POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
"Kahramankazan"
"Kahramankazan"

İlk sivil direnişin olduğu Kazan’da, darbecilerin kalesi olan Akıncı Kışlası’na 8 bin kişiyle akın ederek F-16’ların kalkacağı piste yatan kahraman ilçe halkı 9 şehit verdi.İlçenin adına 25 Ekim 2016 tarihinde kabul edilen kanunla “Kahraman” sıfatı eklendi. Ayrıca kışla önüne “Demokrasi ve Özgürlük Anıtı” dikeleceği yetkililerce dile getirildi.

 

FETÖ’cü askerlerin 15 Temmuz gecesindeki darbe girişimi­nin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Esenboğa Havalimanı’na doğru oto­büslerle yola koyulan binlerce Kazan­lı, Ankara’yı bombalayan F-16’ların Akıncı 4. Ana Jet Üssü’nden kalktığını görünce rotasını o noktaya doğru çe­virdi. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan Kazan halkı kendileri için çok değerli olan samanları F-16’ların kalkmama­sı için yakarken bazıları ise kışlanın etrafına traktörlerini çekerek içerinin dışarıyla olan irtibatını kesti.

İlk Sivil Direniş Kazan’daydı

Pistten F-16’ların kalktığını gören binlerce Kazanlı tel örgüleri aşarak piste girdi ancak kışla içerisindeki askerlerin açtığı yaylım ateşinde 7 vatandaş şehit olurken aralarında çocukların ve kadınların da olduğu 92 kişi yaralandı. Kazan’ın o gece ilçe genelinde toplam 9 şehit verdiği belirtildi. Darbe olduğunda ilk sivil direnişi Kazan gösterdi. Bu demokra­si mücadelesinin ilk şehitleri de yine Kazan’daydı. Kazanlılar Cumhurbaş­kanımızın talimatı ile Esenboğa Ha­valimanı’na doğru yola çıktılar. Ancak sürekli kalkan F-16’ları görünce Akın­cı Üssü’ne doğru dönüş yapan Kazan halkı yaklaşık 8 bin kişiydi. Kasketli amcadan şalvarlı teyzelerimize kadar bütün Anadolu o gün oradaydı. Bu Anadolu halkı, ülkesi için hiç tereddüt etmeden darbecilerin kalesi olan o üssün etrafını sardı. Tarımla geçinen Kazanlılar için saman çok önemli ol­masına rağmen samanlarını yaktı.

Şanlı Ecdadın Torunları Kazan’dan Çıktı

Çanakkale Destanı ruhunun Kazan’da var olduğunu gördüklerini belirten Kazan halkı, “Bizim için o gün ülkemize ve Cumhurbaşkanımı­za olan aşkımızı gösterme günüydü. Ya F-16’ların önüne yatacaktık, ya da mezara yatacaktık. Başka bir şansımız yoktu. Biz F-16’ların önüne atladıktan sonra üstten 20 uçak kalkıyordu. Biz­den sonra 3 uçak kalkmaya başladı. O gece 2. Çanakkale’yi yaşadık ve şanlı ecdadımızın torunları olduğumuzu gösterdik” şeklinde konuştular.

“Kahramankazan” oldu

FETÖ’cü askerlerin darbe giri­şimine karşı en büyük direnişi gös­teren Kazan halkı ise, Kahramanlık Madalyası ve Kazan ilçesinin ismine Kahraman sıfatının da eklenmesini istedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soy­lu, Hükümet adına yaptığı konuşma­da ise, “Kazan, bir milletin kendini anlaması, titreyip yeniden kendine dönmesi için önemli derstir. O gün ortaya konulan cesaret Allah’tandır. İnsanoğlunun çıplak elleriyle, tan­ka karşı durması, silahlar kendisine doğrultulurken şahadete koşar gibi gitmesi normal değildir. Bugünkü aklımla değerlendirmekte bile zorla­nıyorum.” diye konuştu.

Soylu’nun konuşmasından sonra teklifin görüşmelerine geçildi. Görüş­melerin ardından kabul edilen teklifle Kazan ilçesinin adı “Kahramankazan” olarak değişti.