden 38 kursiyer katıldı. Törende konuşan Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Birleşmiş Milletler barışı koruma operasyonları çerçevesinde, 6 ülkede ilk defa görevlendirilecek kursiyerlere yönelik görevlendirme öncesi eğitimi ve seçme sınavına ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

     İnsan hakları ve evrensel hukuk kurallarına bağlı bir anlayışla kamu düzeninin tesisi ve korunması için çalışmalarını sürdüren emniyet teşkilatının sahip olduğu tecrübeyi, birikimi ve teknik kapasiteyi talep eden ülkelerle paylaşarak küresel güvenliğe katkı sunuyor olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğu belirten Aktaş, uluslararası polis işbirliği alanında 1993 yılından bu yana 85 yabancı ülke polis teşkilatına yönelik düzenlenen 2 bin 628 eğitim programına, yaklaşık 45 bin kursiyer katıldığını ayrıca 1996 yılından günümüze kadar Birleşmiş Milletler barışı koruma operasyonları çerçevesinde, 20’den fazla ülkede oluşturulan barışı koruma misyonlarına destek sağlandığını ve 2.000’den fazla personelin bu kapsamda görev aldığını belirtti. Konuşmasının devamında terörle mücadele, kaçakçılık ve organize suçlar, sınır güvenliği, istihbarat ve eğitim konularına değinen Aktaş, Türk Polis Teşkilatının önümüzdeki süreçte de uluslararası alanda barışın ve istikrarın sağlanması kapsamındaki desteklerini, artırarak devam ettirme niyetinde olduğunu söyledi.

     Aktaş, “Teşkilatımız, sınır aşan suç örgütleri ile mücadelede uluslararası iş birliği ve koordinasyonu arttırma noktasında güçlü bir kararlılık ortaya koymaktadır. Uluslararası polis iş birliği; ülkelerin demokrasilerine ve ulusal güvenliklerine büyük tehdit oluşturan FETÖ, PKK/PYD ve DEAŞ terör örgütlerinin ve bağlantılı kuruluşların yabancı ülkelerdeki faaliyetlerinin önlenmesi için büyük önem arz etmektedir. İçinde bulunduğumuz yüzyıl, bölgesel ve küresel iş birliğini kaçınılmaz hale getirmiştir. Birleşmiş Milletler’in dünya barışını, güvenliğini korumak ve uluslararası arenada ekonomik, toplumsal ve kültürel iş birliği kurmak için yürüttüğü faaliyetlere katkı sunmayı çok önemsiyor, daha profesyonel bir güvenlik anlayışını tüm dünyada tesis etmek için de üzerimize düşeni yapmaya gayret ediyoruz” dedi. Tören toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.