POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
MÜCADELEMİZE KARARLILIKLA DEVAM EDİYORUZ
MÜCADELEMİZE KARARLILIKLA DEVAM EDİYORUZ

İçişleri Bakanımız Ali Yerlikaya Ankara’da düzenlenen Türkiye’nin Huzuru Toplantısı’nda, “Kara Vatan, Mavi Vatan, Siber Vatan hiç fark etmiyor, ülkemizin ve milletimizin istikbaline kasteden suç ve suçlulara göz açtırmıyoruz. Mücadelemize kararlılıkla devam ediyoruz” dedi.

İçişleri Bakanımız Ali Yerlikaya'nın Başkanlığında Ankara'da “Türkiye’nin Huzuru Toplantısı” gerçekleştirildi. Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Emniyet Genel Müdürü Erol Ayyıldız, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ve Ankara Valisi Vasip Şahin ile birlikte katıldığı Huzur ve Güvenlik Toplantısında Bakanımız Ali Yerlikaya açıklamalarda bulundu. “Huzurlu Yarınlar, Güvenli Şehirler” anlayışı doğrultusunda 600 bin kişilik dev bir kadroyla canla başla çalışıldığını belirten İçişleri Bakanımız Ali Yerlikaya, “Kara Vatan, Mavi Vatan, Siber Vatan hiç fark etmiyor, ülkemizin ve milletimizin istikbaline kasteden suç ve suçlulara göz açtırmıyoruz. Mücadelemize kararlılıkla devam ediyoruz. Hain terör örgütleri ve iş birlikçilerine, uyuşturucu satıcılarına, organize suç öğütlerine, dolandırıcılara, göçmen kaçakçılarına kısacası bu ülkeyi kendi suçlarını gerçekleştirecekleri bir yer olarak görenlere dünyayı dar ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Bakanımız Ali Yerlikaya konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Terör örgütleriyle mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Hiçbir şehidimizin kanını yerde koymuyoruz. Zira artık evladını teröre kurban veren şehit annelerimizin hasretle kuruyan gözyaşlarına tahammülümüz yok. Terör örgütlerini bu coğrafyadan tamamen kazıyıp atana kadar da bu mücadelemiz devam edecek. Hiç kimse Türkiye’yi yeniden terör örgütlerinin yuvası haline getiremeyecek.”

483 Operasyon Düzenlendi

1 Haziran-1 Kasım tarihleri arasında, 150 günde gerçekleştirilen operasyonlara dair verileri paylaşan Bakanımız Yerlikaya; “Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) PKK/KCK, FETÖ, DEAŞ ve Sol Terör Örgütlerine yönelik 483 operasyon düzenlendi. Bu operasyonlarda, 8 terörist etkisiz hale getirildi. 834 şüpheli gözaltına alınırken 52’si tutuklandı, 241’i hakkında adli kontrol kararı verildi.” dedi. Topluma korku salmaya çalışan organize suç örgütlerine devletin gücünü sonuna kadar hissettirmeye devam edildiğini ifade eden bakanımız Ali Yerlikaya, “Ankara’mızda son 150 gün içinde organize suç örgütlerine yönelik yapılan 11 operasyonda 146 şüpheli gözaltına alındı. Bunlardan 50’si tutuklandı, 65’i hakkında adli kontrol kararı verildi. Yine bu sürede 5 organize suç örgütü çökertildi.” dedi.

Zehir Tacirlerine Darbe Vurulmaya Devam Ediliyor

Bakanımız Yerlikaya konuşmasına “Yine okullarımızın çevresinde uyuşturucu satanlara, gençlerimizin hayallerine, eğitimine ve geleceğine kasteden uyuşturucu tacirlerine asla taviz vermiyoruz. Çünkü anne ve babalarımızın uykusunu kaçıran bu zehir tacirlerinin evlatlarımızın geleceğini karartmaya çalıştıklarını çok iyi biliyoruz. Bu yüzden de güvenlik güçlerimiz bu zehir tacirlerine darbe vurmaya, beklenen hazin sonu yaşatmaya devam ediyor. İşte aynı dönemde Ankara’mızda zehir tacirlerine yönelik 4 bin 479 operasyon düzenlendi. 7 bin 124 şüpheli gözaltına alındı. Bunlardan 766’sı tutuklandı, 447’si hakkında adli kontrol kararı verildi.” sözleriyle devam etti.

