POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
ULUSLARARASI POLİS AKADEMİLERİ BİRLİĞİ’NİN (INTERPA) 8. KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
ULUSLARARASI POLİS AKADEMİLERİ BİRLİĞİ’NİN (INTERPA) 8. KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Başkanlığını Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak’ın yaptığı Uluslararası Polis Akademileri Birliği’nin (INTERPA) 8. Konferansı “Siber Güvenlik ve Siber Suçlar ile Mücadele” başlığı altında Hindistan’da gerçekleştirildi.

 

Başkanlığını Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak’ın yaptığı Uluslararası Polis Akademileri Birliği’nin (INTERPA) 8. Konferansı “Siber Güvenlik ve Siber Suçlar ile Mücadele” başlığı altında 11-12-13 Şubat 2019 tarihlerinde, Gujarat Hindistan’da gerçekleştirildi. 35 farklı ülkeden 90 katılımcı ile gerçekleştirilen konferans Gujarat Adli Bilimler Üniversitesi’nde yapıldı.

 

Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak konferansın önemini dile getirerek “Ülkeleri ve Akademileri tek bir platformda bir araya getiriyoruz. Siber dünyanın bölgesel sınırları olmadığından ülkeler birlikte harekete geçmeli ve birlik olmalıdırlar.”  vurgusu yaptı. Çolak konuşmasında  “2017 yılında Katar’da gerçekleştirdiğimiz konferans Radikalleşme ve Aşırıcılık ile Mücadelede Yeni Trendler konu başlığında idi. Bu yıl ise Siber Güvenlik ve Siber Suçlarla Mücadele konuları üzerine yoğunlaştık. Yıllar boyunca suçlular teknolojiyle donatılmaya ve desteklenmeye devam ettiler, bununla mücadelede emniyet kurumlarının daima bir adım önde olması kaçınılmaz bir gerçektir.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Türkiye’de Fethullahçı Terör Örgütü’nün tehlikeli projelerini devam ettirmek için polis ve yargı gibi çeşitli devlet kurumlarına sızma alanı olarak siber alanı ve interneti kullandıklarını da söyleyen Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak “Terör örgütleri interneti radikalleşme, tehdit ve korku yayma politikaları için kullanıyorlar. Planlarını gizlice iletmek için de kullanıyorlar.” dedi. Konferans, sunumlar, karşılıklı görüş alışverişi ve değerlendirmelerin ardından sona erdi.