POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
KORUMA EĞİTİM AKADEMİSİ TÖRENLE AÇILDI
KORUMA EĞİTİM AKADEMİSİ TÖRENLE AÇILDI

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun katılımlarıyla koruma alanında kalite standartlarını en üst seviyede tutmak, profesyonel koruma anlayışıyla bu alanda standartları yükseltmek için Koruma Daire Başkanlığı koordinesinde düzenlenen “Koruma Eğitim Akademisi” açılış töreni Elmadağ Şehit Mustafa Büyükpoyraz Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde düzenlendi.

Açılış töreni programı İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun teşrifleri ile İstiklal Marşı’nın okunmasının akabinde başladı. Burada yaptığı konuşmasına Samsun ve Hakkari’de şehit olan Polis Memurlarımıza Allah’tan rahmet, aileleri ve Teşkilatımıza başsağlığı dileyerek başlayan İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu “Tabi bizim görevimizin bu tip sonuçları var. Gazi olmak büyük bir onur, şehadet ise görevimizin en büyük hayali. Ama görevlerimizde elbette ki hem çok dikkatli olmalıyız hem de hiçbir şeyden sakınmamalıyız. Bu ikisini bir arada götürebilmek belki de bu mesleğin en önemli meselelerinden bir tanesidir.” ifadelerini kullanarak sözlerine başladı. Soylu konuşmasının devamında, “Koruma polisi olacak arkadaşlarımızın eğitimini, mesleki yeteneklerini daha üst seviyeye getirmeyi amaçlarken bu adımdan duyduğum heyecanı buradaki beklentilerimizin yüksekliğini ifade etmek istiyorum. Bu gün burada açılışını yapacağımız Koruma Akademimizin hem ülkemize hem de Polis Teşkilatımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”  dedi.

“Akademi Mezunu Olmayan Koruma Görevi Yapamayacak”

İçişleri Bakanımız, “Belki de çok uzun zamandan beri olması gereken Türkiye’deki koruma meselesinin kendi standartlarını en yüksek seviyede hele bir akademi çatısı altında oluşturulması gereken gecikmiş bir adımdır. Çabuk toparlayarak bu meseleyi hep birlikte götürmek durumundayız. Burada birkaç başlığa değinmek istiyorum. Birincisi ilk kez bu konuda bir akademi kuruyoruz. İkincisi bizim sadece koruma hizmetlerine yönelik yani misyon korumadan bir takım yerlerin korunmasına ve VIP korumaya kadar olan meselelerden ziyade bu Koruma Akademisi’nin çatısı altında hem deniz polisimizin hem de bu Koruma Akademisi’nde eğitimini alacak ve bu gün her türlü hukuki alt yapısını hazırladığımız hava polisimizin de temel eğitimleri burada gerçekleştirilecektir.” ifadelerini kullandı. “Koruma hizmeti alacaklara ve vatandaşlarımıza da bir duyurumuz var.” diyen Soylu, “Geçmişten itibaren şu polisi beğeniyorum. Şu polis benim yanımda korumam olsun diye bulunulan taleplerle çok kez karşılaştık. Bu dönem bitti artık. Bu Koruma Akademisi’nden mezun olmayan, bu Koruma Akademisi’nin eğitimini almayan bundan sonra koruma görevi yapamayacak.” diye konuştu.

