POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİLERİMİZ GÖREVE HAZIR
ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİLERİMİZ GÖREVE HAZIR

Eğitimini başarıyla tamamlayarak Emniyet Teşkilatına katılmaya hak kazanan bin 363 Çarşı ve Mahalle Bekçisi için İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın katılımlarıyla Polis Akademisi Gölbaşı yerleşkesinde mezuniyet töreni düzenlendi.

Mezuniyet töreninde İçişleri Bakanı Yerlikaya’nın yanı sıra İçişleri Bakan Yardımcıları Mehmet Aktaş ve Mehmet Sağlam, Emniyet Genel Müdürü Erol Ayyıldız, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Polis Akademisi Başkanı Prof.Dr. Yılmaz Çolak, Başkanlar, Daire Başkanları ile mezunlar ve aileleri yer aldı.
Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya yaptığı konuşmada, “İçişleri Bakanlığı olarak her bir mahallemizin güvenliğini, Türkiye’nin huzuru olarak görüyor, kötülüğü engellemek için varımızı yoğumuzu ortaya koyuyoruz. Mahallelerimizin güvenliğine ayrı bir özen gösteriyoruz.” dedi. Polis teşkilatının, her türlü tehlikeyi bertaraf etmek için daima teyakkuzda ve göreve hazır olduğunu belirten Ali Yerlikaya, “Sizler bugün, insanımızın huzur ve güven içinde yaşama hakkını korumak için yemin edeceksiniz. Hiçbir insanımız, ‘Şu ıssız sokaktan geçerken başıma bir şey gelir mi?’ endişesi duymayacak. Sizler, mahallelerimizi aydınlatan birer fener olacaksınız. Gecenin bir yarısında, uzaklardan gelen bir düdük sesi bizlere, sizlerin varlığını hissettirecek. Hepimiz anlayacağız ki bekçilerimiz vazife başındadır. Varlığınız, sokaktaki ayak sesleriniz suçun işlenmesini caydıracak, suç olaylarının sayısını inşallah daha da azaltacaktır.” şeklinde konuştu.
Yerlikaya, Türkiye’de görev yapan 31 bin 50 bekçinin bugüne kadar 18 bin 300 hırsızlık olayına müdahale ettiğini, 2 bin 831 kayıp çocuğu ailelerine teslim ettiğini ve 18 yaş üstü kayıp 7 bin 556 vatandaşı bulduğunu aktararak, “Bu rakamlar bekçilerimizin vazifesini hakkıyla yaptığını, milletimizin güvenine layık olduğunu bize teyit ediyor.” ifadesini kullandı. 
Emniyet Genel Müdürü Erol Ayyıldız da “Emniyet Teşkilatımız, vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini sağlama, hukukun üstünlüğünü rehber edinerek temel hak ve hürriyetleri koruma, toplumun her kesiminin güven ve desteğini kazanma noktasında büyük bir gayreti ortaya koymaktadır” dedi. Çarşı ve mahalle bekçiliğinin önemine vurgu yapan Ayyıldız, “Kadim ve kritik bir görev olan çarşı ve mahalle bekçiliği de daha güvenli ve daha huzurlu şehirlerin inşası ve ihyası noktasında büyük bir öneme haizdir. Şehirlerimizi mahalle mahalle, sokak sokak koruyarak, suçluların korkulu rüyası olan çarşı ve mahalle bekçilerimiz, insanımızın başını yastığa huzurla koyması için her şart altında, huzurlu sabahların güvencesi olmaktadır.” değerlendirmesini yaptı.  Çarşı ve mahalle bekçilerinin, vatandaş ile kurduğu iletişimin önemine değinen Ayyıldız, “Nefesleriyle güvenin sesi olan bekçilerimiz, sadece asayişle ilgilenmiyor, mahalleliyi yakından tanıyıp onların dertlerinden haberdar olarak uzattıkları yardım eli, gösterdikleri baba şefkatiyle hemşehrilik bilincini ve kadim bir anlayışı da yaşatıyorlar.” şeklinde konuştu. 
Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak, “Ülkemizin tüm şehirlerinde, gece gündüz demeden, milletimizin canını ve malını koruyan, huzur ve güvenliğimiz için çalışan tüm emniyet kuvvetlerimiz ve onlara destekleyici bir görev yürüten bekçilerimizle suç ve suçlu ile daha etkin mücadele edilmektedir. Böylece çarşı ve mahalle bekçilerimiz, devlet ile toplum arasında bir köprü görevi görerek mahallelerimizin birer parçası haline gelmiştir.” ifadelerini kullandı.
Mezuniyet programı yemin töreninin ardından sona erdi.