POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
PMYO'LARDA MEZUNİYET SEVİNCİ
PMYO'LARDA MEZUNİYET SEVİNCİ

     5 farklı Polis Meslek Yüksek Okulu’ndan (PMYO) 2 bin 429 öğrenci, gerçekleştirilen mezuniyet törenleri ile Emniyet Teşkilatı saflarına katıldı. Kastamonu PMYO’daki mezuniyet töreni İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımlarıyla

     İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla Kastamonu Polis Meslek Yüksekokulu 19. Dönem Mezuniyet Töreni gerçekleştirildi. Kastamonu Polis Meslek Yüksekokulu 19. Dönem eğitimlerini başarıyla tamamlayarak Emniyet Teşkilatına katılmaya hak kazanan öğrenciler için mezuniyet töreni düzenlendi. Mezuniyet törenine ayrıca; İçişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Kastamonu Valisi Avni Çakır, Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak, Kastamonu İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, Kastamonu Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü Ömer Sülün ve polis okulu öğrencilerinin aileleri katıldı. Mezunların yerlerini alması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende dönem birincisi, mezunlar adına bir konuşma yaptı ve yaş kütüğüne plaket çaktı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Merkez Spor Salonunda düzenlenen törende, mezunları ve ailelerini tebrik etti.Bugün 2 bin 429 vatan evladının mezun olduğunu, bunun 578’inin Kastamonu’da şahitliğini yaptıklarını belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Allah’a hamdolsun, bu muazzam tablo dosta güven, düşmana korku salmaktadır. Çok değil, 15 gün öncesine kadar Kastamonu’da bir sel afetini, bir felaketi konuşuyorduk. Çok şükür, afetten bir ay geçmeden hayatın normale döndüğüne, vatandaşımızın acil ihtiyaçlarının karşılandığına, yeniden imar ve planlama çalışmalarının da devam ettiğine hep beraber şahit olduk.” ifadelerini kullandı. 15 Temmuz’da millete diz çöktüremeyenlerin, milletin tökezlediğini zannettiğini belirten Soylu, “Buradan söylüyorum, ne 15 Temmuz ne PKK ne başka bir bela bu devlete de millete de kıl kadar zarar verebilmiş değildir. Doğrudur, şehitlerimizin acısı içimizi yakmıştır. Her bir şehidimizin bedelini ödüyorlar ve ödeyecekler. Bundan taviz vermemiz mümkün değildir.” diye konuştu.
“Bu Milleti Yolundan Saptıramadılar”
     Bakan Soylu,“FETÖ ve yatırımcıları, PKK ve yatırımcıları 15 Temmuz’dan sonra el ele verdiler, her türlü fitneyi doğal afetlerde bile ortaya koydular. Yurt dışındaki vakıflarının fonladığı satılık kalemlerle onlar ne talimat vermişse onları yazdılar. Utanmıyorlar da... Yalan üstüne yalan yazıyorlar. Ne olduğu belirsiz adamlarla sabah akşam videolar çekip milletimizin moralini bozmaya çalışıyorlar. Ülkemize, milletimize, devletimize iftira atmaya çalışsalar da yine de bu milleti yolundan saptıramadılar.” dedi.
Törende konuşan Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, “Bugün burada, cesaret ve inançla, asil ve onurlu bir mesleği icra etmek için “daima hazır” olan genç meslektaşlarımız var. Burada, milletinin emrinde ve hizmetinde olmak için sabırsızlıkla, ülkemizin dört bir tarafında görev yapmayı bekleyen kahramanlarımızın, yeni destanlar yazma azmi ve kararlılığı var. Arkasına 176 yıllık birikimi, tecrübeyi alarak, milletimizin canını, malını, namusunu, devletimizin bekasını korumak için yola çıkanların, şehitlerimizden aldığı ilham var. Burada, suç ve suç örgütlerinin korkulu rüyası, milletimizin hamisi olmak için her koşulda büyük bir aşk ve sadakatle görevini ifa edecek, ‘vatan sevgisi imandandır’ diyen yürekler var.” dedi.
Mezun Olan Öğrencilere Seslendi
     Aktaş, “Halen görevi başında olan 333 bin teşkilat mensubumuz gibi sizler de canla başla görevinizi ifa edecek ve yeri geldiğinde canınızı ortaya koymaktan asla çekinmeyeceksiniz. Hiç şüphesiz ki teşkilatımız, aramıza katılan her bir mensubumuzla yeni hedeflere daha hızlı ulaşacak, güven ve huzurun tesisi noktasında önemli kazanımlar elde edecek, dünyanın en saygın polis teşkilatları arasındaki yerini güçlendirecektir.” vurgusunu yaptı. 
     Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, mezun olan polislere seslenerek, “Her bir vatandaşımızın huzur ve güveninin teminatı olarak gece gündüz çalışmak için bugün çok önemli bir adım atıyorsunuz.” dedi.
Mezuniyet töreninde konuşan Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak ise şu ifadeleri kullandı: “2015 yılından günümüze, bugün teşkilat saflarına kattığımız arkadaşlarımız da dâhil olmak üzere toplam 104.806 polis memurunu mezun etmiş bulunmaktayız. Aynı dönem zarfında, amirlerin yüzde 77’si (her dört amirden üçü) ve bekçilerin de yüzde 96’sı yenilenmiştir. Tüm bunların sonucu olarak, emniyet teşkilatımız çok daha azimli, dirayetli ve bilgili bir şekilde başarılı işlere imza attığı iç güvenlikle ilgili tüm verilere de yansımaktadır. Bu olumluya gidiş iyi adayların seçilip onlara hem uygulamalı hem de teorik olarak ne kadar kaliteli ve verimli eğitim verildiğinin en somut göstergesidir.”