4 Bin 598 Kişi Sınır Dışı Edildi

Düzensiz Göç ve Göçmen Kaçakçılığı Organizatörleriyle amansız bir şekilde mücadele edildiğini dile getiren Bakanımız Yerlikaya, “İlimizde, Geçici Koruma altında bulunan Suriyelilerin sayısı 91 bin 130 İkamet İzni ile kalanların sayısı 72 bin 662, Uluslararası Koruma kapsamında kalanların sayısı ise 54 bin 165. Ankara’da toplam 217 bin 957 düzenli göçmen bulunuyor. Son 150 günde ilimizde 15 operasyon düzenlendi. Bu operasyonlarda 43 Göçmen Kaçakçılığı Organizatörü yakalandı. Bunların 12’si tutuklandı, 2’si hakkında adli kontrol kararı verildi. Aynı dönemde, 2 bin 882 düzensiz göçmen yakalanırken 4 bin 598 kişi sınır dışı edildi. Diğerlerinin sınır dışı işlemleri devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

36 Bin 269 Sosyal Medya Hesabı İncelendi

Gerçek hayatta işlenen suç neyse sanal alemde yapılmasının aynı şekilde suç olarak kabul edildiğini söyleyen Bakanımız Yerlikaya, “son 150 günde Ankara’da 36 bin 269 sosyal medya hesabı üzerinde çalışma yapıldı. Siber Suçlarla Mücadele kapsamında ise Terör, Bilişim Sistemleri, Ödeme Sistemleri ve Çocuk İstismarına yönelik düzenlenen 27 operasyonda 103 şüpheli gözaltına alındı. Bunların 28’i tutuklandı.” dedi. Bakanımız Yerlikaya, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bir diğer mücadelemizi de bu milletin helal rızkına göz dikenlere karşı veriyoruz. Hep söylüyoruz. Edirne’den Kars’a kadar her bir vatandaşımızın hakları bize emanettir. Bizler de bu emanete sahip çıkmak için kaçakçılarla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz. İşte son 150 günde Ankara’da 484 operasyon gerçekleştirildi. Bu operasyonlarda 667 şüpheli şahıs gözaltına alınırken 4’ü tutuklandı, 8’i hakkında adli kontrol kararı alındı.”

Suçların Aydınlatılma Oranı Yüzde 94

Suç ve suçlularla mücadelede olmazsa olmazımız, suçları aydınlatma meselesidir diyen Bakanımız Yerlikaya; Ankara’da da son 150 günde kişilere, malvarlığına, millete, devlete, topluma karşı işlenen suçlarda ve takibi gereken olaylarda aydınlatma oranının yüzde 94 olduğunu vurguladı.

Çember Operasyonları İle 19 Bin Şüpheli Şahıs Yakalandı

Yakalama kararı olan hiçbir şahsın elini kolunu sallayarak dolaşmasına asla müsaade edilmediğini belirten İçişleri Bakanımız Yerlikaya, “Düzenlediğimiz Çember Operasyonlarımızla bu şahısları yakalayarak gerekli işlemleri yapıyor ve adalete teslim ediyoruz. Yine aynı dönemde güvenlik güçlerimizce yakalama kararı olan 5 bin 151, ifade almaya yönelik 14 bin 538 olmak üzere toplam 19 bin 689 şahıs yakalandı.” şeklinde konuştu.

“Bizler Sizler İçin Varız”

Bakanımız Yerlikaya, “Ankaralı kardeşlerimizin başını yastığa rahatça koyması, kolluk kuvvetlerimizin gösterdiği yoğun bir gayretin sonucudur. İşte Ankara Valimiz, Kaymakamlarımız, İl Emniyet Müdürümüz, İl Jandarma Komutanımız buradalar. Her zaman “Ankara’mıza hizmet, Hakk’a hizmettir” anlayışı ile çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. Biliyoruz ki her bir vatandaşımızın canı, malı, ailesi her şeyi bize emanet. Bu emanete ne pahasına olursa olsun sahip çıkmak bizim boynumuzun borcudur. 81 ilimizin tamamında olduğu gibi Ankara’mızın 25 ilçesinde 1 bin 425 mahallesinin tamamında bu şehrin insanının her neye ihtiyacı varsa her ne sıkıntısı varsa yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

İçişleri Bakanımız Yerlikaya, konuşmasını “Suç odaklarıyla, suçta kibirlenenlerle, inlerinde saklanan hain teröristlerle, zehir tacirleriyle, kaçakçılarla, çetelerle mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Unutmayın ki bizler sizler için varız, sizlere her zaman bir çağrı kadar yakınız. Bizlere 7/24 ulaşabilirsiniz. İnşallah devlet ve millet omuz omuza vererek suçun her türlüsünü bertaraf edeceğiz. Biz bir olursak, iri olursak, diri olursak Türkiye güçlü olur! Ankara güçlü olur! Türk milletinin birliğine, beraberliğine, huzuruna, güvenliğine ve barış içerisinde yükselen bayrağına muhalif olan her türlü şahıs ve topluluk yok olmaya mahkumdur. Ben bu vesileyle ülkemizin huzuru, milletimizin güvenliği için gece gündüz demeden görev yapan Emniyet ve Jandarma Teşkilatımıza, her bir kolluk kuvvetimize teşekkür ediyorum. Basın mensubu arkadaşlarımıza da suç ve suçlularla mücadelede kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi noktasında gösterdiği özverili çalışmalar dolayısıyla teşekkür ediyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” sözleriyle noktaladı.