POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
"Terörle Mücadelede 2020 Bambaşka Bir Yıl Olacak"
"Terörle Mücadelede 2020 Bambaşka Bir Yıl Olacak"

81 İl Terörle Mücadele Şube Müdürleri Değerlendirme Çalıştayı’nda konuşan İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, “2020, sahada bizatihi kendimizin bulunduğu, terör örgütünü Türkiye sınırları içinde tamamen bitirmek için varımızı yoğumuzu ve bütün riskimizi ortaya koyduğumuz bir yıl olacak” diyerek 2020 yılına vurgu yaptı.

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun katılımları ile Ankara Kızılcahamam’da “81 İl Terörle Mücadele Şube Müdürleri Değerlendirme Çalıştayı” düzenlendi. Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda; İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Ali Çardakçı, Kızılcahamam Kaymakamı Can Aksoy, Ankara İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, Polis Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak, Teftiş Kurulu Başkanı Fenni Gürsel, Özel Güvenlik Denetleme Başkanı Suat Çelik, İstihbarat Başkanı Sabit Akın Zaimoğlu, Özel Harekat Başkanı Selami Türker, Trafik Başkanı Mehmet Yavuz, Terörle Mücadele Dairesi Başkan V. Hasan Yiğit ve Daire Başkanları da hazır bulundular.

Toplantının açılışında terör örgütü PKK ile mücadele konusuna değinen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "2020, sahada bizatihi kendimizin bulunduğu, bunları buradan tamamen silmek, terör örgütünü Türkiye sınırları içinde tamamen bitirmek için varımızı yoğumuzu ve bütün riskimizi ortaya koyduğumuz bir yıl olacak." dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Yılbaşından bugüne kadar birisi DEAŞ, birisi sol terör örgütü, 23'ü de PKK olmak üzere 25 terör eylemi engellendi ve 246 terörist etkisiz hale getirildi. Milletimizi bütün tehlikelerden muhafaza edebilmek için 24 saat çalışıyoruz. Çünkü karşımızda Türkiye'yi istikrarsızlaştırmaya çalışan, Suriye'deki istikrarsızlığı ve Irak'taki istikrarsızlığı Türkiye'ye taşımak isteyen ve Batı tarafından desteklenen acımasız bir terör örgütü silsilesi var.” şeklinde sözlerini sürdürdü.

“Bu Yıl Bambaşka Bir Yıl Olacak”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bugün geldiğimiz noktada, zamanında yıllık katılımı dahi 5 binli rakamlarda olan PKK terör örgütünün, ülke içindeki toplam eleman sayısı bugün 500 seviyesindedir. Bu kış hiç dağları bırakmadık, kafalarını çıkaramadılar. Şimdi kış üslenmesinden çıkıyorlar, patır patır hepsini götüreceğiz. Bu yıl bambaşka bir yıl olacak. 2020, sahada bizatihi kendimizin bulunduğu, bunları buradan tamamen silmek, terör örgütünü Türkiye sınırları içinde tamamen bitirmek için varımızı yoğumuzu ve bütün riskimizi ortaya koyduğumuz bir yıl olacak. PKK denilen terör örgütünü, 2021 yılında Türkiye sınırları içine aktartmayacağız. 2020 yılının sonbaharından sonra da bir daha kış üslenmesi gibi bir dertleri de kalmayacak. Boşuna mağara falan aramasınlar. Geçen yıl terör örgütüne 130 katılım olmuştu, buna karşılık 273 kişiyi, aileleriyle görüşüp ikna yoluyla dağdan indirmiştik. Bu yıl ise en güncel rakamla, yılbaşından bugüne kadar PKK'ya sadece 7 kişi katıldı. Bunun karşısında 58 kişi ikna yoluyla teslim oldu.” dedi.

“Dikkat Etmek Zorundayız”

FETÖ ile mücadele konusuna da değinen Soylu, “Yılbaşından bugüne kadar PKK/KCK'nın şehir yapılanmalarına yönelik 841 operasyon gerçekleştirildi. FETÖ ile mücadelemizde de yılbaşından bugüne kadar 2 bin 67 operasyon, 4 bin 214 gözaltı ve 654 tutuklama gerçekleştirdik. Bu mücadelede de hiçbir şekilde gevşeklik göstermemiz mümkün değildir. Bu örgütün sosyal medyada olsun, genel toplum iletişiminde olsun özellikle birtakım dedikodular oluşturma kabiliyetine çok dikkat etmek zorundayız.” ifadelerini kullandı.

