POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
ULUSLARARASI UYUŞTURUCU KONFERANSI ANTALYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
ULUSLARARASI UYUŞTURUCU KONFERANSI ANTALYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye’de ve dünyada uyuşturucuyla mücadelenin tartışıldığı Uluslararası Uyuşturucu Konferansı Antalya’da gerçekleştirildi. Konferansta uyuşturucuyla mücadele konusunda önleyici tedbirlerden tedaviye kadar birçok kavram ele alınarak tartışıldı.


Polis Akademisi Suç ve Kriminoloji Araştırmaları Merkezi Müdürlüğü tarafından Antalya’da 6-7-8 Aralık 2018 tarihinde düzenlenen Uluslararası Uyuşturucu Konferansı “Türkiye’de ve Dünyada Uyuşturucuyla Mücadele” ana temasıyla gerçekleştirildi, 7 farklı ülkeden 43 bilim insanı ve uzmanın sunumlarıyla katkı verdiği konferansta alanında uzman iki yüz kişi yer aldı.

Polis Akademisi Başkanı  Prof. Dr. Yılmaz Çolak’ın selamlama konuşmasının ardından, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun açılış konuşmasıyla başlayan Uyuşturucu Konferansı’nda Emniyet Genel Müdürümüz Celal Uzunkaya ve Antalya Valisi  Münir Karaloğlu da birer konuşma yaptı. Adli tıp alanında Türkiye’nin en önemli isimlerinden biri olan Prof. Dr. Sevil Atasoy’un bilimsel oturumlardan önce açılış konferansı verdiği etkinlikte, bilim insanlarının yanı sıra farklı disiplinlerden uzman ve uygulayıcılar da sunumlarıyla Uyuşturucu Konferansı’na katkıda bulundu.

Dünyada ve Türkiye’de uyuşturucu ile mücadelede tarihsel perspektifin yanı sıra günümüzde neler yapılması gerektiğinin de tüm boyutlarıyla değerlendirildiği konferansta önleyici tedbirlerden tedaviye kadar birçok kavram ele alınarak tartışıldı. Uyuşturucu ticaretinin terörün finansmanında çok önemli kaynaklardan biri olduğu vurgusu ile birlikte bu ticaretin önlenmesi için uluslararası işbirliğinin kaçınılmaz olduğunun altı çizildi. Sentetik uyuşturucuların üretim ve kullanımının artış trendinde olduğu vurgulanan konferansta uyuşturucuyla etkin mücadele için bu sentezde kullanılan öncül kimyasal maddelerin kontrolünün önemi tartışıldı.