     Kırıkkale PMYO, İstanbul Adile Sadullah Mermerci PMYO, Samsun 19 Mayıs PMYO ve İzmir Rüştü Ünsal PMYO’da da mezuniyet törenleri coşku ile kutlandı.  Kırıkkale PMYO’da düzenlenen 19.Dönem Mezuniyet ve Yemin Töreni ile 2020-2021 Eğitim Öğretim yılını başarı ile tamamlayan 443 öğrenci Emniyet Genel Müdürlüğü kadrolarına polis memuru olarak atandı. Covid-19 tedbirleri kapsamında kısıtlı olarak gerçekleştirilen törene; Kırıkkale Vali V. Ahmet Sait Kurnaz, Kırıkkale Mühimmat ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Durmuş, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı,  Polis Akademisi Başkan Yardımcısı 1.Sınıf Emniyet Müdürü Doç. Dr. Ufuk Ayhan, Sosyal Hizmetler ve Sağlık Daire Başkanı 1.Sınıf Emniyet Müdürü Ayşegül Özcan, Kırıkkale İl Emniyet Müdürü 1.Sınıf Emniyet Müdürü Fahri Bulut, İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Cihan Sanlı, Yahşihan Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu, Çelebi Kaymakamı Ahmet Nuri Demir, Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz ve mezun öğrenci aileleri katıldı. Polis Akademisi Başkan Yardımcısı 1.Sınıf Emniyet Müdürü Doç. Dr. Ufuk Ayhan ve Kırıkkale Polis Meslek Yüksekokul Müdürü 1.Sınıf Emniyet Müdürü Mustafa Evren Yoğurtçu, törende yapmış oldukları konuşmalarla genç mezunlara meslek hayatlarında başarı dileklerinde bulundu. 
İstanbul Adile Sadullah Mermerci PMYO’da 2 yıllık süren zorlu eğitimlerini başarı ile tamamlayan 584 polis adayı için yemin töreni düzenlendi.  Törene Adile Sadullah Mermerci PMYO Müdürü 1. Sınıf Emniyet Müdürü Sedat Özcan’ın ev sahipliğinde; İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özyiğit, Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr Hamit Emrah Beriş, İstanbul İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Yusuf Kenan Topçu, Edirne İl Emniyet Müdürü Mustafa Alçalar, protokolün diğer üyeleri, aday polis memurlarının aileleri, yüksekokul personelleri ve görevliler katıldı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimiz için Saygı Duruşu ve akabinde İstiklal Marşının okunması ile başlayan yemin töreninde, mezunlar adına dönem birincisi tarafından konuşma yapılarak yaş kütüğe plaket çakıldı. Törende; İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özyiğit, Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hamit Emrah Beriş ve PMYO Müdürü Sedat Özcan’ın konuşmalarının ardından törene katılamayan devlet büyüklerinin mesajları okundu, akabinde mezun polis memurları yemin ederek keplerini attı.  
     Samsun 19 Mayıs PMYO’da öğretimlerini başarı ile tamamlayan 147’si kadın 240’ı erkek toplam 387 polis adayı için Covid-19 pandemi tedbirlerine uygun olarak yemin töreni düzenlendi. Yemin törenine; Samsun Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, 19 Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bayram Ali Soner, 19 Mayıs Polis Meslek Yüksek Okulu Müdür Vekili Ogün Şahin protokolün diğer üyeleri, aday polis memurlarının aileleri ve yüksekokul personeli ve görevliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından mezunlar adına dönem birincisi tarafından konuşma yapılarak yaş kütüğüne plaket çakıldı. Samsun Vali Yardımcısı Hasan Öztürk,  Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bayram Ali Soner ve Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü Ogün Şahin’in konuşma yaptığı törende Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak’ın göndermiş olduğu 19.Dönem PMYO Tebrik Mesajı okundu. Dereceye giren aday polis memurlarına diploma ve hediyelerin verilmesi sonrasında aday polis memurlarının yemin etmesi ile tören sona erdi. 
     İzmir Rüştü Ünsal PMYO’da 2020-2021 eğitim öğretim döneminde 437 öğrenci yemin ederek mezun oldu.  Öğrencilerin yemin törenine; İzmir Rüştü Ünsal PMYO Müdürü Musa Erdoğan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Buca Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, Polis Akademisi Trafik Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Şenol Yaprak, Teftiş Kurulu İzmir Çalışma Merkezi Koordinatörü Mehmet Bulut, İzmir Polis Moral Eğitim Merkezi Müdürü Süleyman Karadeniz, Özel Güvenlik Denetleme İzmir Bölge Başkan Vekili Cevdet Yumuşak ve İzmir Bölge Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürü İsmail Yalçın katıldı. Törende yapılan konuşmaların ardından mezun olan öğrenciler yemin ederek keplerini attı. 
     Dereceye giren öğrencilere hediyelerinin verilmesi, yemin töreni ve hatıra fotoğrafı çekiminin ardından tören sona erdi.