POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
KORUMA DAİRE BAŞKANLIĞI FAALİYETLERİ
KORUMA DAİRE BAŞKANLIĞI FAALİYETLERİ

Gemi Adamı Branş Temel Eğitim Kursu

 Deniz taşıtlarımızın doğru kullanılması, sağlıklı seyir yapılması, iş ve işlemlerin kanun, yönetmelik ve ilgili mevzuat doğrultusunda gerçekleştirilmesi amacıyla Çanakkale Deniz Polis Eğitim Merkezi Müdürlüğünde “Gemi Adamı Branş Temel Eğitim Kursu” düzenlenmiştir. “Seyir Uygulamaları, Denizcilik Terminolojisi, Gemi Makinaları Uygulama, Meteoroloji, Oşinografi, Çevre ve Deniz Kirliliği” gibi konuların da eğitim müfredatında olduğu kursumuzu başarıyla bitiren 16 (on altı) personelimiz deniz taşıtlarında göreve başlamıştır.

Su Altı Görüntüleme Robotu Eğitimi

Teşkilatımızın envanterinde mevcut olan Su Altı Görüntülüme Robotu (ROV) kulanım eğitimi, Deniz Limanı Şube Müdürlüklerinde görevli 10 personele yönelik olarak 27.11.2023-01.12.2023 tarihleri arasında İzmir ilinde verilmiştir. Böylelikle, önceki dönemlerle birlikte toplam 50 personelimiz Su Altı Görüntülüme Robotu (ROV)’nu görevlerde kullanabilecek seviyeye gelmiştir.

4 Adet Kontrol Botunun Teslimi

Ülkemiz deniz ve iç sularında Teşkilatımız adına görev yapacak Kontrol Botları’nın teslimatı devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ARES Tersanecilik San. ve Tic. Aş. arasında Emniyet Genel Müdürlüğümüz ihtiyaçlarını karşılamak üzere imzalanan sözleşme gereğince, Ekim 2023 döneminde teslim edilen 4 bota, Şehit Çarşı ve Mahalle Bekçisi İsa BUDAK (KB-1301), Şehit Polis Memuru Cemil OKUR (KB-3101), Şehit Polis Memuru Mehmet TEKCAN (KB-5401) ve Şehit Polis Memuru Salih SARAÇ (KB-5701) isimleri verilerek Bitlis, Hatay, Sakarya ve Sinop illerine tahsis edilmiştir. Söz konusu 4 botumuzla birlikte 21 adet Kontrol Botu teslim alınmış, deniz polisimiz tarafından hizmetlerde kullanılmaya başlanmıştır. 2025 yılına kadar 36 adet Kontrol Botu ilave olarak Teşkilatımıza kazandırılacaktır.

Teknik Özellikler;

Malzeme: Kompozit

Kapasite: 14 Kazazede +3 Mürettebat

Boy: 12,04 m

En: 3,74 m

Motor: 2 x 450 HP -Su Jetli