“Esas Mağdur Bu Millet Olmuştur”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin FETÖ Terör Örgütü ile başarılı bir şekilde mücadele ettiğini vurgulayarak, “FETÖ'nün de yine yönetici kadrosu, kilit yapılanmaları çökertildi. Hemen hemen hepsi maddi kaynak bulma konusunda ciddi bir zorlukla karşı karşıya. Yalan ve fitne FETÖ'nün amentüsü olmuştur. Dinimizde yalan ve fitne haramdır. Bunlar hangi inancın içerisinde bilmiyorum, yalan ve fitne FETÖ'nün amentüsü olmuştur. Bunların her türlü faaliyetine karşı sürekli tam donanımlı, teyakkuzda ve gayretli olmak durumundayız. Birtakım tiplerin söylediklerine itibar etmeyin. Birtakım tipler, Türkiye'den aman birilerini mağdur mu ettik diyor. Esas mağdur bu millet olmuştur. 15 Temmuz'da bu milletin evlatlarını acımadan öldürdüler ve acımadan katletmişlerdir.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Edirne’den Türkiye’yi terk edip Yunanistan’a geçmek isteyen mülteciler konusunda Avrupalı devletlerin tavrı ile ilgili "Kravatları cicili bicili ama gönüllerinin kapkara olduğunu, vicdanlarının da insanlıktan uzak olduğunu görüyoruz. Avrupa'ya bakıyorum ve acıyorum. Avrupa'ya ehemmiyet veren Türkiye'dekilerden de tiksiniyorum. Bunu da açıkça söylüyorum." şeklinde sözlerini tamamladı.

“Mücadelemiz Kesintisiz Devam Ediyor”

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, 81 İl Terörle Mücadele Şube Müdürleri Değerlendirme Çalıştayı’nda yaptığı konuşmasına, “Tüm dünyayı ilgilendiren ve nihai amacı yıkım ve yıldırma olan terörü, ortaya koyduğumuz yüksek irade ve kararlı mücadele sayesinde her alanda geriletmeye devam ediyoruz. Verdiğimiz bu amansız mücadele sayesinde, PKK, FETÖ, DEAŞ, DHKP-C ve diğer tüm terör örgütlerinin hareket alanlarını iyice daraltırken, finans kaynaklarına da büyük darbeler indiriyoruz. Huzur ve güvenliğimizin tesisi, birlik ve beraberliğimizin korunması ve ülkemizin bekası noktasında verdiğimiz bu başarılı mücadele ve kat ettiğimiz mesafeden ötürü teşkilat mensubu tüm mesai arkadaşlarıma en derin şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde başladı.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, “Sadece ülkemizin birlik ve beraberliğine değil, kalkınması, gelişmesi ve büyümesine de düşman olan, evlatları annelerinden koparan ve insanımızı acımasızca katleden PKK terörü ile mücadelemiz, diğer güvenlik birimlerimiz ile birlikte kesintisiz bir şekilde devam etmektedir.” dedi.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, “Gerek etkisiz hale getirilen terörist sayısı, gerek ele geçirilen silah ve mühimmat sayısı, gerek düzenlediğimiz operasyon sayısı, gerekse örgütten kaçarak teslim olan terörist sayısındaki artış; PKK ile mücadelede, geldiğimiz en iyi noktada olduğumuzun en temel göstergesidir.” şeklinde sözlerini sürdürdü. Aktaş, “Sinsi bir yapılanma ile devlete sızmış ve 15 Temmuz’da hain bir darbeye kalkışmış FETÖ/PDY terör örgütüne karşı da amansız mücadelemiz devam etmekte, devletin kurumlarından ve diğer tüm kurumlardan militanlarını temizleme noktasında da çalışmalarımız sürmektedir. DHKP-C gibi sol terör örgütleri ve ülkemizi hedef alan tüm terör gruplarına karşı insanüstü bir gayret ve bütüncül bir anlayışla mücadelemizi, terörü kaynağından yok etme, terör örgütlerini faaliyet yürüttüğü her alanda etkisiz hale getirme stratejileri çerçevesinde sürdürmekteyiz.” şeklinde sözlerini tamamladı.