POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
ERZURUM’DA ELE GEÇİRİLEN EROİN MİKTARI İLE CUMHURİYET DÖNEMİ REKORU KIRILDI
ERZURUM’DA ELE GEÇİRİLEN EROİN MİKTARI İLE CUMHURİYET DÖNEMİ REKORU KIRILDI

Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce uyuşturucu ile mücadele kapsamında yapılan çalışmalar neticesinde, 1 ton 535 kg eroin ele geçirildi. Gerçekleştirilen operasyonla Cumhuriyet tarihinin yeni bir rekoru daha kırıldı.

 

Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce uyuşturucu ile mücadele kapsamında yapılan çalışmalar neticesinde, 24.01.2019 günü Erzurum\Erzincan Karayolu üzerinde bulunan polis uygulama noktasında şüphe üzerine durdurulan tır içerisinde yapılan adli arama sonucunda, 17 adet çuval içerisinde toplam da 25 bin 834 parça halinde daralı ağırlığı 1 ton 535 kg eroin ele geçirildi. Yakalanan tır şoförü Ş.D. hakkında ‘‘uyuşturucu madde ticareti yapmak’’ suçundan adli işlem başlatıldı.


Konuyla ilgili olarak yapılan detaylı araştırmalarda aracın Gürbulak Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptığı ve Ağrı üzerinden İstanbul’a doğru yola çıktığı ve bu kapsamda Erzurum’dan geçtiği tespit edildi. Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı  koordinesinde uyuşturucu maddeyi İstanbul’da teslim alacak şahısların yakalanması amacıyla çalışmalara başlandı. Tırda bulunan yükü teslim almaya gelen H.K. isimli şüpheli şahıs ile olayla ilgili olduğu tespit edilen S.Ö. isimli şahıs İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ile birlikte yapılan operasyon neticesinde 26 Ocak 2019’da yakalandı.

Soruşturma Devam Ediyor

Ayrıca olay kapsamında bir lojistik firmasında yapılan aramalarda Erzurum’da yakalanan 25 bin 834 parça uyuşturucu maddeyle aynı özelliklerde 4 parça eroin maddesi ve S.Ö. isimli şahsın aracında yapılan aramalarda ise suç geliri olduğu değerlendirilen 27 bin 800 dolar ve 100 euro ele geçirildi. Uyuşturucu Ticareti suçunun başında olduğu tespit edilen M.Z.F. isimli şahıs İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanından Almanya’ya kaçarken yakalandı.

Şüpheli M.Z.F., Ş.D., H.K. ve S.Ö. isimli şahıslar İçişleri Bakanlığı’nca tahsis edilen özel jet uçağı ile Erzurum iline getirildi, haklarında “Uyuşturucu Madde Ticareti Yapmak ve Nakletmek” suçundan yürütülen soruşturma ise devam ediyor. 24 Ocak 2019 tarihinde Erzurum ilinde gerçekleştirilen bu operasyonla 1 ton 535 kilo eroin ele geçirilerek, Cumhuriyet tarihinin yeni bir rekoru daha kırıldı.