POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı “Kıraç” Tanıtım Töreni
Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı “Kıraç” Tanıtım Töreni

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun katılımlarıyla Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı “Kıraç” düzenlenen tören ile tanıtıldı. 24 saat kesintisiz çalışma imkanı sağlayan Kıraç, suç olaylarının aydınlatılmasında olay yeri inceleme birimlerinin ifa edecekleri görevlerde daha etkin ve verimli olmalarını sağlayacak.

Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı “Kıraç” düzenlenen tören ile tanıtıldı. Tanıtım töreni programına; İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürümüz Mehmet Aktaş, Ankara Valisi Vasip Şahin, Katmerciler Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Katmerci, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Başkanlar ve Daire Başkanları, Kriminal Daire Başkanı Ogün Vural, Savunma Sanayi Başkan Yardımcıları ve Daire Başkanları, Ankara İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgehan, Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, Katmerciler A.Ş. üst düzey yöneticileri katıldı.

“Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı” Kıraçlar, teşkilatımıza her türlü iklim şartlarında 24 saat kesintisiz çalışma imkânı sağlayacak teknolojik yeniliklerle donatıldı. Kriminal İnceleme birimlerimizin vazifelerini ifalarında daha etkin ve verimli olmalarını sağlayacak olan Kıraç’lar teknolojinin ilerlemesiyle çeşitliliği artan suç türlerinin önüne geçilmesi ve suçun aydınlatılmasında ihtiyaç duyulan ekipman ve sistemlerin niteliği konusunda çeşitliliği artırmaktadır.

Tanıtım töreninde konuşan İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı’nın gelişimine katkı sağlayan Emniyet Genel Müdürlüğüne, Savunma Sanayi Başkanlığına ve Kriminal Daire Başkanlığına teşekkür etti. “2016 yılında İçişleri Bakanlığı görevine geldiğimizde arkadaşlarımız bana o zaman çok aşina olmadığım ama bugün her gün takibini yaptığım ‘Aydınlatma Oranı’ diye bir kavramdan bahsettiler” diyerek konuşmasına devam eden Soylu şu ifadeleri kullandı:

“Aslında devlet ile vatandaş arasındaki eminlik münasebetinin, güven münasebetinin en önemli kavramlarından birisidir. Hiç suçun olmaması hiç suçun işlenmemesi bizim temel beklentimizdir ve hedefimizdir. Ama suç işlendikten sonra da suçluyu bulmak ve suçluyu adalete teslim etmek hukuka teslim etmek de bizim temel sorumluluğumuzdur. Meseleyi karanlık dehlizlerde bırakmak değil tüm imkanlar ve kabiliyetler ile bunu adalete teslim etmektir bizim sorumluluğumuz.

2016 yılında ilk 5 ayında Aydınlatma Oranı %30.1’dir. Oysa bu işin üzerine biraz önce gördüğünüz araçlar, Allah razı olsun Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki sonsuz desteği ve talimatları, arkadaşlarımızın mesleki tecrübelerinin ve iştahlarının getirdiği sonuçla birlikte ifade etmem gerekir ki %50.2 seviyesine gelmiştir. Bu önemli bir rakamdır. Yani vatandaşımızın suçla karşılaştığında devletin bunu çözebilme kabiliyeti neredeyse son 4 yılda %30’lardan %50’nin üzerine çıkmıştır. Avrupa’da gelişmiş ülkelerde %1 rakamı bile o teşkilatların övülmesine büyük bir başarı olarak takdim edilmelerine sebebiyet teşkil eder. Onun için Türkiye’nin geldiği bu nokta, savunma sanayimizin yerlilik oranının millilik oranının %20’lerden %70’lere ulaştığı bu nokta hepimiz için birer övünç kaynağıdır.”

