POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
Uyuşturucu İle Mücadelede Yeni Proje: “UYUMA”
Uyuşturucu İle Mücadelede Yeni Proje: “UYUMA”

İç İşleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun katılımıyla “UYUMA” isimli Uyuşturucu ile Mücadele Mobil Uygulama Tanıtım Toplantısı düzenlendi.

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun katılımlarıyla 26.09.2018 tarihinde “UYUMA” İsimli Uyuşturucu ile Mücadele Mobil Uygulama Tanıtım Toplantısı düzenlendi. Toplantıya İçişleri Bakan Yardımcıları Sayın Muhterem İnce, Sayın Mehmet Ersoy, Sayın İsmail Çataklı, Prof. Dr. Sayın Tayyip Sabri Erdil, Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Celal Uzunkaya, Jandarma Genel Komutan Vekili Sayın Ali Çardakçı, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Teftiş Kurulu Başkanı Sayın Fenni Gürsel ve daire başkanları katıldı.

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu burada yaptığı konuşmada “PKK silah alıyorsa evlatlarımızı şehit ediyorsa o silahın parası uyuşturucu ticaretinden geliyor. Herkesi zehirliyorlar. Uyuşturucu meselesinde kimse kendisini bu işin dışında görmesin. En zayıf noktamız 'benim çocuğum yapmaz' yaklaşımı. Bu işin ticaretini yapanlar uzmanlaşıyor. Yeni kandırma, aldatma yöntemleri ortaya koyuyorlar. Bu yöntemler, dijitalleşme ile birlikte artıyor. Bu mücadeleyi 81 milyonun tamamıyla vermek zorundayız.” değerlendirmesini yaptı.

“Kimlik bilgileri gizli kalıyor”

Konuşmasının devamında uyuşturucu ile mücadelede mobil uygulama projesinin önemine değinen İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, “Uygulamayı telefonlarına indiren vatandaşlarımız, önce sisteme kayıt oluyor. Uyuşturucu satışı ve kullanımı ile ilgili herhangi bir olay gözlendiğinde vatandaşlarımız bu uygulama ile bildirimlerini kısa sürede yapıyorlar. Bildirimi yapanların sadece telefon numaraları görünüyor. Bu sayede konum belirleniyor. En yakın yerdeki polis ekipleri müdahale ediyor. Bildirim yapanın kimlik bilgileri kesinlikle gizli. İhbar ve şikayet konusunda en çok çekinilen konu bu. Soruşturmanın hiçbir aşamasında üçüncü kişiler tarafından kesinlikle bilinmiyor. Böylece zehir tacirlerinin etrafındaki çemberi hep birlikte daraltmış oluyoruz. Yeni yüzyıl, yeni suçlar, suç işleme yöntemleri getirdi. Her alanda teknoloji kullanımını üst seviyeye çıkarmaya çalışıyoruz.” dedi.

Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Celal Uzunkaya ise burada yaptığı konuşmada Narkotik Madde Satışına Yönelik İhbar Projesi olan “UYUMA” projesiyle vatandaşlarımızın elektronik ortamda daha seri bir şekilde bildirimde bulunmasıyla bu bildirimlerin anlık konum bilgisine göre en yakın kolluk birimlerine aktarılmasının sağlanacağını ve yaygın sokak timleri vasıtasıyla da narkotik suçlarına daha seri müdahale imkânının ortaya çıktığını belirtti.

Yerli ve Milli Yazılım

Hayata geçirilen proje ile gençlerimizi birer birer elimizden almayı hedefleyen uyuşturucuya karşı verilen mücadelede teknolojik imkânlar aracılığıyla vatandaş duyarlılığını, toplumsal sorumluluk bilincine uygun şekilde ve daha etkin hale getirmek suretiyle uzun soluklu, kalıcı ve güçlü bir mücadele ortamı oluşturulacağına değinen Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Celal Uzunkaya konuşmasının devamında “Tamamen yerli ve milli bir yazılımla gerçekleştirdiğimiz bu proje; çağın gereklerine uygun değişim ve gelişimleri takip ederek mevcut işleyen sisteme uyarlayan Emniyet Teşkilatımızın suç ve suçlularla mücadelesinin artan bir ivmeyle ve kararlılıkla yol aldığını, yoluna devam ettiğini de göstermektedir.” dedi.