POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
ÖZEL HAREKAT BAŞKANLIĞI'NDA 15 TEMMUZ ANMA PROGRAMI
ÖZEL HAREKAT BAŞKANLIĞI'NDA 15 TEMMUZ ANMA PROGRAMI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın katılımlarıyla 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Ankara Gölbaşı Özel Harekat Başkanlığı’nda, 15 Temmuz Şehitlerimizi anma programı düzenlendi. Programa ayrıca Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Turgut Aslan, İçişleri Bakan Yardımcıları Bülent Turan, Mehmet Aktaş, Mehmet Sağlam, Münir Karaloğlu, Emniyet Genel Müdürü Erol Ayyıldız, Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Başkanlar ve Daire Başkanları ile şehit yakınları, gaziler ve çok sayıda davetli katıldı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Havacılık Daire Başkanlığı pistinde 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında şehit olan polislerimizin yakınları tarafından karşılandı.
 Havacılık Daire Başkanlığı ve Özel Harekât Başkanlığında şehitler için hazırlanan platformlara kırmızı karanfil bırakan Yerlikaya, şeref defterlerini imzaladı. Anma Töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından Şehit Özel Harekât Polisi Komiser Yardımcısı Cennet Yiğit’in şehadetini konu alan ‘Cennet Vatan’ belgeseli izlendi.
 Törende konuşan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, şunları kaydetti: 
 “Bundan tam 7 yıl önce, o 15 Temmuz gününün akşamında, zifiri bir karanlık çöktü güzel ülkemizin dört bir yanına. İşgal dönemlerinde dahi yaşanmayan bir ihanet gecesi yaşandı o gece. Hainler, halkımızın üzerine ateş açtılar, tanklarla üzerine yürüdüler. Gazi Meclisimizi ve şu an içinde bulunduğumuz bu kahramanlar ocağını bombaladılar.” Adını tarihe şanla ve şerefle yazdıran Türk milletinin çok sınandığını, çok badireler atlattığını ve tüm zorluklara rağmen kahramanca göğüs gerdiğini söyleyen Yerlikaya, “Gün geldi, Medine’yi müdafaa etti, gün geldi, peygamber efendimizin mescidini korudu bu aziz milletin evlatları. Gün geldi Kudüs’te, Mescid-i Aksa’nın kandillerinde yağ oldu, yandı. Çanakkale’yi geçilmez, Sakarya’yı, Dumlupınar’ı aşılmaz kıldılar. Çünkü biz, Türkiye’yiz, kutsal bir davanın hizmetkârlarıyız. Biz asil Türk milletiyiz” dedi.
 Yerlikaya, “Gölbaşı Özel Harekât Başkanlığı ile Havacılık Dairesi Başkanlığında 51 kahramanımız, istiklalimize, irademize ve vatanımıza kasteden hainlerin karanlık tertiplerine karşı canlarını siper ettiler. Tarihe isimlerini altın harflerle yazdıran o kahramanlar, ecdadımızdan aldıkları şanlı sancağı, yere düşürmediler” ifadelerini kullandı.
 FETÖ ile işbirliği yapan ve Türkiye’yi ihanet çetelerine teslim etmeye çalışanlara seslenen Yerlikaya, “Çok korktunuz değil mi bizim aslanlarımızdan, Özel Harekâtçılarımızdan? Çok korktunuz değil mi? Ama korkun, korkun zaten. Şehitlerimiz burada nasıl son nefeslerini verdiyse, sizlerin de nefesiniz kesilecek korkudan. Korkun. Fetöcüler, o hainler yaptıklarının bedelini ödüyorlar ve misliyle ödemeye devam edecekler. Devletimiz, bütün kurumlarıyla firarda olanların da ensesindedir. Buradan bir kez daha söylüyorum. Hiçbiriniz kaçacak delik bulamayacaksınız” dedi.
 Emniyet Genel Müdürü Erol Ayyıldız da “Tanklara, uçaklardan atılan bombalara, üzerlerine doğrultulan en ağır silahlara karşı gövdesini çelikten bir zırh yapan aziz milletimizin asil ve dirayetli duruşu, 15 Temmuz Destanının temeli olmuştur. Meydan meydan, sokak sokak verilen o ulvi mücadelede en ön safta yerini alan Emniyet Teşkilatımızın vatanperver kahramanları da bu şanlı destana adını yazdırmışlardır” diyerek sözlerine başladı.
 Ayyıldız, “İhanet haberini alır almaz hiçbir talimat beklemeksizin hainleri yok etmek için hazırlık yapan Özel Harekâtçılarımızın kudretinden korkanlar, bu gazi mekanı alçakça hedef almışlar lakin ‘Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım’ diyen bu aziz milletin omuz omuza mücadelesini hesaba katamamışlardır. Bu şanlı mücadelede 63 evladını şehit veren teşkilatımız, çok şükür ki, tarihine ve milletine bir kez daha mahcup olmamanın şerefini yaşamış, kahramanlarımız 253 şehidimiz ile birlikte milletimizin gönlüne kazınmıştır” dedi.
Ayyıldız, “Hiç tereddüt etmeden milletimizin onuru ve devletimizin bekası için, kanının son damlasına kadar mücadele eden aziz şehitlerimizi bir kez daha, rahmet ve minnetle anıyor, o gece aldıkları yaraları, bir şeref madalyası gibi taşıyan gazilerimize de şükranlarımı arz ediyorum. Rabbimden bizleri böylesine alçak bir ihanetle bir kez daha sınamamasını niyaz ediyor; saygılarımı sunuyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.
 Törende Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanı Hakan Çetin, Özel Harekât Başkanı Selami Türker, Şehit Komiser Yardımcısı Kübra Doğanay’ın annesi Hikmet Doğanay ve Gazi Polis Memuru Selmani Terzi de birer konuşma yaptı.
 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma töreni programı, sela okunması ile sona erdi.