 

 “Asayiş sorumluluklarının yanı sıra bizim kolluk birimlerimiz birden fazla küresel terör örgütüyle eş zamanlı mücadele eder.” diyen Soylu, “Şehrin göbeğinde de 3000 metre rakımda terörist kovalar. Doğudan batıya, batıdan doğuya giden uyuşturucu rotalarında zehir tacirleriyle mücadele eder, denizde ve karada yakalar. Dijital teknolojilerde gelişir, siber suçlar ortaya çıkar Türk Polisi, Jandarması siber suçlarda uzmanlaşır. Kim ne söylerse söylesin bu ülke kıymetli Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bugün bütün güvenlik risklerini başarıyla yönetmektedir ve hiçbir tehdidin karşısında aciz değildir. Batının yaptığı gibi tehditler karşısında ne acizdir, ne panikler, ne duvarlar çeker ne de özgürlük ve güvenlik anlayışını, özgürlük aleyhine, hukuk aleyhine bozmaz. Bu bir başarıdır ve vicdanlı her insan bana sorarsanız bunu takdir etmektedir.” diyerek bu başarının kendi kendine oluşmuş bir başarı olmadığını sözlerine ekledi.

“ Emniyet teşkilatımızda herhangi bir yetersizlik veya eksiklik söz konusu değildir”

15 Temmuz sonrası belirlenen yeni stratejik yaklaşım ve yeni güvenlik konsepti üzerine değerlendirmelerde bulunan Soylu, “İlk zaman her şey normaldi. Ancak ne zamanki bekçiler asayiş rakamları üzerinde etkili olmaya başladı. Ne zaman ki hırsızlıklar düştü. Ve vatandaş bu durumdan hoşnutluğunu dile getirmeye başladı. Devlet ve millet arasında 24 saat güven esasına dayalı toplumsal sözleşme en üst noktasına uzandı. İşte o zaman birileri düğmeye bastı. Bekçilerimize yönelik sistematik bir yıpratma ve itibarsızlaştırma kampanyası başladı. O kadar üzücü sözler söylendi. Devletin bir kolluk birimine bekçimize bizim evlatlarımıza milis dahi söylendi. Önce maaşlarından başladılar. Sonra kimlik sorma ve silah taşıma yetkisiyle devam ettiler.

Aynı strateji özellikle salgın sürecinde fedakârca çalışan Polisimizin üzerinden de Jandarmamızın üzerinden de uygulamaya kalktılar. Şunu net şekilde ifade etmek istiyorum. Bekçilik müessessin de bizim yeni olarak getirdiğimiz ne bir yetki genişlemesi ne bir statü değişikliği ne bir yeni uygulama ne de birilerinin iddia ettiği gibi emniyet teşkilatımızda herhangi bir yetersizlik veya eksiklik söz konusu değildir. Çarşı ve Mahalle Bekçileri Polis ve Jandarmaya yardımcı kolluk birimleridir. Bu eskiden beri böyle idi. Bu günde böyledir. Ağırlıklı olarak önleyici yetkilere sahiptir.

Polise yardımcı olma amacıyla zor kullanma, silah kullanma, suça el koyma, yoklama ve muhafaza altına alma gibi bazı adli yetkilere de sahiptir. Bunu da çerçevesiyle beraber kanun çizmiştir. Bekçiliğin kanunu var mı 1914 ‘ten beri vardır. 1914 kuruluş kanunu var. 1966’da biraz önce söylediğim 772 sayılı kanunu var. Bekçilerin durdurma, kimlik sorma hakkı var mı 1966 yılından beri var. Silah kullanma yetkisi ve zor kullanma yetkisi var mı 1966 yılından beri var. Biraz önce bahsettim meclisten geçen en son düzenlemede ne var. Sadece eski düzenlemenin günümüz koşullarına uyarlanması var. Teşkilatın tanımlarının nerede görevlendirilebileceklerini hangi kuruma bağlı olarak nasıl ve ne çerçevede çalışacaklarının adli ve önleyici yetkilerinin sınırlarının ne olduğunun aynı zamanda bazı yönetmeliklerle tarif edilmiş yetkilerinin kanunlara aktarımının tam ve net olarak ifadesi vardır.” dedi.