İçişleri Bakanımız Eğitim Alacak Personele Seslendi

Konuşmasına son vermeden önce Koruma Eğitim Akademisinde Eğitim alacak personele seslenen Soylu, “Aman derslerinizi itina ile alın. Sizden bir talebim daha var. Akademi bitti dersler bitti. Her şey bitmiyor.  Özellikle kendi yakınımda bulunan koruma arkadaşlarıma defalarca söylerim. Yani siz sürekli hazır olmak zorundasınız. Zihni olarak hazır olmak zorundasınız. Beden olarak hazır olmak zorundasınız. Ruh olarak hazır olmak zorundasınız. Onun için en iyi atış kabiliyeti sizde olmalıdır.  Ve bunu hiçbir zaman bırakmamalısınız. Sizler Türkiye’nin en iyi atış kabiliyetine sahip olanlar olmalısınız. İki, sizler atletizm de dahil spor ve pek çok branşta en iyi olmalısınız. Tamam koruma yapıyorum sabah akşam bu meseleyi öyle sürdürürüm anlayışında olmamak gerekir. Haftalık koşularınızı, haftalık sporlarınızı, atışlarınızı hiç ihmal etmemeniz lazım. Siz bir numara olmalısınız. Her şey ve nezakette saygıda korumalısınız ama kırmamalısınız. Tekraren söylüyorum korumalısınız ama kırmamalısınız. Vatandaşı gözünden anlayan aynı zamanda bir psikolog, aynı zamanda bir sosyolog, aynı zamanda en iyi halkla ilişkilerci ama aynı zamanda keskin bir koruma kabiliyeti olan bir anlayışı ortaya koymalısınız. Bunu hep birlikte bütün dünyaya örnek bir şekilde gerçekleştirebilme kabiliyeti ancak Türk Polis Teşkilatı’nın kabiliyetidir. Onun için burada bu adımı çok önemsediğimi ve bu adımın bütün dünyaya örnek olabilecek şekilde bir gelişme içerisinde olabileceğini de buradan hem büyük bir umutla hem de büyük bir memnuniyetle sizle paylaşmak istiyorum.” dedi.

“Koruma hizmetlerinin standardını daha üst seviyeye yükselteceğiz”

Konuşmasına her adımda geleceği planlayan emniyet teşkilatımızın, koruma hizmetlerinin standartlarını yükseltecek yeni adımı oluşturduğuna değinerek başlayan Emniyet Genel Müdürümüz Mehmet Aktaş, “Öncü misyonu ile yeni stratejiler belirleyerek, kamu düzeninin tesisi noktasında, her geçen gün daha da güçlenen emniyet teşkilatımız, bugün yeni bir heyecanı yaşamaktadır.” vurgusunu yaptı. Konuşmasının devamında milletimizin huzur ve güvenliğini tesis etmeye yönelik çok geniş kapsamlı görevlerimizin yanında; daha özel ve daha hassas bir şekilde korunması gereken kişi ve tesislerin güvenliğinin sağlanması da görev ve sorumluluklarımızın önemli bir parçasını oluşturduğuna değinen Aktaş “Her adımda sorumluluk bilinciyle hareket eden teşkilatımız, bu alanda da uzman, nitelikli, aidiyet bilinci güçlü personeller yetiştirme gayreti içerisindedir. Bugün açılışını yapacağımız Koruma Eğitim Akademisiyle, koruma hizmetlerinde görevli personelimize, daha kısa süreli verdiğimiz eğitimlerimizin süresini, 3 aya ve 300 saate çıkarırken, içeriğini de zenginleştirerek, koruma hizmetlerinin standardını daha üst seviyeye yükselteceğiz.” dedi.

Hava Polislerimize de değinen Emniyet Genel Müdürümüz, “Diğer bir yenilik olarak da, yine bu program kapsamında eğitime alacağımız hava polislerimizdir. Bu arkadaşlarımız yapılacak risk analizlerine göre yurt dışı yolcu uçak seferlerinde görevlendirileceklerdir. Bu sayede dünyada hava polisi uygulaması olan az sayıdaki ülkeden biri olacağız.” ifadelerine yer verdi. Konuşmasına son vermeden önce teşkilat olarak,  her daim dinamik, atak, hızlı, planlı ve elbette yenilikçi olmamız gerektiğinin bilincinde olunduğuna değinen Aktaş , “Koruma personelimizin görevlerini uygun müdahale ve hızlı çözümle, uluslararası standartlarda yapmalarına olanak sağlayacak akademimizde eğitim alacak, tüm personelimize başarılar diliyor, bilgi, beceri, donanım ve mesleki kabiliyetleri ile onları yetiştirecek olan eğitmen kadromuza da şimdiden şükranlarımı sunuyorum. Son olarak ülkemizin bölünmez bütünlüğü, milletimizin huzur, refah ve namusu için gözünü kırpmadan canını feda eden başta emniyet teşkilatımızın aziz şehitleri başta olmak üzere tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnet ve rahmetle anıyor; koruma eğitim akademimizin hayırlı olması temennisiyle hepinize saygılarımı sunuyorum.” ifadeleriyle sözlerine son verdi. “Koruma Eğitim Akademisi” açılış töreni programı hatıra fotoğrafı çekiminin ardından son buldu