POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
Şehit Fatih Satır; “Ölmek var dönmek yok
Şehit Fatih Satır; “Ölmek var dönmek yok

Darbeci hainlerin kurşunlarıyla şehit olan Fatih Satır daha 28 yaşındaydı. Fatih Satır, şehit olurken göğsünde Türk bayrağı vardı. Kanlı bayrağı bırakmayan acılı baba, “Şehit oğlumun üzerindeki kanlı bayrağı asla yıkatmam” dedi.

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi sıra­sında şehit edilen 28 yaşındaki Fatih Satır’ın babası Turan Satır, oğlu­nun 15 Temmuz’da, “Baba ölmek var, dönmek yok. Hakkını helal et. Şehit olmaktan geriye dönüş yok. Sizi çok seviyorum” dedikten 20 dakika son­ra şehit haberinin geldiğini söyledi. Baba Satır, çok fakir bir ailenin çocu­ğu olduğu için okumadığını ancak iki oğlu ve bir kızını okuttuğunu belirtti.

Bir Şehitte Bizim Evden Çıksın

Şehit babası Turan Satır, şöyle konuştu: “Ben gidiyorum. Memleketi bir avuç çapulcuya mı temsil edece­ğiz?” dedi ve evde hiç durmadı. O sıra ablası geldi “Darbe oldu” dedi. Ben de gayri ihtiyari “Bir şehit de bizim evden çıksın” dedim. Çünkü ben şehitleri gördüğüm zaman hep gözyaşı döker, aileleri için “Allah sabır versin” der­dim. Annesi ve ablası “gitme” dediler. Ben ise “Bırakın gitsin. Bu vatanı kim kurtaracak?” dedim.

Satır, 01.43 gibi oğlu Fatih’i ara­dığını dile getirerek, “Baba ölmek var, dönmek yok. Hakkını helal et. Şehit olmaktan geriye dönüş yok. Sizi çok seviyorum” dedi. Bu konuşmamızdan 20 dakika sonra şehit olduğu haberi geldi. Şehadet haberini ağabeyi Os­man verdi; kardeşi Fatih’in vuruldu­ğunu söyledi.” dedi.

Başkalarının çocuklarının şe­hit haberlerini dinlediği, izlediği ya da okuduğu zaman ağladığını ancak oğlu Fatih’in cenazesinde gözyaşı dökmediğini vurgulayan Satır, “Evla­dım şehit olduğunda “Ağlayıp vatan hainlerini sevindirmeyeceğim. Her zamankinden daha dimdik ayakta du­racağım” dedim. Bu vatan bizim. Biz de bu iman kuvveti varken bizi kimse yıkamaz yıkamayacak. Şehitlerimizin sayesinde bu memleket, bu diyarlar ayakta duruyor. Var mı Türk milleti kadar asil bir millet?” ifadelerini kul­landı.

Binlerce Fatih Var

Satır, Türkiye’de binlerce Fatih olduğunu belirterek, “Benim Fatih’im gitti ama binlerce Fatih’im var artık.” dedi. Kimsenin vatanı bölemeyeceği­ni, vatan ve bayrak için canını ortaya koyacak milyonlar olduğunu dile ge­tiren Satır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dışarıda oğlumun arabası var. Oku­lu bitirdiğinde ağabeyi ona hediye olarak aldı. Asil olana her şey yakışır. Fatih’in mezarını bile ziyaret etmiyo­rum. Etraftaki o hain ve şerefsizlerden biri görür ‘Bak işte ağlıyor’ diye sevi­necek düşüncesiyle şimdilik ziyaret etmiyorum. Ben onu kalbimde yaşa­tıyorum. Şu anda döktüğüm gözyaş­ları bile onun bana verdiği mutluluk­tandır. Çünkü geçmişteki şehitlerimiz olmasaydı, bu vatan olmayacaktı. Çanakkale’de ortaya konulan manza­rayı göz önünde bulundurun. Kopan ayağını çamurla kapatıp bir değnek veya silahını bacak yapıp sonrasında ‘Bu halinle nereye gidiyorsun?’ diye soranlara ‘Bir ayağım daha var’ diye cevap verenlerin torunlarıyız.” Satır, şehit olan oğlunun bilgisayar mü­hendisliği bölümünü bitirdiğini an­cak pilot olmak istediğini söyledi. Satır, acıların en büyüğü olan evlat acısı yaşadığını ancak gözyaşlarını içine akıttığını ifade etti. Cumhur­başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile oğlunun cenaze töreninde telefonla görüştüğünü ve samimi duygularını dile getirdiğini ifade eden Satır, şöyle devam etti; “Bu vatana oğlum da ben de kurban olalım. Hepimizin canı size feda olsun. Siz dik durun gerisi önem­li değil” dedim.

Satır; “Erdoğan, kocaman bir yüreğe sahip. Halkı, milleti, vatanı ve bayrağı için canını ortaya koydu. Cumhurbaşkanı Erdoğan o gece, bu insan uçağına binip halkının arasına gelmedi mi? Milletini meydanlara çağırmadı mı? Onun inancı, samimi­yeti olmasaydı, insanlar kendilerini tehlikeye atarlar mıydı? Ona ‘diktatör’ diyenlere yazıklar olsun. Bizleri sevgi­miz birleştirdi. Oğlum bu vatana helal olsun. Benim kanım canım da feda ol­sun. Artık bu ülkede Fatih gibi vatan için can verecek binler var.” dedi.

Vatansız,  Millet Olmaz

Darbecileri farelere benzettiğini söyleyen Satır, “Bunlar sıkışınca kaça­cak delik arıyor. Fareden beter bunlar nereye kaçacak nereye kadar sürüne­cekler? Onun için bunlar hak ettikleri cezayı bulacaklar. Ben ülkemi, vata­nımı, milletimi seviyorum. Vatansız, millet olmaz. Dünya var oldukça ha­inler de olacaktır. Ama şunu bilsinler artık canlarını ortaya koyan, zalimler karşısında dimdik duran evlatlar ve onların babaları var. Hainler bir daha teşebbüste bulunurlarsa karşılarında yine bizi bulacaklar.” diye konuştu.