POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
CUMHURBAŞKANIMIZ İSTANBUL’DA GÖREV VE ARAÇ TESLİM TÖRENİNE TEŞRİF ETTİ
CUMHURBAŞKANIMIZ İSTANBUL’DA GÖREV VE ARAÇ TESLİM TÖRENİNE TEŞRİF ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle İstanbul’da Görev ve Araç Teslim Töreni gerçekleştirildi. Törende konuşan Erdoğan, “ Hem personel hem araç bakımından güçlenen İstanbul Emniyetimiz dünyanın en büyük ve önemli metropollerinden olan şehrimize daha iyi hizmet edecektir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen 6 bin 992 polisin göreve başlaması ve bin 573 yeni aracın hizmete alım törenine katıldı. Törene, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Aktaş, Emniyet Genel Müdürü Erol Ayyıldız, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir, İstanbul Valisi Davut Gül, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Yusuf Kenan Topcu ve teşkilat mensuplarımız katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İstanbul'da görev yapan Emniyet Teşkilatı mensubu sayımız 56 bin 607'ye, araç sayımız da 8 bin 894'e yükseliyor. Hem personel hem araç bakımından güçlenen İstanbul Emniyetimiz, dünyanın en büyük ve önemli metropollerinden olan şehrimize daha iyi hizmet edecektir. Temelini önümüzdeki aylarda atacağımız Hasdal'daki yeni binasına taşınmasıyla İstanbul Emniyetimizin hizmet kalitesinin inşallah daha da yükseleceğine inanıyorum.” ifadesini kullandı. İstanbul’un güvenliğinin önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugünkü atamalar ve araç takviyesiyle İstanbul Emniyeti, Avrupa ülkelerinin tamamının bırakınız polisini, ordularından bile neredeyse daha büyük bir insan gücüne ulaşmıştır. Konumuyla, güzellikleriyle, ticaretiyle, turizmiyle ülkemizin kalbi durumundaki İstanbul'un huzurunu güvence altına almak için ne yapsak azdır." dedi.

Şehitlerimiz Yad Edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milleti çeşitli bahanelerle bölmek, hem birbirine hem devletine karşı kışkırtmak için yapılan sayısız denemeye şahit olunduğunu ifade ederek, "Gezi olaylarındaki sokak terörü bunun örneklerinden biriydi. Türkiye'nin gördüğü en büyük ihanet çetelerinden biri olan FETÖ'nün 17-25 Aralık'tan 15 Temmuz'a kadar giriştiği darbe girişimleri bunun örneklerinden biriydi. PKK'nın, terörü bitirmek için gerçekleştirdiğimiz onca reforma rağmen 6-8 Ekim olaylarıyla başlayan çukur eylemleri bunun örneklerinden biriydi. Geçmişte sağcı-solcu, Alevi-Sünni, ilerici-gerici, Kürt-Türk gibi kavramlar üzerinden yürütülen nifak siyaseti bunun örneklerinden biriydi.'' diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehadetinin 7'nci yıl dönümünde polis memuru Fethi Sekin'le birlikte görevi başında şehit olan tüm kahraman güvenlik güçlerini rahmetle yad ettiğini belirtti. Cumhurbaşkanı, "Yeni hizmet araçlarımızın, onları kullanacak ekiplerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Aziz şehitlerimizi bir kez daha yad ediyorum." dedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, törende yaptığı konuşmada, ülkenin dört bir yanında olduğu gibi İstanbul’un yedi tepesinde, en işlek caddesinden en ücra köşelerine kadar huzur ve güvenliğin tesisi için çalıştıklarını belirtti. İnsan hak ve özgürlüklerinin, can ve mal güvenliğinin her türlü tehdide karşı güvence altına alınması için yaptıkları çalışmaları vurgulayan Yerlikaya, "Hiç şüphesiz, emniyet mensuplarımızın gelişen ve değişen şartlara ayak uydurabilmesi, görevlerini daha etkin ve daha verimli yapabilmeleri için modern araçlarla donatılmaları, teknolojik alt yapılarla desteklenmeleri büyük önem taşıyor. Konvansiyonel güvenlik sistemlerimizi yüksek teknoloji ve teknik kapasiteyle her geçen gün daha da geliştirirken, Emniyet Teşkilatımızı da güçlendirmeye devam ediyoruz. Göreve başlayan yeni polislerimiz, İstanbullu hemşerilerimizin hizmetine sunduğumuz 1.173 araç ve 400 motosiklet, bunun somut, en güzel örneğidir.” dedi.

“Gücümüze Güç Katacak”

 İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Hem personel sayımızın, hem de araç sayılarımızın artması; geleceğimize ipotek koymaya çalışan terör örgütleriyle, zehir tacirleriyle, organize suç örgütleriyle, göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle ve tüm suç odaklarıyla mücadelemizde gücümüze güç katacak.” diye konuştu. Yerlikaya, “Görevleri başında şehit olan emniyet güçlerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum. Kahraman gazilerimize sağlık ve afiyet diliyor, sizleri sevgi, saygı ve hürmetle selamlıyorum.” ifadelerini kullandı. Tören programı, hatıra fotoğrafı çekiminin ardından son buldu.