POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
CUMHURBAŞKANIMIZ POLİS AKADEMİSİ MEZUNİYET TÖRENİNE TEŞRİF ETTİ
CUMHURBAŞKANIMIZ POLİS AKADEMİSİ MEZUNİYET TÖRENİNE TEŞRİF ETTİ

Polis Akademisindeki eğitimlerini başarıyla tamamlayan 497 kadın, 1.592 erkek olmak üzere toplam 2.089 öğrenci ve 16 farklı ülkeden toplam 87 yabancı uyruklu öğrenci Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen tören ile mezun oldu. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Temmuz’un unutulmadığını söyleyerek, “Bu teşebbüsü boşa çıkarmamızı aldığımız önlemlere borçluyuz. O dönem Polis Akademisini yeniden yapılandırmamış olsaydık, daha büyük bedeller ödemek zorunda kalırdık. Polis teşkilatımızı FETÖ’cü unsurlardan temizlerken emniyet hizmetlerinde sıkıntıya mahal vermedik.” dedi.

Polis Meslek Yüksekokullarında eğitimlerini başarı ile tamamlayan 2 bin 89 Polis Memuru ve Polis Amirleri Eğitimi Merkezinden mezun olan 16 farklı ülkeden toplam 87 yabancı uyruklu öğrenci için Polis Akademisi Gölbaşı yerleşkesinde mezuniyet töreni düzenlendi.
Mezuniyet töreninde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Bakan Yardımcıları Mehmet Aktaş, Bülent Turan, Mehmet Sağlam, Münir Karaloğlu, Ankara Valisi Vasip Şahin, Emniyet Genel Müdürü Erol Ayyıldız, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak, Başkanlar, Daire Başkanları ile mezunlar ve aileleri yer aldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Polis Akademisi Uluslararası öğrencilerini temsilen Tiara Nissa Zulbida ve mezunlar adına ise dönem birincisi Murat Dilek konuşma yaptı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bugünkü törenimizle eğitimlerini tamamlayan polis memurlarımızı mezun ediyoruz. 2 bin 89 polis memurumuzu kutluyorum. Dereceye giren öğrencilerimizi ayrıca tebrik ediyorum. Sizleri vatana, millete, devlete onurla hizmet edecek şahsiyetler olarak yetiştiren ailelerinize şükranlarımı sunuyorum.” ifadesini kullandı. Ülkemizde eğitim gören hiçbir öğrenciye yabancı gözüyle bakılmadığını, misafir olarak görüldüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk misafirperverliğini onlara hissettirmenin çabası içindeyiz. Türkiye’nin gönül elçileri sıfatı ile ülkeler arasındaki ilişkilere katkı sağladılar.” dedi.

