POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
MİLLİ MÜCADELE’NİN 100. YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
MİLLİ MÜCADELE’NİN 100. YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Milli Mücadele’nin 100. yıldönümü ülke genelinde büyük bir coşkuyla kutlandı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da Samsun Tütün İskelesi’nde düzenlenen törene katıldı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere silah arkadaşlarıyla birlikte Bandırma Vapuru’yla 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmasının 100. yıldönümü ülke genelinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Samsun’da düzenlenen kutlamalarda Atatürk ve silah arkadaşlarını temsilen Tütün İskelesi’nden karaya Türk Bayrağı çıkartıldı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da Samsun Tütün İskelesi’nde düzenlenen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Milli Mücadele’nin 100. yıldönümü törenlerine katıldı.  Türk Milleti’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı tebrik ederek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını anarak, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Mayıs’ta Samsun’dan başlayarak Cumhuriyetin kuruluş yılı olan 29 Ekim 2023’e kadar sürecek bir dizi 100. yıl etkinliğine başlandığını belirterek, “Bu yıl 19 Mayıs Samsun’a çıkışla başlayıp 22 Haziran Amasya Tamimi’ni, 23 Temmuz Erzurum Kongresi’ni, 4 Eylül Sivas Kongresi’ni coşkulu bir şekilde anacak, muhasebemizi yapacak, hedeflerimizi hep birlikte tazeleyeceğiz” ifadesini kullandı.

Gazi Mustafa Kemal’in, bir asır önce bugün Samsun’a herhangi bir kişi olarak değil Osmanlı’nın en parlak, en gelecek vadeden subaylarından biri olarak ayak bastığını vurgulayan Erdoğan, “Bizim geleneğimizde devletin ismi ve yöneticileri değişir ama ona ebet müddetlik vasfı veren anlayış hep baki kalır. Devleti ebet müddet milletin bizatihi kendisidir. Dolayısıyla aslında ismi, bayrağı, coğrafyası değişmiş olsa da bizim devletimiz hep tektir. Cumhurbaşkanlığı Forsu, işte bu kadim tek devlet anlayışının remzidir” dedi.

Gençler Cumhuriyet’e sahip çıkma sözü verdi

Gençlerden 19 Mayıs ruhunu tıpkı ilk günkü heyecanıyla yaşatma, Cumhuriyete sahip çıkma, Türkiye’nin istiklali ve istikbali uğrunda gerektiğinde canları pahasına mücadele etme sözü alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk milletinin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı tekrar tebrik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenleri kapsamında düzenlenen “1919 Bitmeyen Yolculuk” drama sahne gösterimi programına katıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun’a çıkışının ve Millî Mücadele’nin başlangıcının 100. yılı dolayısıyla, Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın koordinatörlüğünde hazırlanan sahne gösterisi “1919 Bitmeyen Yolculuk”, Samsun'da ilk kez seyirciyle buluştu. 

Çanakkale Zaferi'nin 100. yılına özel hazırlanan, izleyenlerin beğenisini kazanan “1915 Bir Hilal Uğruna” projesinin devamı niteliği taşıyan ve sanat dallarının teknolojiyle bir araya getirildiği dramatik sahne gösterimi tarzındaki proje, Atatürk ile Kurtuluş Savaşı’nda vatan için gözünü kırpmadan kendini feda eden Türk milletinin aziz şehitleri ve kahraman evlatları için bir saygı duruşu olarak sahnelendi.