POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
“Bacaksız yaşanır ama vatansız yaşanmaz”
“Bacaksız yaşanır ama vatansız yaşanmaz”

Darbe gecesi abdestini alıp eşi ve çocuğu ile helalleşerek evinden ayrılan Sabri Gündüz, İstanbul Boğaz Köprü­sü’nde cuntacı askerlerin açtığı ateş sonucunda diz kapağının altından vurularak yaralandı. Yaralı gencin bindiril­diği araçta hain cuntacı askerler tarafından tarandı.

 

Darbe girişimi gecesinde vu­rulan Bartınlı Sabri Gün­düz, yaşadıklarını şöyle anlattı: “O akşam uykudan uyanıp televizyonu açtığımda bir şeyler oldu­ğunu ve ortalığın karıştığını gördüm. TRT’de sokağa çıkma yasağını da görünce abdestimi alıp beşikteki ço­cuğumu öptüm ve eşimle vedalaşıp evden çıktım.”

Arkadaşlarıyla birlikte Le­vent’ten Boğaziçi Köprüsü’ne kadar bir saat yürüdüğünü ifade eden Gün­düz, Köprüye giden ilk grubun içeri­sindeydi. Askerle konuşmaya çalışan Gündüz, bir anda askerin vurmaya başladığını ekledi. Gündüz sözlerini şöyle sürdürdü; “Genç bir arkadaş vu­ruldu. Onu alıp hastaneye götürmek için hamle yaptığımda bir ses duy­dum, ‘atış serbest, vurun şerefsizleri’ dedikleri anda beni de vurdular. Bir araç asker ile aramıza girdi ve genç bir arkadaş tek başına beni kaldırarak arabasına bindirdi ve arabaya birçok mermi isabet etti. Bütün lastiklerini patlattılar arabanın. Köprüyü geçince boş bir ambulans varmış ona binip hastaneye gittik. Mermi diz kapağı­mın altından girip atardamarı parça­lamış. Çok kan kaybediyordum.”

Hastaneye gider gitmez ameli­yata alınan Gündüz, “Allah vatanımı­za milletimize bir daha böyle bir şey yaşatmasın. 10 günden fazla yoğun bakımda kaldım, çok canım acıdı ama bir daha olsa yine aynı şeyi yaparım. Bacaksız yaşanır ama vatansız yaşan­maz.” dedi.