POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
DENİZLİ’DEKİ TARİHİ ESER OPERASYONUNDA BİN YILLIK KİTAPLAR ELE GEÇİRİLDİ
DENİZLİ’DEKİ TARİHİ ESER OPERASYONUNDA BİN YILLIK KİTAPLAR ELE GEÇİRİLDİ

Denizli Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından “Tarihi Eser Kaçakçılığı” suçunu işlemek isteyen şahıs ve organizasyonlara yönelik operasyon yapıldı. Operasyonda 1600-1700 yıllarına ait yaklaşık 500 ila 1000 yıllık tarihi kitaplar ele geçirildi. 

 

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince alınan istihbari bilgiler doğrultusunda tarihi eser kaçakçılığı yaparak kültürel varlıklarımızın yurtdışına kaçırılması veya ülke içinde yasadışı yollardan satışını yapmak isteyen şahısların yakalanmasına yönelik görevli ekiplerce çalışmalara başlanıldı. Ekiplerin yürütmüş olduğu çalışmalar sonucunda yasadışı yollardan ülkemize getirilen tarihi eserlerin Denizli’de satışını sağlamak için müşteri aradıkları anlaşılan şüpheli şahıslar takibe alındı. Şüpheli şahıslar ve kullandıkları araçlar tespit edildi ve yürütülen çalışma operasyona dönüştürüldü.

 

Operasyon kapsamında şüpheli şahısların yakalanarak tarihi eserlerin ele geçirilmesi amacıyla ekipler tarafından gerekli güvenlik tedbirleri alınarak arama faaliyetleri gerçekleştirildi. Operasyon kapsamında yapılan aramalarda toplam 4 adet papirüs yaprağı üzerine eski dönem yazıları ile yazılmış el yazması tarihi eser kitap bulunarak el konuldu.

 

Sarayda Kullanılan Orjinal Kitaplar

 

Ele geçirilen tarihi eserlerin özelliklerinin ve hangi döneme ait olduğunun tespiti amacıyla Müze Müdürlüğü’nce uzman arkeolog ve Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Profesörü tarafından ön inceleme yapılarak rapor düzenlendi. Yapılan tespitler sonucu ele geçirilen kültür varlığı kitapların 1600-1700 tarihleri arası döneme ait olduğu ve yaklaşık 500-1000 yıllık kitaplar olabileceği, deri ciltli olup iç yapraklarının ergovan renginde olması ve içerisinde altın yaldızlı işlemelerin bulunması nedeni ile kitapların o dönem saray tarafından talep edilen ve sarayda kullanılan orijinal kitaplardan olduğu bildirildi.

 

Yine bir diğer kitabın dünyayı çeviren burçlar ve Orta Asya Türkleri’nden ejder burcu gibi burçların genelini ele aldığı, ayrıca hayat ağacı, çift başlı kartal, ölen kişilerin ruhları ile ilgili konuları ve Meryem ananın müjde sahnesini tasvirlediği, İsa’nın buluşma figürünün bulunduğu, İsa’nın aranışı ve İsa’nın üç müneccimler tarafından bulunuşu ile İsa’nın Mısır’a kaçış sahnesinin konu edildiği, içeriklerinde resmedilen yıldızın Hz.İsa’nın doğumu ve doğum yeri sahnesi ile başladığı gökyüzü sahnesi ile devam ettiği, tarihte üç müneccimler olarak geçen kişilerin Hz.İsa’yı buluşlarını konu aldığı, kitapların orjinal eser olduğu değerlendirildi. Kitapların muhtemelen Suryani ve Aramice dillerinde yazılmış oldukları, eski ve deforme olmuş dört kitabında orijinal oldukları, dönem, çağ ve içerik olarak ayrıntılı olarak incelenmesi gerektiği bildirildi.

 

Operasyonlar neticesinde yakalanan 4 şüpheli şahıs hakkında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet suçundan adli işlem yapılarak mevcutlu olarak adli mercilere sevk edildi. Ayrıca yakalanan bir şahsın 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler hakkında kanun kapsamında arandığı tespit edildi.