POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
Sivil Trafik Görevlilerince Yolcu Otobüslerine Denetim Yapılıyor
Sivil Trafik Görevlilerince Yolcu Otobüslerine Denetim Yapılıyor

Son zamanlarda şehirlerarası yolcu otobüsü kazalarının artmasıyla birlikte, sürücü ihlallerini tespit etmek, kaza sırasında ciddi yaralanma ve ölümleri %35-%70 oranında önleyen emniyet kemerini seyahat süresince sürücü ve yolcuların takmalarını sağlamak, algılanan yakalanma riski duygusunu artırmak, trafik kazaları ile neticesinde yaşanabilecek can kayıplarını önlemek amacıyla yolcu otobüslerinde görevlendirilen sivil personel tarafından anlık denetimler 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirildi.

Sivil personel tarafından seyahat sırasında otobüslerde yapılan anlık denetimlerde;

        • Seyahate başlamadan önce şoför veya yardımcı personelin yolculara emniyet kemeri takma zorunluluğunu uyarıp             uyarmadığı,

        • Seyahat süresince şoför ve yolcuların emniyet kemerlerinin takılı olup olmadığı

        • Şoförün seyahat süresince başta cep telefonu kullanma, hız ihlali, hatalı sollama ve dinlenme sürelerine uyup                     ​uymadığı gibi ihlalleri tespit edilmektedir.

Seyahat sonunda denetim amacı, tespit edilen ihlaller ve bunların getirdiği riskler hakkında şoför ve yolcular sivil trafik personeli tarafından bilgilendirilerek şoföre yapmış olduğu ihlaller için mevzuat kapsamında ceza tatbik edilmektedir.

Bu kapsamda; 2017 yılında otobüsler üzerinde 1.866 sivil personel tarafından yapılan denetimlerde 3.430 yolcu otobüsü denetlenmiş 1.121 adet ceza tatbik edilmiştir.

2018 yılında da vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde seyahat etmelerini sağlamak amacıyla yolcu otobüsleri üzerindeki denetimler yoğunlaştırılmış olarak devam edecektir.