POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
Emniyet Genel Müdürlüğünde Devir Teslim Töreni
Emniyet Genel Müdürlüğünde Devir Teslim Töreni

Celal Uzunkaya’nın Emniyet Genel Müdürlüğü görevini Şırnak Valisi Mehmet Aktaş’a devretmesi münasebetiyle bir tören düzenlendi.

Devir teslim törenine, Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Törende Emniyet teşkilatı içerisinde 20 yıl sonra kendi içinden atanmış ilk genel müdür olduğunu hatırlatan Uzunkaya, bir yıl boyunca teşkilatın başında bulunduğu için kendisini çok şanslı ve gururlu bir emniyet mensubu olarak gördüğünü söyledi.

Mesleğe yaklaşık 40 yıl önce başladığını ifade eden Celal Uzunkaya, "Bir yıl önce göreve başlarken yine değerli basın mensuplarının huzurunda ifade ettiğim, devir teslim töreninde belirttiğim şekliyle, mesleğimiz gereği doğrudan halkla ve güvenlikle ilgili hizmet ifa ediyor olmamız nedeniyle, mutlaka hukukun içerisinde, yasalara bağlı, adil, tarafsız bir görev anlayışını kendisine ilke edinen bir teşkilatın mensupları ve yöneticileriyiz. Dolayısıyla meslek hayatım boyunca ve genel müdürlüğüm süresince hukuktan ayrılmamaya, yasaların çizdiği sınırların dışına çıkmamaya, adaletli ve hakkaniyetli davranmaya hem kendimin hem de tüm yönetici arkadaşlarımın mecbur hissedeceği bir anlayışı hayata geçirme noktasında oldukça ilkeli davrandık ve bu anlamda gerek insan hakları ihlalleri olsun gerek emniyet teşkilatımıza atfedilebilecek suçlamalar itibarıyla olsun son derece olumlu ve başarılı bir süreci geçirmiş olduk." dedi.

Mehmet Aktaş ise, emniyet teşkilatının 300 bini aşkın personeliyle gece gündüz demeden, günün her saatinde, her anında insanların can ve mal güvenliği, huzuru ve esenliği için canla başla mücadele eden, Türkiye'nin göz bebeği kuruluşlardan biri olduğunu belirterek, bu kuruluşa genel müdür olarak atanmış olmaktan onur duyduğunu ifade etti.

“Bu görevi en iyi şekilde yapmanın mücadelesi içinde olacağız”

Mehmet Aktaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bu çok hassas ve önemli görevi tevdi ettikleri için şükranlarını arz ederek “ İnşallah bundan önce olduğu gibi bundan sonra da bu görevi hakkıyla yerine getirmek için Sayın İçişleri Bakanımızın riyasetinde, onun emir ve talimatları doğrultusunda, teşkilatımızın her kademesinde görev yapan bütün arkadaşlarımızın el birliğiyle ve desteğiyle bu görevi en iyi şekilde yapmanın mücadelesi içinde olacağız." dedi.

FETÖ, PKK ve DEAŞ gibi bütün terör örgütleri ile çok etkin şekilde mücadele etmeye devam edeceklerini vurgulayan Mehmet Aktaş, “Yine bunun yanında her türlü kaçakçılıkla ve uyuşturucu ile mücadele, önceliklerimiz arasında olacaktır. Bunun yanında genel anlamda kanunlarımızın suç kabul ettiği, insanımızın huzurunu kaçıran, canını sıkan bütün fiil ve eylemlere karşı, bütün suç odaklarına karşı yine hukukun içerisinde kalmak kaydıyla çok daha etkin bir mücadeleyi vermenin gayreti içinde olacağız. Rabb'im bu noktada bizlerden yardımını esirgemesin.” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

Celal Uzunkaya'ya da vermiş olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür eden Mehmet Aktaş, "Sayın genel müdürümüze koca bir ömrünü, kırk küsur yılını bu teşkilat içerisinde geçirmiş ve teşkilatımızın her kademesinde başarıyla görev yapmış ve büyük başarılara imza atmış olmasından dolayı hem şahsım adına hem de bütün polis teşkilatı adına yürekten teşekkür ediyorum." dedi.

Konuşmaların ardından, Celal Uzunkaya görevine yeni başlayan Mehmet Aktaş’a çiçek takdim etti. Mehmet Aktaş da Celal Uzunkaya’ya çiçek ve vermiş olduğu hizmetlerin anısına plaket takdim etti. Mehmet Aktaş ile Emniyet Teşkilatının üst düzey yöneticilerinin Celal Uzunkaya’yı uğurlamasının ardından tören sona erdi.