POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
“HAYATIMA KASTIM YOK KASKIM VAR!”
“HAYATIMA KASTIM YOK KASKIM VAR!”

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ve Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Celal Uzunkaya’nın katılımlarıyla Antalya’da “Hayatıma Kastım Yok Kaskım Var Kampanyası”nın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Tanıtım toplantısına ayrıca; Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, Türkiye Motosiklet Federasyon Başkanı Bekir Yunus Uçar ve çok sayıda emniyet ve jandarma personeli katıldı.

Programda yaptığı konuşmada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Özellikle 15 Temmuz’dan sonra, Türkiye’nin bütün iç güvenlik meselelerini bir bütün olarak ele alırken bilhassa Cumhurbaşkanımızın konuya ilgileri ve doğrudan talimatlarıyla, trafik güvenliği meselesine de yeniden ciddi ve stratejik bir yaklaşımla eğildik. Belki son dönemde ülkemizin yoğun gündemi içerisinde pek dikkat çekmemiş olabilir ama bu çalışmalardan rakamlara yansıyan çok olumlu neticelere ulaştık ve bana göre hepsinden önemlisi trafik güvenliğinde olumlu bir trend yakaladık.

2016 yılında dünyada 100 bin kişi başına trafik kazalarında hayatını kaybeden kişi sayısı ortalaması 18’dir. 28 AB ülkesinde bu rakam 5, ülkemizde ise 2018 verilerine göre 8,1’dir. 2018-2019 yıllarının ilk altı aylık dönemleri karşılaştırıldığında Türkiye’de trafik kazalarındaki can kayıpları %35, ölümlü kaza sayısı %31 azalmıştır. Artık neredeyse bir trafik güvenliği sınavı haline gelen bayram trafiğinde geçtiğimiz yıllarda günlük ortalama can kaybı rakamımız 20 idi, bu yıl Ramazan Bayramı tatilinde bu ortalamamız günlük 10 can kaybı olarak gerçekleşmiştir.” dedi.

“Farkındalık Oluşturulmalı”

Kask kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak konusunda kararlı olduklarının altını çizen Soylu, “Ülkemizde motosiklet kullanımı giderek artmaktadır. Bu, güzel ve umut verici bir gelişmedir. Ancak aynı gelişmeye paralel şekilde kask kullanımını, diğer koruyucu ekipman kullanımını da yaygınlaştırmak zorundayız. Kısa mesafe olduğu düşünülerek kask takılmıyor ve esasen şehirlerarası yollardakilere göre düşük süratlerde kaza yapılmasına rağmen, kask takılı olmadığı için can kayıpları yaşanıyor. Yine yapılan araştırmalarda kask kullanmanın tüm kafa yaralanmalarını %60 ile %75 arasında, ölümcül kafa yaralanmalarını ise %29 oranında azalttığı görülmüştür.” açıklamalarında bulundu.

Trafik sorunu ile büyük bir azim ve çaba ile mücadele edildiğinden bahseden Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, “Ülkemizde her yıl ortalama 7 binin üzerinde insanımız trafik kazalarında hayatını kaybediyor, 300-350 bin insan ise yaralanıyor. Böyle bir sorunun her aşamasında her ayağı ile mücadele ederek kim destek veriyorsa bunlara millet olarak müteşekkir olmamız lazım. Antalya’da 1 milyonun üzerinde trafiğe tescilli aracımız var. 1 milyon aracın 284 bini motosiklet ve motorlu bisiklet olarak tescil edildi. Bir de tescil edilmeyen araçlar var elbet. Geçtiğimiz 2018 yılında Türkiye genelinde trafik kazalarında toplam hayatını kaybeden kişi sayısı 6 bin 675 olarak belirlendi. Bu rakam Antalya’da daha da vahim bir tablo ortaya koyuyor, motosikletlerin karıştığı kazalarda 305 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 268 ölümlü kaza olmuştur. Bu projede Antalya’nın seçilmiş olmasını önemli buluyorum.” ifadelerini kullandı. Program, protokol konuşmalarının ardından farkındalık yaratmak için takılan ay yıldızlı kasklar ile hatıra fotoğrafı çekiminin ardından son buldu.