POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
Köprüde İlk Ateşte Yaralandı
Köprüde İlk Ateşte Yaralandı

FETÖ tarafından 15 Temmuz’da düzenlenen darbe girişimi sırasında Demokrasi Köprüsü’nde yaralanan Cuma Bilgili, o geceyi anlattı. Cuntacı askerlerin açtığı ilk ateş sırasında yaralanan Cuma Bilgili, “Tanklara biraz daha yaklaşmaya çalışınca taramaya başladılar bizi, yanımdakiler yere düştüler” dedi.

 

Temmuz darbe girişimi sırasında yaralanan va­tandaşlardan biri olan 38 yaşındaki Cuma Bilgili, o gece yaşadıklarını anlattı. Bilgili, ablası­nın telefonu ile olayı öğrendiğini ve bir büfede televizyonlardan tankları gördükten sonra Üsküdar Kısıklı’ya gittiğini söyledi. Yaralı Cuma Bilgili, “Olayı duyar duymaz Kısıklı’ya git­tim. Kalabalıkla birlikte yürümeye başladık. Özel harekat polisleri anons yapmaya başladılar. ‘Sakin olun Cum­hurbaşkanımız sağ, biraz sonra hava alanına inecek.’ Bunları duyduğumda köprünün kapalı olduğunu ve bu şe­kilde Cumhurbaşkanımız buraya na­sıl gelecek diye düşünmeye başladım. Köprüde tanklar vardı, polislerden beni bırakmaları için rica ettim ancak bırakmadılar. Bırakmayınca ben de parkın içine girerek köprüye doğru koşmaya başladım. Kalabalık bir grup vardı aralarına girip en öne geçtim” şeklinde konuştu.

“Cumhurbaşkanımızın dik duruşu ve polisimizin özverisi çok önemliydi”

Köprüye doğru yürümeye baş­ladıklarını ifade eden Bilgili, “Birlikte gişeleri geçtik, tanklara doğru yakla­şırken yolda cam damacana gördüm ve onları fırlatmaya çalıştım. Çünkü ateş açıyorlardı. Biraz daha yaklaşma­ya çalışınca taramaya başladılar bizi ve yanımdakiler yere düştüler. O an yere yattım, ateşler kesilince tekrar kalktım, tekrar taradılar. Bu defa ken­dimi sırtüstü yere attım, başımı mer­milerden korumaya çalıştım. O anda bir şekilde mermi bacağıma girdi. Vurulduğumda ambulans yoktu. Kan kaybediyordum. Ben yerdeyken de vurmaya çalışıyorlardı. Bir anda ateş durunca ben de geri sürünerek kala­balığa doğru gittim” diye konuştu.

Çevredeki vatandaşlar tarafın­dan bir araçla hastaneye kaldırıldığı­nı anlatan Bilgili, “O an tanımadığım kardeşler gelip kucaklayıp araç ara­maya başladılar. En sonunda bir araç bulup göğsünden vurulan başka bir arkadaşla, hastaneye getirdiler. Gö­zümü açtığımda her tarafta yaralılar vardı. Devletimize, milletimize geç­miş olsun Allah bir daha yaşatmasın. 246 şehit verdik 2 bin 100 gazimiz var ama ben yine de ucuz atlattık diyo­rum. Halkımızın atik davranması ve özverili olması, Cumhurbaşkanımı­zın dik duruşu ve polisimizin özverisi çok önemliydi. Çünkü o an içimizde de sivil polisler vardı, onlar da o an tanka sızmaya çalışıyorlardı” ifadele­rini kullandı.