Sözlerine son verirken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Sayın Cumhurbaşkanımıza net bir sözümüz var. 24 saat bu ülkenin gecesi de gündüzü de huzur içerisinde olacaktır. Sadece bölgemizin değil dünyanın en huzurlu memleketidir Türkiye. En huzurlu memleketi olacaktır. En huzurlu memleketi olarak da dünyaya örnek olacaktır. Buradan bütün dünyaya sesleniyoruz. Ülkemizle Türkiye ile bu milletle kimse başa çıkamaz ve baş edemez.” ifadeleriyle konuşması son buldu.

Törende konuşan Emniyet Genel Müdürümüz Mehmet Aktaş ise  “Yerli ve milli imkanlarla imal ve dizayn edilerek teşkilatımız bünyesine katılan Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı’mız “Kıraçların” tanıtım törenine hoş geldiniz diyor, sizleri saygı ile selamlıyorum” ifadelerini kullanarak konuşmasına başladı.

Aktaş, “Meydana gelen olayların aydınlatılmasına yönelik olarak uzman personel tarafından olay yerinin bilimsel yöntemlerle incelenmesi, bulguların tespiti, toplanması ve dokümantasyonu ile suç, fail ve mekân arasındaki dinamik bağın kurularak suçluların yakalanması ve adalete teslim edilmesi süreci olay yeri incelemesinin doğru yapılması ile bağlantılıdır. Bu bağlamda, uluslararası standart ve kalitede, çağdaş hukuk anlayışına uygun, insan haklarına saygılı hizmet verilmesi, teşkilatımızın temel prensibidir. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte suç türleri de çeşitlilik göstermiştir. Bununla birlikte olay yeri inceleme birimlerimizce ihtiyaç duyulan ekipman ve sistemlerin niteliği ve çeşitliliği artmıştır.” şeklinde sözlerine devam etti.

Yerli ve Milli İmkanlarla Üretildi

 “Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı Kıraçlar, teşkilatımıza her türlü iklim şartlarında 24 saat kesintisiz çalışma imkânı sağlayacak teknolojik yeniliklerle donatılmıştır” diyen Aktaş, “Bu araçlarımız suç olaylarının aydınlatılması zincirinin başlangıç halkasını oluşturan olay yeri inceleme birimlerimizin ve afet bölgelerinde görev alan afet kriminal inceleme birimlerimizin ifa edecekleri görevlerin daha etkin ve verimli olmasını sağlayacaktır.

 Kriminal Daire Başkanlığımız, Sayın Bakanımızın da talimatları doğrultusunda kriminal, olay yeri inceleme ve bomba branşlarında düzenlenen eğitimler ile personelin uygulama alanındaki başarı seviyesini standartların üzerine çıkarmıştır. Temel branş kursları ve geliştirme alanında gelen talepler doğrultusunda, yabancı ülke teşkilatı personeline yönelik olarak Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Güvenlik İşbirliği Anlaşması (GİB) uluslararası eğitim kataloğunda yer alan eğitimler de verilmektedir.

2019 yılında yapılan toplam 3 uzmanlık alanında 35 yurtiçi eğitim düzenlenmiş ve bu eğitimlere toplam 724 personel katılmıştır. Aynı yıl Gambiya, Kosova, Azerbaycan ve Bangladeş Polis teşkilatlarında görevli personele uluslararası eğitim düzenlenmiştir. Kriminal Daire Başkanlığı’mız, geçmiş yıllardan günümüze 29 yabancı ülke Polis Teşkilatı’nda görevli 2 bin 145 personele eğitim vererek uluslararası eğitimin merkezi haline gelmiştir.” vurgusunu yaptı.

Kıraç’ın tamamen yerli ve milli imkânlarla üretildiğine dikkat çeken Aktaş, “Araçlarımızın faaliyete geçmesinde desteklerini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımız başta olmak üzere Savunma Sanayi Başkanlığı ve proje kapsamında emeği geçen herkese huzurlarınızda saygı ve şükranlarımı sunarım.” diyerek sözlerini sonlandırdı.