Milletçe huzur ve güvende hissediliyorsa bunda emniyet teşkilatının emeği olduğunu belirten Erdoğan, polislerin ağır bir sorumluluğu olan mesleği şanla ve şerefle yaparak güvenlik ihtiyacını karşıladığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, asrın felaketi sonrasında da emniyet birimlerinin süratle harekete geçtiğini, arama kurtarma çalışmalarından, yardım dağıtımına, acil ihtiyaç duyulan her konuda aktif sorumluluk üstlendiğini dile getirerek depremde hayatını kaybeden 216 emniyet mensubunu rahmetle yâd etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına, “Üzerinden 7 değil 70 yıl da geçse 15 Temmuz’u unutmayacağımızı tüm dünyaya ilan ettik. Şehitlerimizin aziz hatıralarına daima sahip çıkacağız. Şehitlerimiz arasında 63 polisimiz bulunuyordu. Şehitlerimizden kalan eşyalar FETÖ’cülerin canavarlığının boyutunu bizlere hatırlatmaktadır. Bir daha benzer ihanetlere maruz kalmamak için tedbiri elden bırakmamamız gerekiyor. Teşkilatımızı güçlendirmek için mahalle bekçileri aldık. Toplam 158 bin 682 personel alımı yaparak, eksiklikleri fazlası ile giderdik.” şeklinde devam etti.
Milletin desteği oldukça hainlerle, suçlularla çok daha kolay mücadele edileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Polislik mesleğine ilk adımı attığınız bugün hayatınızda yeni bir safhaya geçiyorsunuz. Ulvi bir göreve tabi olduğunuzun umarım ki farkındasınız. Görevinizi layıkıyla yapabilmeniz için hocalarınız ve amirleriniz sizi her türlü duruma karşı hazırladılar. Sizlere her zaman doğru yolu gösterecek vicdan pusulanızdan şaşmayın.” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk polisinin vicdan, asalet ve adalet bakımından dünyada eşi benzeri bulunmadığını dile getirerek,  “Buradaki her bir kardeşimin görevini aşk ile yapacağına yürekten inanıyorum. Polis Akademimizde en ideal şekilde yavrularımızı yetiştirdik. Sizler bize güvendiniz bizler de size inandık. Şimdi kendileri ülkenin dört bir yanına dağılacaklar. Bu milletin güvence kaynağı olacaklar. Anneler babaları sizlere şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.” şeklinde konuşarak sözlerini bitirdi.
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da törende yaptığı konuşmada, Polis Teşkilatının yoluna çıkacak her türlü tehlikeyi bertaraf etmek için daima teyakkuzda, daima göreve hazır olduğunu belirtti. Gazi Mustafa Kemal’in; “Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır.” sözüne dikkat çekerek polislerin kimlerle ve nasıl mücadele etmesi gerektiğine değindi. Yerlikaya, Türk Polis Teşkilatının başka ülkelere göre çok daha büyük bir sorumluluk taşıdığını belirterek, “Bu kutsal üniformayı taşımak, bazen dağların yücesinde, bazen kanyonların derinliğinde, bazen de engin denizlerin maviliğinde olmayı gerektirir.” şeklinde konuştu. Ali Yerlikaya, “Her bir teşkilat mensubumuz gibi, aramıza yeni katılan kardeşlerimiz de masumlara merhametini kuşanacak; vicdansızlar karşısında sıradağlar gibi duracaktır. Temel referansımız; temel hak ve özgürlüklere hürmet, hakka ve hukuka riayet, insan haklarına koşulsuz saygıdır. “ diye konuştu.
Emniyet Genel Müdürü Erol Ayyıldız, “Türkiye Yüzyılı vizyonu doğrultusunda kendini daima güncelleyen Türk Polis Teşkilatı, sadece ülkemiz için değil, coğrafyamız için de güvenlik ihraç eden bir kurum, verdiği uluslararası eğitimlerle dünya şehirlerinin güvenliğine de katkı veren bir okul kimliği kazandı.” diyerek sözlerine başladı. Türk Polisinin huzurlu ve güvenli bir geleceğin inşası noktasında 7/24 esaslı çalıştığına değinen Ayyıldız, “Bünyesine kattığı dinamik, heyecanlı, özgüveni yüksek; azimli, çalışkan, kararlı ve gözü pek gençlerimizle birlikte yeni başarılara imza atmakta kararlıyız. ‘Güçlü ve güvenli Türkiye’ idealiyle, vatan-millet-bayrak sevdası ve sadakatiyle yürüdüğümüz bu yolda, bölgemize güvenlik alanında ilham olmak, birikimimizi ve tecrübemizi aktarmak övünç kaynağımızdır.” diye konuştu. Hizmet verdiğimiz tüm güvenlik başlıklarında hukuk ve demokrasiden ayrılmadan, güvenlik hizmetinin standartlarını yükseltmenin ve aziz milletimizin duasına layık olmanın nihai hedef olduğunu belirten Ayyıldız, “Hiç şüphesiz ki, her bir vatandaşımız, teşkilat mensuplarımızın cesaretine, kudretine ve şefkatine emanet.” dedi.
Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak ise akademide eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrencileri tebrik ederek, “Tüm eğitim süreçlerimizde demokratik denetim, şeffaflık ve hesap verebilir olmak her daim ana ilkelerimiz olmuştur. Yetiştirdiğimiz, Anadolu irfanıyla yoğrulmuş polislerin, hukuk devleti ilkelerinden asla ayrılmayan, kişi hak ve özgürlükleri ile demokratik değerleri koruma bilincine ve sadakatle milletimize hizmet etme azmine sahip olmalarına gayret ettik.” ifadelerini kullandı.
Mezuniyet programı, hatıra fotoğrafı çekimi ve yemin töreninin ardından sona erdi.